Wspólna galeria zdjęć S.P. i Gimnazjum “Słoneczne”

WYJAZD DYDAKTYCZNY DO SZCZECINKA [2017]

„Śladami wiosny – las, łąka, pola, zbiorniki wodne”. W dniach 22.05.2017r. - 26.05.2017r. uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią p. Beatą Wawrynowicz wyjechali na wycieczkę do Szczecinka. Zakwaterowanie było na ranczo Paderossa w Gwdzie Wielkiej. Między innymi dzieci zwiedzały okolicę. Rano miały okazje wyprowadzać na łąkę mieszkające na ranczo zwierzęta tj. kucyk, owieczki czy kozy. Uczniowie byli bliżej natury, zbierały i obserwowały przez lupę zioła na łące i założyły zielnik. Była bardzo ciekawa lekcja w Muzeum Regionalnym i zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej. Bardzo ciekawe zajęcia w plenerze prowadził pan leśniczy. Poza tym atrakcji było bardzo dużo.

19 Photos

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ [2016]

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym uroczystym dniu dzieci z klasy I i II zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek.

8 Photos

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Stało się! Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego za nami! Uczniowie klas IIIA i IIIB przygotowali pod kierownictwem swoich wychowawców przedstawienie witające kolegów, Rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Była również niespodzianka- mnóstwo unoszących się w powietrzu balonów. Oficjalnie Rok Szkolny 2016/2017 uznajemy za rozpoczęty! WITAJ SZKOŁO NA WESOŁO! :)

5 Photos

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/16 upłynęło w bardzo gorącej atmosferze. Pogoda była iście wakacyjna. 23 czerwca, w pełnym słońcu, tradycyjnie na szkolnym patio uczniowie, rodzice, goście i nauczyciele pożegnali uroczyście mijający rok szkolny. W części artystycznej wystąpili pierwszoklasiści, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki o wakacjach oraz popisali się grą na bum bum rurkach. Następnie cała uczniowska społeczność odtańczyła radosny taniec. Całość uwieńczył pokaz grupy akrobatycznej. Podczas uroczystości uczniowie wyróżnieni za wyniki w nauce i zachowanie otrzymali dyplomy i książkowe upominki z rąk Pań Dyrektor i wychowawców. Nagrodzono również uczniów, którzy odnieśli sukcesy w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Ten dzień, to również ważny moment dla szóstoklasistów i uczniów trzeciej klasy Gimnazjum "Słoneczne". Od tego momentu są już absolwentami naszej szkoły. Życzymy im sukcesów w dalszej edukacji. Wszystkim pozostałym - udanych wakacji!!! Do zobaczenia 1 września!

7 Photos

KSIĄŻKA DOBRA NA WAKACJE [2016]

KSIĄŻKA DOBRA NA WAKACJE Wymieniamy się książkami W Dniu Wolnej Książki obchodzonym w Polsce 16 czerwca, zadbaliśmy o to, aby każdy mógł zacząć wakacje z dobrą książką. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali kiermasz książki pod hasłem „Książka dobra na wakacje”. Każdy mógł przynieść książki, które zalegają na jego półce i wymienić je na inne. Zasada była dość prosta – jeśli wpadła komuś w oko książka, którą chciałby zabrać do domu, mógł zaproponować w zamian swoją własną. Książki nie musiały być nowe, ważne, by były w miarę dobrym stanie. Akcja skierowana była do dzieci, młodzieży i dorosłych, więc książki miały różnorodną tematykę. Nawet się nie spodziewaliśmy tak dużego odzewu ze strony uczniównaszej szkoły, rodziców i nauczycieli oraz mieszkańców osiedla. Przez kilkagodzin, w czasie których nasi uczniowie zachęcali przechodniów do wymiany książek, zamieniliśmy ich około 200. Później przestaliśmy już liczyć, ponieważ akcja okazała się tak ciekawa, że pomimo deszczu w kolejnych dniach zainteresowani przychodzili do szkoły i nadal wymieniali książki. Cieszy nas to, że nie tylko dorośli czytają. Uczniowie naszej szkoły i SP 37 bardzo chętnie przynosili swoje książki i wymieniali je na inne. Ilość pytań o kontynuację wymiany oraz wciąż wędrujące książki sprawiły, że nadal będziemy zachęcali wszystkich do wymiany książek. W planach jest już stworzenie regału w holu szkoły, aby każdy uczeń, rodzic, czy mieszkaniec osiedla mógł skorzystać z wymiany i nadal czytać. Już po wakacjach zapraszamy serdecznie do naszej rozczytanej szkoły. Nauczycielka języka polskiego Agnieszka Lorczak

5 Photos

Wyniki 8 edycji SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO FOTOGRAFOWAĆ KAŻDY MOŻE - "Wszystkie odcienie zieleni" [2016]

Kategoria Najmłodsi: 1 miejsce 10 pkt. -Nastazja Narzekalak kl. 2 2 miejsce 8 pkt. - Alicja Senus kl. 2 3 miejsce 5 pkt. - Oskar Kownacki kl. 2 Kategoria Starsi: 1 miejsce 10 pkt. - Pani Iga Okulińska 2 miejsce 8 pkt. - Pani Joanna Gonerko 3 miejsce 5 pkt.- Pan Kamil Maciąg Zwycięzcom gratulujemy :-) Punktacja po 8 edycjach konkursu: Kategoria Najmłodsi: Nastazja Narzekalak kl. 2 -68 pkt., Alicja Senus kl. 2 - 34 pkt., Oskar Kownacki kl. 2 - 25 pkt., Miłosz Maciąg kl. 2 - 25 pkt., Mateusz Gonerko kl. 2 - 24 pkt., Julia Zielińska kl. 2 -8 pkt. Kategoria Starsi: Iga Okulińska - 43 pkt., Krzysztof Kordowski - 34 pkt., Domicela Kownacka - 25 pkt., Tomasz Kordowski kl. 4 - 18 pkt., Joanna Gonerko -16 pkt; Dominika Koralewska kl. 4 - 15 pkt. Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt., Anita Mazur Kordowska - 13 pkt., Lena Szymańska kl.4 -10 pkt., Kamil Maciąg - 5 pkt. Przed nami edycja zamykająca konkurs. Ostatnim tematem będą "Słoneczne inspiracje". Na zdjęcia czekamy do 16 czerwca! Wyniki 9 edycji mogą jeszcze zmienić losy konkursu!!! Warto zatem chwycić za aparat i wykonać zwycięską fotkę ;)

21 Photos

Wyniki 7 edycji SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „FOTOGRAFOWAĆ KAŻDY MOŻE” – „Szczecin moje miasto” [2016]

Kategoria „Najmłodsi” 1 miejsce 10 pkt. – Nastazja Narzekalak kl. 2 2 miejsce 8 pkt. – Mateusz Gonerko kl. 2 3 miejsce 5 pkt. – Alicja Senus kl. 2 Kategoria „Starsi” 1 miejsce 10 pkt. – Pani Iga Okulińska 2 miejsce 8 pkt. – Pani Joanna Gonerko 3 miejsce 5 pkt. – Pani Iga Okulińska Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Uśmiech Punktacja po 7 edycjach konkursu: Kategoria „Najmłodsi”: Nastazja Narzekalak kl. 2 – 58 pkt., Alicja Senus kl. 2 - 26 pkt., Miłosz Maciąg kl. 2 - 25 pkt., Mateusz Gonerko kl. 2 – 24 pkt., Oskar Kownacki kl. 2 - 20 pkt., Julia Zielińska kl. 2 -8 pkt. Kategoria „Starsi”: Krzysztof Kordowski – 34 pkt., Iga Okulińska – 33 pkt., Domicela Kownacka – 25 pkt., Tomasz Kordowski kl. 4 - 18 pkt., Dominika Koralewska kl. 4 - 15 pkt. Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt., Anita Mazur Kordowska – 13 pkt., Lena Szymańska kl.4 -10 pkt., Joanna Gonerko -8 pkt. Przed nami ostatnie 2 edycje konkursu !!! Kolejny temat naszych fotograficznych zmagań to: „Wszystkie odcienie zieleni”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia maja. Ostatnim czerwcowym tematem 9 edycji konkursu będą „Słoneczne inspiracje”. Przypominamy, że zdjęcia ostatniej edycji przesyłamy do 16 czerwca!

19 Photos

PREZENTACJA WYJAZDU ZIMOWEGO KLAS 1-2 DO ZAKOPANEGO [2016]

15 marca zaprosiliśmy rodziców uczniów z klas 1-2 do „Murowanej Piwnicy” na prezentację z tegorocznego wyjazdu dydaktycznego do Zakopanego. Scenografia w stylu góralskim miała oddać klimat miejsc, które mogliśmy zobaczyć w trakcie naszego pobytu w zimowej stolicy Polski. Na występ dzieci złożyły się: góralski humor, tańce, legendy związane z Tarami, opowieści o podhalańskich strojach, film z naszego pobytu, a nawet wizyta Janosika i jego zbójników. Na zakończenie imprezy zaprosiliśmy wszystkich na przygotowane specjalnie na tą okazję przez rodziców, babcie i dziadków pyszne karpatki.

30 Photos

BIAŁKA TATRZAŃSKA – WYJAZD DYDAKTYCZNY KLAS 4-6 [2016]

Na zimowe szaleństwo w tym roku uczniowie klas 4-6 wybrali się do Białki Tatrzańskiej, małej miejscowości położonej u podnóża Tatr, znanej przede wszystkim ze świetnie zorganizowanej bazy dla narciarzy. Największą atrakcją pobytu była oczywiście jazda na nartach, uczniowie testowali stoki i wyciągi dostępne w okolicy, szczęśliwi, że pogoda umożliwiła im harce na śniegu. Tradycyjnie program wyjazdu obejmował również pracę metodą projektu, tym razem pod hasłem „ Co zjeść, w co się ubrać i jak mówić, by nie być ciućmą na Podhalu?”. Uczniowie poznawali kulturę Podhala ze szczególnym uwzględnieniem takich jej elementów jak: kuchnia, muzyka, strój, architektura i gwara. Poszukiwali informacji, rozmawiali z mieszkańcami pragnąc dowiedzieć się, czy elementy tradycji charakterystyczne dla Podhala są nadal żywe. Okazało się, że gwarę można usłyszeć na każdym kroku, jednak górala w stroju podhalańskim trudno było spotkać. Podczas wyjazdu odbyła się również wycieczka do Zakopanego, stolicy Tatr. Uczniowie odwiedzili tam Muzeum Tatrzańskie, Willę „Atmę”, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, spacerowali po Krupówkach i pod skoczniami narciarskimi. Podsumowanie wyjazdu jak zawsze na prezentacji, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. A.Wasilewska

12 Photos

Podsumowanie Kiermaszu bożonarodzeniowego [2015]

Dnia 26 listopada odbyło się w naszej szkole głosowanie typujące Organizację Pożytku Publicznego do której miała trafić pomoc finansowa. Najwięcej głosów, a dokładnie 15, zdobyła Fundacja „Mam Dom”. Pieniądze te uczniowie zarobili, sprzedając ozdoby świąteczne w trakcie Kiermaszu bożonarodzeniowego ( kwota 850zł) oraz samodzielnie upieczone ciasta (kwota 1050zł). Na rzecz potrzebujących dzieci oferowali swą pomoc rodzice, przekazując nieodpłatnie asortyment na kiermasz oraz kwotę 600zł. Dzięki temu 21 grudnia, w czasie jasełek szkolnych, udało się wręczyć dyrektorowi Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Typu Rodzinnego „Promyk Nadziei” Pani Małgorzacie Łapuszek kwotę 2500zł Mamy nadzieję, że pieniądze pomogą w trudnej pracy Fundacji.

12 Photos

WYNIKI TRZECIEJ EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „FOTOGRAFOWAĆ KAŻDY MOŻE” [2015]

„Woda w kadrze” to temat 3 edycji naszego szkolnego konkursu fotograficznego. Uczestnicy konkursu musieli się tym razem zmierzyć z interesującym, choć niełatwym tematem. Woda została pokazana pod różną postacią. Od górskich wodospadów, fal morskich, ulicznych fontann, malowniczych odbić po próby uchwycenia wody w ruchu. Jak widać po wynikach naszym jurorom spodobały się najbardziej fotografie pokazujące krople wody na roślinności. I tak w kategorii: „Najmłodsi – kl. 0-2” 1 miejsce zajął Oskar Kownacki kl. 2 - 10 pkt., 2 miejsce zajął Mateusz Gonerko kl. 2 - 8 pkt., 3 miejsce zajęła Alicja Senus kl. 2 - 5 pkt. W kategorii „Starsi” 1 miejsce zajęła - Pani Domicela Kownacka - 10 pkt., 2 miejsce zajął – Tomek Kordowski kl. 4 - 8 pkt., 3 miejsce zajął - Pan Krzysztof Kordowski - 5 pkt. Punktacja po 3 edycjach konkursu. Kategoria „Najmłodsi”: Mateusz Gonerko kl. 2 - 16 pkt., Nastazja Narzekalak kl. 2 - 15 pkt., Miłosz Maciąg kl. 2 - 15 pkt., Alicja Senus kl. 2 - 13 pkt., Oskar Kownacki kl. 2 - 10 pkt. Kategoria „Starsi”: Tomasz Kordowski kl. 4 - 18 pkt., Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt., Domicela Kownacka – 15 pkt., Krzysztof Kordowski - 13 pkt., Iga Okulińska – 8 pkt., Dominika Koralewska kl. 4 - 5 pkt., Anita Mazur Kordowska – 5 pkt. Gratulujemy wszystkim udanych ujęć wody J Zachęcamy fotografujących (a jest ich przecież wielu J) do nadsyłania swoich prac. Nasz konkurs stwarza okazję do pokazania niepowtarzalnych momentów z naszego życia. Jest formą wypowiedzi. Bo przecież jednym zdjęciem można czasem przekazać więcej niż tysiącem słów. Zapraszamy zatem wszystkich do udziału w naszym konkursie. Każdego miesiąca na zwycięzców edycji czekają nagrody J „W świątecznym nastroju” to temat grudniowej edycji. Na zdjęcia czekamy do końca grudnia.

25 Photos

WYNIKI PIERWSZEJ EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „FOTOGRAFOWAĆ KAŻDY MOŻE” [2015]

Znamy już wyniki pierwszej edycji Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Fotografować każdy może”. Tematem wrześniowej edycji była „Pocztówka z wakacji. Na konkurs wpłynęło 38 fotografii. W konkursie wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkoły, jak i ich starsi koledzy i koleżanki. Nie zabrakło rodziców, dziadków i przedstawicielki grona nauczycielskiego J J J Przypominamy, że na konkurs wysyłamy zdjęcia zrobione przez siebie, a nie zrobione nam (niestety takie również znalazły się wśród nadesłanych). Jury nie miało łatwego zadania. Poziom konkursu szczególnie w starszej kategorii był wysoki. Jurorzy oceniający fotografie, nie znali nazwisk autorów nadesłanych prac. Zdjęcia oceniali: Pani Joanna Sierant – przewodnicząca - Zespół Szkół Prywatnych „Słoneczne”; Pani Edyta Lewicka - Zespół Szkół Prywatnych „Słoneczne”; Pan Grzegorz Olichwer – z warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Miło nam ogłosić, że: w kategorii „Najmłodsi – kl.0-3” 1 miejsce zajęła Nastazja Narzekalak kl.2 -10 pkt., 2 miejsce zajął Mateusz Gonerko kl. 2 -8 pkt., 3 miejsce zajął Miłosz Maciąg kl.2 -5 pkt. W kategorii „Starsi – pozostali uczestnicy konkursu” 1 miejsce zajął Michał Olszewski kl. 4 - 10 pkt., 2 miejsce zajęła p. Iga Okulińska - 8 pkt., dwa równorzędne 3 miejsca zajęły: Dominika Koralewska kl.4 - 5 pkt. oraz p. Anita Mazur Kordowska – 5 pkt. Punktacja po 1 edycji konkursu. Kategoria „Najmłodsi”: Nastazja Narzekalak kl. 2 - 10 pkt., Mateusz Gonerko kl. 2 - 8 pkt., Miłosz Maciąg kl. 2 - 5 pkt. Kategoria „Starsi”: Michał Olszewski kl. 4 - 10 pkt., Iga Okulińska – 8 pkt., Dominika Koralewska kl.4 - 5 pkt., Anita Mazur Kordowska – 5 pkt. Autorom nagrodzonych prac gratulujemy J Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w konkursie i liczymy na ich obecność w kolejnych edycjach. Zachęcamy również innych do udziału w drugiej edycji. Tym razem fotografować będziemy „Barwy jesieni”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia października.

31 Photos

WYNIKI DRUGIEJ EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „FOTOGRAFOWAĆ KAŻDY MOŻE” [2015]

Jesień to najbarwniejsza pora roku, idealna na fotograficzne plenery. To ulubiona pora roku wielu fotografów i malarzy, którzy znajdują w tym czasie inspiracje dla swoich prac. Dlatego też tematem kolejnej edycji naszego szkolnego konkursu były „Barwy jesieni”. Na konkurs nadesłano 40 zdjęć ukazujących piękno tej pory roku. I znów jury musiało podjąć trud wyłonienia zwycięzców konkursu. Zdjęcia oceniali: Pani Joanna Sierant – przewodnicząca jury, Pani Edyta Lewicka oraz Pan Grzegorz Olichwer. Znamy już wyniki. I tak w kategorii: „Najmłodsi – kl. 0-2” 1 miejsce zajął Miłosz Maciąg kl.2 -10 pkt., 2 miejsce zajęła Alicja Senus kl. 2 - 8 pkt., 3 miejsce zajęła Nastazja Narzekalak kl.2 -5 pkt. W kategorii „Starsi – pozostali uczestnicy konkursu” 1 miejsce zajął – Tomasz Kordowski - 10 pkt., 2 miejsce zajął Pan Krzysztof Kordowski - 8 pkt., dwa równorzędne 3 miejsca zajęli: Michał Olszewski kl. 4 oraz Pani Domicela Kownacka – 5 pkt. Punktacja po 2 edycjach konkursu. Kategoria „Najmłodsi”: Nastazja Narzekalak kl. 2 - 15 pkt., Miłosz Maciąg kl. 2 - 15 pkt., Alicja Senus kl. 2 - 8 pkt., Mateusz Gonerko kl. 2 - 8 pkt. Kategoria „Starsi”: Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt., Tomasz Kordowski - 10 pkt., Iga Okulińska – 8 pkt., Krzysztof Kordowski - 8 pkt., Dominika Koralewska kl.4 - 5 pkt., Anita Mazur Kordowska – 5 pkt., Domicela Kownacka – 5 pkt. Dziękujemy uczestnikom za nadesłanie swoich prac, a zwycięzcom gratulujemy życząc kolejnych sukcesów :) Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji konkursu. Tym razem tematem będzie „Woda w kadrze”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia listopada.

33 Photos

XV Zachodniopomorski Festiwal Nauki 2015

W dniach 21 – 22 września uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjum wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez szczecińskie uczelnie w ramach XV Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Dnia 21 września uczniowie klasy 4 i 3 gimnazjum uczestniczyli w warsztatach pt. „Zmierz pogodę, czyli od pomiaru do prognozy” na wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieli okazję zapoznać się z działaniem różnych przyrządów pomiarowych służących do pomiaru elementów pogody jak np. termometry maksymalne, minimalne i elektryczne, termografy - służące do rejestracji temperatury powietrza, higrometry i higrografy - do pomiaru wilgotności powietrza. A także wielu innych urządzeń pomiarowych, jak pirometr – do pomiaru temperatury zewnętrznej elementów ciała ludzkiego np. nosa czy uszu, czy też zmierzyć siłę własnego głosu – czyli dokonać pomiaru hałasu w decybelach. Na zakończenie warsztatów okazało się, że Tomek Siedlecki doskonale zapamiętał i rozpoznał prezentowane przyrządy, za co został nagrodzony przez prowadzącego upominkiem. Po tych zajęciach gimnazjaliści poszli na warsztaty pt. „Przygotowanie do wejścia na rynek pracy”, które miały im pomóc przy wyborze przyszłego kierunku studiów i zawodu. A uczniowie klasy czwartej wybrali warsztaty pt. ”Bałtyk to nie tylko muszle, meduzy i dorsze – ważne organizmy, które kryje głębia ”. Dzięki nim dowiedzieli się m.in. jaka jest zależność między wysokością zasolenia , a różnorodnością fauny i flory morskiej, jak wyglądał Bałtyk w przeszłości geologicznej, dowiedzieli się, że można w nim spotkać organizmy, które żyły również w odległej przeszłości np. piaskołaz wielki. Uczniowie obejrzeli także pod mikroskopem jednokomórkowe glony – okrzemki. Ponieważ wykazali się dużą wiedzą na temat Bałtyku zostali obdarowani drobnymi upominkami przez panią prowadzącą warsztaty. Dnia 22 września , tym razem na ZUT udali się uczniowie klasy 5 i 6. Mieli okazję obejrzeć na wystawie „ Mniej znane rośliny warzywne” i „Ogród pachnący ziołami” interesujące warzywa np. pasternak, sałatę łodygową, która smakuje jak szparagi, aromatyczną bazylię kamforową, miętę meksykańską i różne odmiany papryki. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach pt. „Tajemniczy mikroświat wokół nas”, na których mogli zobaczyć pod mikroskopem np. grzyby z rodzaju Aspergillus, a także bakterie i wirusy. Obejrzeli także hodowle bakterii i grzybów na specjalnych pożywkach. Podejrzeli także na żywo (pod mikroskopem) odżywianie się pierwotniaków żyjących w wodzie. Jednak najwięcej emocji wzbudziła możliwość założenia własnoręcznie hodowli drożdży. Wszystkie warsztaty okazały się bardzo interesujące .Dostarczyły uczestniczącym w nich uczniom ciekawych wrażeń, a także poszerzyły ich wiedzę i umiejętności. Anna Różycka

38 Photos

VII Maraton Fotograficzny Pogodno 2015

19 kwietnia odbył się VII Maraton Fotograficzny Pogodno 2015. Pomysłodawcą Maratonu Fotograficznego jest Pan Paweł Wierzchowiec, Członek Rady Osiedla Pogodno. Głównymi sponsorami tego przedsięwzięcia są Rada Osiedla Pogodno w Szczecinie oraz Urząd Miasta Szczecin. Maraton jest cykliczną imprezą odbywająca się na Pogodnie. W trakcie imprezy fotografujący mają okazję poznać urokliwe zakątki tej dzielnicy. W tegorocznej, siódmej edycji konkursu, jego uczestnicy musieli wykonać 6 zdjęć konkursowych na zadanych 6 tematów oraz dodatkowo jedno zdjęcia tzw. "zadanie domowe". Tematami VII Maratonu Fotograficznego były: 1. Wiosna w kolorze. 2. „Pchli targ” w obiektywie. 3. Rekonstrukcja historyczna (szczegół, portret). 4. „Zaklęta motoryzacja”. 5. Z góry , z dołu, z boku. 6. Ulica w obiektywie. 7. Zadanie domowe: „Cuda na fasadach”. W maratonie razem z członkami swoich rodzin brali udział również uczniowie naszej szkoły: Mikołaj Gonerko kl. 0, Mateusz Gonerko kl. 1b i Adrian Wojtku kl. 1b. Chłopcy zostali nagrodzeni w kategorii dzieci do 10 roku życia i otrzymają dyplomy oraz układanki przestrzenne. Zdjęcia naszych uczniów oraz fotorelacja z imprezy poniżej. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej imprezie tego cyklu. Kolejny maraton na Pogodnie już za rok :)

20 Photos

Dzień Ziemi 2015

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy uroczyście Dzień Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Z energią zmieńmy źródła”. Z tej okazji dnia 24 kwietnia członkowie Koła Młodego Przyrodnika przypomnieli ideę tego święta, a także przekazali informacje na temat odnawialnych źródeł energii. Zostały również wręczone nagrody zwycięzcom Szkolnego Konkursu Przyrodniczego- Z Przyrodą na Ty - „ Zwierzęta Chronione Polski” : Jakubowi Machalskiemu, Markowi Puzio i Mai Komajdzie. W związku z Dniem Ziemi, odbył się także konkurs plastyczny dla klas 4-6 na plakat pod hasłem: „Z energią zmieńmy źródła”. Zwycięzcą okazała się klasa czwarta. Potem czekała na wszystkich niespodzianka – zaproszony Gość – pani Barbara Górecka, która od ponad 6 lat opiekuje się chorymi i rannymi nietoperzami we własnym domu, które trafiają do niej, bo wszyscy wiedzą, że to właśnie Ona najlepiej i najtroskliwiej się nimi zaopiekuje mimo, że nie jest zawodowym chiropterologiem, a wyłącznie pasjonatką i miłośniczką tych zwierząt. Pani Barbara w bardzo interesujący i zajmujący sposób, opowiedziała nam o swojej przygodzie z nietoperzami, jakże fascynującymi latającymi ssakami, wokół których narosło wiele uprzedzeń wynikających z niewiedzy, i niczym nieuzasadnionego strachu. Wszyscy słuchali z wypiekami na twarzy! Ale czas szybko mijał i trzeba było się rozstać. Z radością będziemy gościć panią Barbarę za jakiś czas, by opowiedziała nam o dalszych losach swoich dwóch młodych nietoperzach : Kropce i Kresce, które urodziły się u niej w domu. Na zakończenie Mateusz Cielas z klasy 2 gimnazjum opowiedział o zastosowaniach paneli słonecznych w wyposażeniu uczniowskim na przykładzie zaprezentowanego szkolnego plecaka z wbudowanym panelem słonecznym, dzięki któremu można np. podładować baterie komórki albo tablet.

47 Photos

Kiermasz Wielkanocny 2015

24 i 25 marca w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz wielkanocny. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali ciekawy asortyment. Można było kupić ozdoby świąteczne, babeczki, kartki i stroiki. Nie zabrakło wiosennych kwiatów przekazanych przez Panią Romę. Dochód ze sprzedaży wyniósł 2000zł. Cała kwota została przekazana przedstawicielom Oddziału Onkologii i Hematologii im Św. Mikołaja w Szczecinie dr Tomaszowi Ociepa oraz Marzenie Górskiej prezesowi Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe współpracującego z oddziałem. Na stronie http://stowarzyszenierodzicow.plmożemy przeczytać „Mała Szkoła z wielkim sercem" Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele z Zespołu Szkół Prywatnych "Słoneczne" przekazali kwotę 2000zł na zakup sprzętu dla Oddziału Św. Mikołaja. Darowizna jest tak bardzo cenna, gdyż to dzieci prowadzone przez swoich wspaniałych Rodziców i Nauczycieli uczą sie od najmłodszych lat pomocy, otwartości i ofiarności. Mówiono nam: to mała kwota. Ale my wiemy, że pieniądze całkiem, całkiem, a serca włożone w ich zbiórkę to potęga dobroci dla potrzebujących. Dziękujemy Dzieci, Rodzice i Lekarze z Oddziału Św. Mikołaja’

26 Photos

Międzynarodowy Dzień Teatru 2015

„Teatr jest po prostu uczynieniem sztuki ze zdolności człowieka do zabawy". Anna Augustynowicz Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone w ponad stu krajach na świecie, ustanowione na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. To dzień dużych i małych zespołów teatralnych. Wszystkich, dla których teatr jest zabawą i pasją. Szkolne obchody Dnia Teatru odbyły się w naszej szkole 27 marca 2015 roku. Z tej okazji zaprosiliśmy specjalnego gościa- aktorkę Teatru Współczesnego p. Beatę Zygarlicką – laureatką wielu nagród, mi.in. Bursztynowego Pierścienia w 2010 roku, która rozpoczęła nasze świętowanie wierszem „Koń w teatrze” K.I. Gałczyńskiego. Następnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się z prezentacji multimedialnej pt. „Historia teatru antycznego”, skąd wywodzi się teatr i jak kiedyś wyglądał. Dla niektórych uczniów (zwłaszcza tych młodszych) zaskoczeniem było, że w teatrze antycznym wszystkie role grali tylko mężczyźni. Po krótkiej lekcji historii członkowie koła teatralnego „Trema” pod kierunkiem p.Marzeny Misiorek zaprezentowali spektakl pt. „Moje pięć minut”, z którym to wystąpili na Miejskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych i otrzymali wyróżnienie za aranżację przestrzeni scenicznej. Na zakończenie wspólnego świętowania odbyło się spotkanie klas starszych z zaproszonym gościem. Pytań nie było końca – wszyscy chcieli wiedzieć, jak zostać aktorem, czy można pokonać tremę, w jaki sposób ćwiczyć dykcję. P. Beata dzielnie i cierpliwie odpowiadała na pytania i udzieliła również kilka wskazówek, jak czytać poezję. Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci niektórych z nas, gdyż towarzyszyło mu wiele emocji i zabawy.

37 Photos

ZIMOWY WYJAZD DYDAKTYCZNY DO KARPACZA KLAS 4-6 I GIMNAZJUM 2015

Już tradycją naszej szkoły są zimowe wyjazdy dydaktyczne. W tym roku udaliśmy się do Karpacza. Klasy młodsze (1-3) zwiedzały miejscowość, poznawały jej atrakcje oraz legendy związane z Duchem Gór, natomiast starsi uczniowie z klas 4-6 i gimnazjum oprócz powyższych zadań uczyli się jeszcze jazdy na nartach. Zaczęliśmy w pierwszym dniu pobytu od omówienia pierwszej pomocy na stoku i obowiązkowo dekalogu zachowań narciarza. W kolejnym dniu ruszyliśmy na podbój pobliskiego stoku "Michałka" - idealnej górki dla początkujących. I choć pierwsze kroki, a raczej ślizgi na nartach są niebywale trudne i ciężkie do opanowania, to już w kolejnych dniach mogliśmy się pochwalić prawdziwymi koneserami narciarstwa!!! Grupa początkujących na tyle dogoniła zaawansowanych, że sukcesywnie mogliśmy podnosić poprzeczkę, jak i stoki narciarskie. Jeździliśmy na pobliskim Białym Jarze, na Kopie i w końcu wybraliśmy się na nie lada "górkę" w Harrachovie. Tam jeździliśmy na dwóch trasach niebieskich, jednej czerwonej, a grupa zaawansowana stawiła czoła czarnej !!! Po siedmiodniowym, białym szaleństwie wyjazd zwieńczyliśmy zawodami narciarskimi, gdzie każdy z uczniów mógł sprawdzić przyrost swoich umiejętności. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy, a zwycięzcom grup początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej życzymy dalszych sukcesów :)

17 Photos

BAL KARNAWAŁOWY 2015

„ Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale”. W piątek 20 lutego – klasa „0” wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona balonikami i serpentynami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach, które przygotowała wychowawczyni klasy Pani Beata Wawrynowicz. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodkim poczęstunkiem i napić soczku.

11 Photos

WYCIECZKA DO PIEKARNI 2015

W czwartek 12 lutego dzieci z klasy „0” zostały zaproszone na przepyszne pączki do cukierni przy PIEKARNI KOZŁOWSKI na os. Słoneczne. Zaproszenie zorganizowała Pani Dorota Sobczak – mama jednego z naszych uczniów. W poniedziałek 16 lutego dzieci ponownie odwiedziły piekarnię. Tym razem była to wycieczka , która miała na celu zapoznanie się z zawodem piekarza. Do piekarni weszliśmy tylnim wejściem, przeznaczonym dla pracowników. Przywitał nas tam właściciel piekarni Pan Marek Kozłowski oraz zapach świeżego pieczywa. Najpierw Pan Marek wskazał nam miejsce, gdzie mogliśmy położyć nasze kurtki, ponieważ wewnątrz było bardzo gorąco. Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu cista chlebowego. Właściciel dokładnie opowiedział nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. Na terenie piekarni znajduje się też cukiernia, w której gościliśmy w Tłusty czwartek. Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy i nadszedł czas , gdy musieliśmy wracać do szkoły. Pięknie podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi, własnoręcznie zrobioną laurką, dzięki któremu mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.

10 Photos

Jasełka (2014)

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Początku jasełek można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.
Nieodłącznym elementem wieloletniej tradycji Zespołu Szkół Prywatnych „Słoneczne” stało się niezwykłe widowisko pod rozgwieżdżonym niebem nawiązujące do narodzin Jezusa. W tym roku nie zabrakło oczywiście Maryi z Józefem oraz towarzyszącym im aniołów, pasterzy i trzech królów, a także diabłów, którzy swoim tańcem wprawili publiczność w zachwyt, ale i lekki niepokój. Jasełkom towarzyszyło śpiewanie przepięknych, polskich kolęd.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas wyzwalający chwilę refleksji, wzruszenia, a przede wszystkim radości. I właśnie w taki nastrój wprowadziło to przedstawienie jasełkowe, które stworzyło magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

32 Photos

ODZNACZENIA DLA NASZYCH NAUCZYCIELI (2014)

„AWANGARDA EDUKACJI 25 LAT OŚWIATY NIEZALEŻNEJ”
- pod takim tytułem odbyła się 10 października 2014 r.w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolska konferencja pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. „ Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - to myśl przewodnia spotkania , któremu towarzyszyły obrady i dyskusje na temat kierunków współczesnej edukacji. Spotkanie rozpoczął prof. Henryk Samsonowicz-pierwszy Minister Edukacji Narodowej w wolnej Polsce, który przypomniał genezę powstania pierwszych szkół niezależnych, które wraz z umowami Okrągłego Stołu i wyborami w 1989 roku znów mogły w pełni włączyć się w życie społeczne. Większa swoboda w zakresie kształtowania programu sprawiła, że szkoły niepubliczne , odpowiadając na potrzeby uczniów, rodziców i środowisk lokalnych, pracują często według autorskich programów nauczania i wychowania. Dynamika w działaniu, zaangażowanie we wszechstronny rozwój uczniów, nacisk na kwestie wychowawcze i współpracę z rodzicami- to główne atuty szkół niezależnych. Obecnie około 26 % uczniów szkół podstawowych uczy się w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy też osoby fizyczne , a zatrudniających ok. 100 000 nauczycieli ( łącznie ze szkolnictwem wyższym). Nasza szkoła: Szkoła Podstawowa „Słoneczna” wpisała się już na stałe w system edukacji nie tylko w Szczecinie , ale także w Polsce, czego potwierdzeniem jest Certyfikat Jakości Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej nadawany na okres 5 lat za wybitne działania i osiągnięcia.
Ciekawą formułą obrad była dyskusja na temat „Co dała nam oświata niezależna- perspektywa absolwentów” – podczas której dorośli już absolwenci ( w tym również absolwentka przedwojennego gimnazjum prywatnego) szkół niepublicznych wskazywali na wyzwania jakie stawiały przed nimi oraz korzyści w przełożeniu na pracę zawodową i dorosłe życie. Wszyscy podkreślali ,że kreatywność , odwaga w działaniu i podejmowaniu decyzji, współpraca w zespole – to główne umiejętności wykształcone w procesie edukacji szkolnej. Spotkanie znakomitych kreatorów oświaty niezależnej z Całej Polski zwróciło uwagę nie tylko na dokonania i rolę szkół niepublicznych, ale także przyczyniło się do zastanowienia się nad przyszłością polskiego systemu oświaty, którego jesteśmy integralną , coraz ważniejszą częścią.
Podczas uroczystej konferencji , osoby zasłużone dla polskiej edukacji zostały odznaczone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Edukacji Narodowej Medalami Zasługi i Komisji Edukacji Narodowej. Z ogromną satysfakcją informuję, że Złotym Krzyżem Zasługi została odznaczona Pani Marzena Kiedel- dyrektor i współzałożyciel pierwszej szkoły niepublicznej na Prawobrzeżu Szczecina Szkoły Podstawowej „Słoneczna” ( powstała w 1992r. ) i Gimnazjum „Słoneczne” (w 1999 r.).
Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona za zasługi w edukacji Pani Marzena Misiorek - nauczycielka Szkoły Podstawowej „Słoneczna”, znakomity pedagog edukacji wczesnoszkolnej.
Odznaczonym nauczycielom - gratulujemy!

Kiedel Marzena

6 Photos

PREZENTACJE Z WYJAZDU JESIENNEGO DO MRZEŻYNA KLAS IV – VI I GIMNAZJUM DO SZWECJI

Jak co roku po wyjeździe jesiennym uczniowie intensywnie przygotowywali się do prezentacji aby przedstawić rodzicom informacje o realizowanych przez siebie projektach edukacyjnych.

Każda klasa przygotowała prezentację multimedialną , którą pokazała na spotkaniu w dniu 01 października 2014roku.

Tegoroczny wyjazd klas IV – VI był poświęcony wodzie i odbywał się pod hasłem : „TRZY AKWENY – JEDNO MIEJSCE”.

A oto tematy projektów realizowanych przez poszczególne klasy:
1. Klasa IV realizowała projekt : „Co w porcie pływa?, dotyczący jednostek pływających, które zawijają do zmodernizowanego portu w Mrzeżynie .
2. Projekt klasy V „ Jaka ryba w wodzie pływa?” poświęcony był gatunkom ryb jakie żyją w trzech akwenach : Bałtyku, jeziorze Resko Przymorskie i rzece Redze.
3. Klasa VI w ramach projektu: „Czysta woda zdrowia doda!” zajęła się zbadaniem jakości wody Bałtyku, jeziora Resko Przymorskie i rzeki Regi pod kątem występujących w niej zanieczyszczeń. Po wykonaniu badań laboratoryjnych przez uczniów okazało się , że woda w tych trzech akwenach jest czysta i mieści się w pierwszej klasie czystości.
4. Klasy II i III gimnazjum przedstawiły wspólny projekt : I cóż, że do Szwecji”, dotyczący ich wyjazdu promem do Ystad.

Dzięki realizowanym projektom edukacyjnym uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale także zdobyli nowe umiejętności praktyczne. Uczniowie wykonując projekty pracowali w grupach .Ta umiejętność przyda się im nie tylko w szkole , ale także wybiegając w przyszłość, będzie cennym atutem w przyszłej pracy zawodowej.

16 Photos

Dzień Sportu 2014r.

Jak co roku w czerwcu spotkaliśmy się na Szkolnym Dniu Sportu. Zawody zaczęły się od pokazu gimnastycznego uczniów z kółka akrobatycznego. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała...byliśmy zmuszeni przeprowadzić konkurencje indywidualne w salach. Tutaj nieocenioną pomoc nieśli uczniowie gimnazjum, którzy dzielnie liczyli ilość skoków na skakance, celnych rzutów do kosza czy strzałów na bramkę. W końcu słońce nieco wyjrzało zza chmur i mogliśmy rozegrać MECZ GWIAZD - czyli nasz SZKOLNY MUNDIAL PIŁKARSKI. Do rozgrywek zgłoszonych było 6 drużyn. Z czego III miejsce zajęła drużyna Polski !!!( tylko u nas !! ), II miejsce Brazylia i I miejsce Meksyk. Zwycięzcom gratulujemy !! W konkurencjach indywidualnych w klasie 0 poszczególne osoby zajęły miejsca: I Hania, II Krzyś, III Michał, klasa 2: I Tomek K., II Tomek S., III Julia, klasa 3: I Angelika, II Kajtek, III Julita, klasa 4: I Stefan, II Kuba, III Michał, klasa 5: I Jaś, II Dominika, III Nikola, klasa 6: I Dawid Ka., II Natalia, III Ewa. Na koniec Panie Dyrektor zrobiły wszystkim uczestnikom niespodziankę i zorganizowały mecz "pseudosiatkówki" z ręcznikami i balonami napełnionymi wodą. Zabawa była przednia !! I chyba jak co roku tradycji stało się zadość i zwyciężyli uczniowie:) Wszystkim uczestnikom gratulujemy dobrej zabawy, zwycięzcom rewelacyjnych wyników i pomocnikom jeszcze raz dziękujemy za wsparcie:) Opracowała Joanna Sierant, Zdjęcia Weronika i Julia z klasy II gimnazjum"

26 Photos

Kiermasz Wielkanocny 2014r.

Pomagamy tym, którzy jej najbardziej potrzebują Tradycyjnie w naszej szkole w okresie przedświątecznym organizowaliśmy kiermasz tym razem wielkanocny. W czasie jego trwania można było kupić wyroby dzieci: kartki, ozdoby i stroiki świąteczne. Dodatkową atrakcją był szeroki wybór kwiatów i krzewów, które zostały przekazane na sprzedaż przez panią Romę Budniak. Podobnie jak pani Roma, wielu rodziców przynosiło do sprzedaży samodzielnie wykonane ozdoby chcąc wspomóc zbiórkę pieniędzy na Fundację „Tęcza serc”. Celem głównym Fundacji jest: pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób; udzielanie wszechstronnej pomocy rodzicom i dzieciom rodzinnej opieki zastępczej oraz propagowanie rodzinnej opieki zastępczej oraz działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Padła rekordowa kwota zakupu ozdoby wielkanocnej 1400zł! Łącznie udało się zebrać 3000zł! Cała ta suma została przekazana 14 maja 2014r. przedstawicielom Fundacji, którzy przybyli na spotkanie z naszymi uczniami w asyście dzieci do których ta pomoc trafi. Przygotowali oni i przeprowadzili wiele zabaw integracyjnych angażując wszystkie dzieci od zerówki do gimnazjum.

2 Photos

DZIEŃ ZIEMI 2014r.

W związku z przypadającym w dniu 22 kwietnia Dniem Ziemi,dnia 23 kwietnia br. uczniowie naszej Szkoły postanowili w sposób nietypowy, ale oryginalny uczcić ten dzień, wspólnie oglądając film dokumentalny pt. "SOS dla Ziemi". Film, poprzez przepiękne zdjęcia krajobrazów, opowiada o zagrożeniach dla wszelkiego życia na Ziemi, spowodowanych działalnością człowieka na przestrzeni wieków. Przed jego projekcją, uczeń Jakub Hryniewicz przypomniał zasady segregacji odpadów i zostały wręczone nagrody zwyciężczyniom konkursu przyrodniczego " Koty domowe i nie tylko" : Ewie Koniecznej, Karolinie Polkowskiej i Natalii Parciak - uczennicom klasy VI. Po projekcji filmu Mateusz Cielas , uczeń I klasy gimnazjum zaprezentował własną aranżację muzyczną na gitarę, videoklipu Michaela Jacksona pt. " Earth song".

5 Photos

Pola Nadziei 2014r.

11 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz 5 kwestowali na rzecz Hospicjum św Jana Ewangelisty w Szczecinie w Outlecie. W tym roku aż 23 osoby postanowiły pomóc w zbiórce funduszy dla potrzebujących i ich rodzin. W piątkowe popołudnie od 14.30do 18.00 rozdawali żonkile, ale nie zbrakło chwili na słodki poczęstunek oraz wspólne zdjęcia.

12 Photos

RAJD WIOSENNY 2014r.

Podobno do trzech razy sztuka, a nam udało się za drugim razem. Pierwszy rajd miał odbyć się 15 marca. Wszystko zostało przygotowane: zbiórka, godzina, ognisko, kiełbaski… ale pogoda nie była jeszcze na nas gotowa. Zbuntowała się i bardzo mocnym wiatrem i deszczem pokazała nam, że jeszcze nie czas. Rajd został odwołany. 5 kwietnia nie daliśmy się pogodzie. Uczniowie klas 4 – 6 SP i Gimnazjum wraz ze zwierzakami, rodzicami i nauczycielami wyruszyli przywitać wiosnę szlakiem Puszczy Bukowej. Prowadził nas tradycyjnie w tym roku szkolnym Pan Bartosz Zieliński. Uczniowie zabrali ze sobą aparaty fotograficzne, dzięki którym mogli zrobić zdjęcia na konkurs pt. „Zwierzęta rajdu”. Oprócz psów, które zabraliśmy, zobaczyliśmy również ptaki, a nawet dziki. Punktem docelowym rajdu była Polana Widokowa koło Jeziora Szmaragdowego. A punktem kulminacyjnym rajdu było ognisko. Uczniowie wzięli udział w rywalizacji, która klasa zbierze najwięcej opału na ognisko. Wygrali wszyscy, bo grali fair play. Po pracy upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. Rozstaliśmy się w radosnych humorach i pełni zapału na następny rajd. Edyta Lewicka

6 Photos

Niezwykły gość - Krzysztof Janczar 2014r.

Dnia 11 kwietnia 2014 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole kolejnego niezwykłego człowieka – p. Krzysztofa Janczara – pamiętnego Pawła Jankowskiego z „Wojny domowej”, a obecnie postaci Bolka Kazunia z serialowego „Klanu”. Pan Krzysztof zanim został „zasypany” pytaniami od naszych zwłaszcza najmłodszych uczniów, wysłuchał wiersza „Ptasie radio” w wykonaniu Oliwiii Tychawskiej ucz.kl.III – laureatki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Nasz gość był pod ogromnym wrażeniem umiejętności Oliwii. Następnie przyszedł czas na pytania. Dzieciaki najbardziej interesował początek kariery p.Janczara, jego zainteresowań. Wiele pytań dotyczyło pacy aktora na planie filmowym, najtrudniejszej roli czy też ulubionej postaci granej przez p. Krzysztofa. Na zakończenie spotkania nasz gość zadeklamował fragment „Pchły Szachrajki” J.Brzechwy. Opracowała: Marzena Misiorek

5 Photos

Profilaktyka oczami młodzieży

Już kolejny raz uczniowie gimnazjum mogli uczestniczyć w konkursie pt: "Profilaktyka oczami młodzieży" organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Fundację Razem Bezpieczniej w Szczecinie. Celem konkursu była promocja bezpiecznych zachowań wśród nastolatków. W ramach spotkań uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach filmowo-fotograficznych w budynku TVP przy ul. Niedziałkowskiego. Poznawali tajniki dobrej fotografii, oświetlenia, kadrowania i ekspozycji. Uczniowie mieli zgłosić do konkursu krótki film, zdjęcie, plakat lub grę na temat bezpieczeństwa. Podopieczni naszej szkoły zdecydowali się na fotografię lub plakat fotograficzny. Do organizatorów wpłynęło wiele prac. Jedną z nich była kompozycja uczennicy naszej szkoły - Julii z klasy II gimnazjum, która zajęła II miejsce w kategorii plakat fotograficzny. Praca nosi tytuł "Palenie cię wypali". Opracowała Joanna Sierant

6 Photos

Ustalanie rekordu w jednoczesnym  2014r.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) przy współpracy z Polską Radą Resuscytacji oraz szkołami uczestniczącymi w Programie Edukacyjnym “Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) 16 października (środa) w samo południe miała ustanowić rekord w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizatorzy postawili sobie za cel, by jak najwięcej uczestników prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) w jednym czasie. Działania były prowadzone na fantomach otrzymanych od Fundacji WOŚP. Organizacje zaprosiły do współpracy ponad 12 tys. placówek. Uczestnikami akcji mogły być dzieci, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Nasza szkoła oczywiście skorzystała z zaproszenia w ustanawianiu rekordu. W jednoczesnym RKO brało udział w sumie 29 uczniów i nauczycieli „Słonecznej”. Przez 30 minut trwania akcji wykonaliśmy łącznie 236 cykli ( 30 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze w jednym cyklu) !!W całej Polsce dokładnie o godz. 12:00 rozpoczęło się ustanawianie rekordu. Akcja organizowana była w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca (16 października). Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chciała w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła oraz uczestnicy biorący udział w wydarzeniu otrzymali od Fundacji WOŚP stosowny certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu. Z nadesłanych deklaracji w formularzach zgłoszeniowych wynika, że udało nam się ustanowić Światowy Rekord !! Tekst WOŚP i Joanna Sierant Zdjęcia: Joanna Sierant

4 Photos

DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu 2014r.

Już od początku roku szkolnego zajmujemy się tematyką związaną z bezpieczeństwem w Internecie. Wzmożone działania podjęliśmy w styczniu. Oto działania jakie zaplanowaliśmy i realizujemy. I. Lekcje informatyki i godzin wychowawczych na temat bezpieczeństwa w Internecie. II. Spotkania dla dzieci, rodziców i nauczycieli z przedstawicielem KWP w Szczecinie. III. Na lekcjach informatyki projektowanie ulotek pt. „Stop cyberprzemocy”. IV. Zadania realizowane przez uczniów 1. ZADANIE DLA KLASY 4 Konkurs na najciekawszy plakat lub pracę plastyczną pt. „Zasady bezpiecznego Internetu” 2. ZADANIE DLA KLASY 5 Konkurs na rymowankę pt. „Mój bezpieczny komputer” 3. ZADANIE DLA KLASY 6 Konkurs na piosenkę pt. „Cyberprzemoc” 4. ZADANIE DLA GIMNAZJUM Konkurs na najciekawszą prezentacje multimedialną lub film pt.”Bezpieczeństwo w Internecie. Wiem jak zapobiegać zagrożeniom”. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a nagrody wręczone 11 lutego 2014r. UWAGA!!! 11 lutego przychodzimy do szkoły w koszulkach z napisem DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu. Edyta Lewicka

10 Photos

Wyjazd do Krynicy Zdrój 2014r.

Uczniowie klasy II i III wspólnie z uczniami klas starszych wybrali się w podróż na drugi kraniec Polski do Krynicy Zdrój -„Perły Polskich Uzdrowisk”. Przed nimi było 892 km drogi. Wielu zdobyło nowe doświadczenie- podróż nocą pociągiem i spanie w kuszetkach . Uczniowie klas młodszych, na wyjeździe, mięli za zadanie poznać wyjątkowość Beskidu Sądeckiego i walory uzdrowiskowe Krynicy Zdrój. Wspólnie z przewodnikiem górskim zwiedzali Górę Parkową, która wznosi się na wysokość 741m n.p.m., na którą wjechali kolejką linowo-terenową. Uczyli się określać piętra górskie oraz ich florę i faunę. Poznali wiele interesujących legend związanych z tym wyjątkowym miejscem. Wzięli udział w Wyprawie Odkrywców „Sławni co w Krynicy mieszkali” mając mapę i wskazówki na niej napisane szukali ukrytych miejsc poświęconych wybitnym postaciom, które przebywały w Krynicy- Zdrój m.in: Jan Kiepura, Nikifor Krynicki, Adam Mickiewicz, Ignacy Kraszewski .Zwiedzili Muzeum Nikifora poznając jego wyjątkowy sposób rysowania zwany prymitywizmem. Wielu emocji dostarczyła wyprawa koleją gondolowa na Jaworzynę Krynicką (1114 n.p.m.), jest to najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka tego typu w Polsce. Każdego dnia kupowane były wyjątkowe pamiątki z wyjazdu  co na pewno docenili rodzice .

22 Photos

Jasełka 2013r.

Tradycją Zespołu Szkół Prywatnych „Słoneczne” są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów koła teatralnego pod kierunkiem p. Marzeny Misiorek. Nie inaczej było w tym roku: 19 grudnia 2013 r. o godzinie 17.00 w pięknej scenerii przygotowanej przez p.Agnieszkę Sikoń pod gwiaździstym niebem zebrała się cała społeczność szkolna, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Prawobrzeża oraz licznie przybyli absolwenci szkoły. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Dodatkową atrakcją była żywa szopka, w której znalazł się osiołek i kozy. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy. Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(…).” Opracowała: Marzena Misiorek

15 Photos

Tradycji stało się zadość!! Już po raz kolejny dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum mogły brać udział w konkursie fotograficznym. Zdjęcia należało wykonać podczas jesiennego, pieszego rajdu po Puszczy Bukowej. Młodzi adepci sztuki fotograficznej okazali się bardzo dobrymi obserwatorami otaczającego świata i zjawisk przyrodniczych. Starali się uchwycić zarówno małych mieszkańców lasu..żuczki, ślimaczki, ale też złotą polską jesień. Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom: Jasiowi I miejsce, Matyldzie II miejsce, Ewie III miejsce i Ali - wyróżnienie serdecznie gratulujemy!! Opracowała Joanna Sierant Zdjęcia Joanna Sierant

5 Photos

Święto Pieczonego Ziemniaka 2013r.

W piękną słoneczną sobotę 12 października uczniowie klas początkowych wraz z rodzicami spotkali się przy Jeziorze Szmaragdowym na wspólnym świętowaniu dnia pieczonego ziemniaka. Na uczestników czekała wspólna zabawa w podchody. To dzieci miały okazję przygotować zadania dla rodziców. Wykazały się wyjątkową pomysłowością i stworzyły jedyny w swoim rodzaju słownik ortograficzny, można nawet powiedzieć, niektóre wiadomości były szczególnie „zaszyfrowane”. Tylko kontekst dawał szansę na odgadnięcie treści zadania, o ile udało się je szybko odnaleźć. Dla grupy goniącej-rodziców było przygotowane jeszcze jedno, bez którego ognisko nie odbyłoby się-musieli nazbierać drzewa. Miło było patrzeć na świetnie współpracujących dorosłych przy transportowaniu opału, a pomysłowość i zaradność wzbudzała podziw. Wspólne biesiadowanie przy kiełbasce upieczonej na ogniu sprawiło, że ziemniaczki zeszły na dalszy plan… za rok 

10 Photos

Święto Komisji Edukacji Narodowej 2014r.

14 października 2013 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczystość, podczas której obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję przez koło teatralne „Trema” pod kierunkiem p. Marzeny Misiorek. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i uśmiechem nauczycieli. Następnie panie dyrektorki przyjęły ślubowanie uczniów I klasy naszego gimnazjum. Po tak podniosłej chwili nastąpiła nieoczekiwana zmiana miejsc. Uczniowie klasy VI wcielili się w role nauczycieli, a nasi pedagodzy w role niesfornych uczniów. Nauczyciele bawili się świetnie naśladując codzienne zachowanie dzieci na lekcjach, gorzej było z pseudo-nauczycielami, którym trudno było zapanować nad niezdyscyplinowaną klasą. Po nietypowych lekcjach uczniowie rozeszli się do klas, gdzie jak co roku w tym dniu zajęcia prowadzili rodzice. Pomysły rodziców na lekcje z dziećmi przeszły najśmielsze oczekiwania nauczycieli. W tym miejscu grono pedagogiczne naszej szkoły chciałoby serdecznie podziękować rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tego święta. I tak dziękujemy: p. Alicji Jagielskiej, która wprowadziła uczniów klasy 0 w tajniki wiedzy o wojsku, p, Andrzejowi Pożaryckiemu za przybliżenie dzieciom z „zerówki” specyfiki pracy marynarza, p. Dorocie i Michałowi Kaweckim za urozmaiconą przy dźwiękach gitary lekcję o jesiennym lesie, p. Przemysławowi Brodowskiemu za zorganizowanie spotkania grupy wolontariat z grupą wolontariatu ENEA pod hasłem „Nie taki prąd straszny”, p. Przemysławowi Olszewskiemu za interesującą lekcję o nurkowaniu, p. Annie Tychawskiej za wyczarowanie z papieru z uczniami kl.III składanek origami, p. Magdalenie Malawskiej za rozrywki umysłowe w klasie III oraz za zajęcia z psychologii na wesoło w klasie IV, p. Grzegorzowi Kotu za przeprowadzenie w kl.IV ciekawej lekcji o kamperach, p. Sławomirowi Nowakowskiemu za rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem w klasie V, p, Wiolecie Smykowskiej za warsztaty na temat komunikacji w klasie I i II gimnazjum oraz p. Małgorzacie Plewko-Czaplińskiej za przybliżenie uczniom klasy VI, I i II gimnazjum sztuki prezentacji. Ponadto p. Edycie Siedleckiej za "rozpływający się w ustach" bezowy tort. Jeszcze raz wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy! Opracowała: Marzena Misiorek

9 Photos

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 r. w samo południe odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Na uroczystości spotkała się Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz licznie przybyli rodzice uczniów – zwłaszcza tych najmłodszych. Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni p. Marzeny Misiorek przedstawili krótki program artystyczny. Oprócz wakacyjnych wspomnień nie zabrakło również wspomnień z 1 września 1939 roku, kiedy to polskie dzieci nie zasiadły w szkolnych ławkach, gdyż rozpoczęła się wojna, która objęła niemal cały świat. To wydarzenie uczczono minutą ciszy. Następnie w sposób szczególny panie dyrektorki powitały zerówkowiczów i wręczyły pierwsze szkolne wyprawki. Po życzeniach owocnej nauki uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. W swoim gronie dzielili się wrażeniami z wakacji, opowiadali o miejscach, które zwiedzili i przygodach, jakie przeżyli. I na koniec rada dla naszych uczniów: Rozpoczynacie kolejny rok szkolny. Spotykacie się z nauczycielami, koleżankami i kolegami. Uczycie się w kraju, który jest wolny i bezpieczny. Doceńcie to! Postarajcie się korzystać z możliwości, które stawarza nauka w szkole. Stawajcie się coraz lepszymi i mądrzejszymi ludźmi – z korzyścią dla siebie i innych. Opracowała: Marzena Misiorek Zdjęcia: Joanna Sierant"

8 Photos

Tak niewielu zrobiło tak wiele-podsumowanie akcji charytatywnych w roku szkolnym 2012/2013

W tym roku szkolnym uczniowie chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyli w różnych akcjach charytatywnych realizowanych na terenie naszej szkoły. W październiku odbyła się zbiórka odzieży, która trafiła do dzieci z świetlicy środowiskowej „Serduszko” w Szczecinie. Przedstawiciele tej placówki odebrali zebrane rzeczy osobiście i na spotkaniu, które odbyło się w grudniu, przybliżyli specyfikę swojej pracy. Czwarty już rok ściśle współpracowaliśmy z Hospicjum dla Dorosłych w Szczecinie. Pod bacznym okiem Dyrektora Hospicjum posadziliśmy w październiku żonkile oraz uczestniczyliśmy w maju kweście w ramach Ogólnopolskiej Akcji Pola Nadziei w Supermarkecie „Real”. Zebraliśmy kwotę: 1845,08zł W listopadzie odbyły się szkolne wybory miejsca przekazania środków uzyskanych z kiermaszy szkolnych: bożonarodzeniowego i wielkanocnego. Uczniowie wytypowali Centrum Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży oraz Fundację „Oliwia”. W obu zebrano łącznie kwotę 3100 sprzedając stroiki, ozdoby świąteczne oraz samodzielnie upieczone ciasta. Dodatkowo rodzice wsparli akcję kwotą 1100 zł. Pieniądze, które trafiły do potrzebujących to 4500zł. Przedstawiciele obu wytypowanych miejsc odebrali pieniądze osobiście. W grudniu w ogólnopolskim miesięczniku „Vege” ukazał się artykuł o akcjach charytatywnych realizowanych w naszej szkole. Łącznie w tym roku szkolnym udało się zebrać na terenie szkoły kwotę 6345.08zł , która trafiła w całości do potrzebujących. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

5 Photos

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 Po 10 miesiącach wytężonej pracy dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Prywatnych „ Słoneczne” nadszedł wreszcie ten dzień: zakończenie roku szkolnego 2012/2013, który w tym roku przypadł na 27 czerwca. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 10.00 . Poprowadziły ją uczennice klasy piątej. Po odśpiewaniu przez wszystkich zgromadzonych hymnu państwowego Panie Dyrektorki powitały zgromadzonych na uroczystości uczniów, nauczycieli i rodziców. Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali przygotowaną przez siebie część artystyczną. Piękne piosenki o tematyce morskiej zaprezentowali także uczniowie z kół muzycznych klas I- III i IV – VI i gimnazjum. Po części artystycznej przyszła kolej na podsumowanie mijającego roku szkolnego, bogatego w wydarzenia i imprezy szkolne, w którym uczniowie odnosili sukcesy na polu nauki i sztuki m.in. Ewa Konieczna została finalistką Kuratoryjnego Konkursy z Języka Polskiego i Historii , szkolne koło teatralne wygrało finał Turnieju Teatralnego „Pleciugomaniacy” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Szczecin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Następnie przyszła pora na wręczenie przez dyrekcję i wychowawców poszczególnych klas nagród i wyróżnień najlepszym uczniom. Uczniowie wyróżnieni ze szkoły podstawowej to: Klasa pierwsza : Julia Gałek, Tomasz Kordowski, Katarzyna Kurpiel, Michał Olszewski, Dawid Polański,Michał Sibielski, Tomasz Siedlecki. Klasa druga: Julita Dydyk, Maja Komajda, Franciszek Malawski, Katarzyna Nowak, Juliusz Wijas. Klasa trzecia: Jessica Klotz, Alicja Łopatkiewicz, Piotr Pełka, Maja Szczepanek. Klasa czwarta: Jakub Hryniewicz średnia ocen 5,16, zachowanie bardzo dobre, Tomasz Dzikowski średnia ocen 5,0, zachowanie bardzo dobre, Nikola Mazurek średnia ocen 4,91, zachowanie wzorowe, Dominika Nowakowska średnia ocen 4,91, zachowanie bardzo dobre. Klasa piąta : Natalia Parciak średnia ocen 5,25, zachowanie wzorowe, Julia Jaszczak średnia ocen 5,17 ,zachowanie wzorowe, Ewa Konieczna średnia ocen 5,08, zachowanie bardzo dobre, Karolina Polkowska średnia ocen 4,75, zachowanie wzorowe. Klasa szósta: Kinga Czeladzińska średnia ocen 5,33, zachowanie wzorowe, Bogusz Szejnar średnia ocen 5,33, zachowanie wzorowe, Zuzanna Janicka średnia ocen 5,25 , zachowanie wzorowe, Paulina Matuszewska średnia ocen 5,0, zachowanie wzorowe, Ewa Andrzejczak średnia ocen 4,75, zachowanie bardzo dobre, Gabriela Sieracka średnia ocen 4,75, zachowanie wzorowe, Joanna Trojanowska średnia ocen 4,75, zachowanie wzorowe. Klasa pierwsza gimnazjum: Weronika Zielińska średnia ocen 5,06, zachowanie bardzo dobre, Matylda Rozpędek średnia ocen 4,82, zachowanie bardzo dobre. Nie zabrakło ciepłych słów pożegnania i życzeń pomyślności dla drogich absolwentów naszej szkoły – uczniów klasy szóstej, którzy spędzili w naszej szkole sześć niezapomnianych lat. Czekała na nich pożegnalna piosenka przygotowana przez uczniów klasy piątej i drobny upominek. Po części oficjalnej zakończenia roku szkolnego ,przyszła pora na rozdanie świadectw w klasach. A później… dwa miesiące wakacji! Opracowała Anna Różycka Zdjęcia Joanna Sierant

10 Photos

Rekinada - Szkolne zawody pływackie 2013r.

Już po raz kolejny spotkaliśmy się na szkolnych zawodach pływackich. Uczniowie klas 1-6 oraz gimnazjum zmagali się z przepłynięciem danego dystansu odpowiednim stylem. W młodszych klasach można było wspomagać się deską lub makaronem, w starszych należało przepłynąć 25m, 50m lub 75 m grzbietem, stylem dowolnym lub klasycznym. W klasie 1 najszybszym okazał się Brunon Miszczyszyn, za nim Dawid Polański i Michał Sibielski. W klasie 2 pierwszy na podium stanął Kuba Konieczny, za nim Roksana Rogalska i Maja Komajda. W klasie 3 I miejsce zajął Filip Skobiej, II miejsce Michał Matuszewski, III miejsce Maja Szczepanek. W klasie 4 wśród dziewcząt najlepsza okazała się Dominika Nowakowska, za nią Nikola Mazurek i Natalia Celebucka. Wśród chłopców pierwszy dopłynął Mikołaj Rozpędek, drugi był Krzesimir Nowakowski i trzeci Kuba Hryniewicz. W klasie 5 wśród dziewcząt najlepsza okazała się Karolina Polkowska, za nią Ewa Konieczna i Tosia Czaplińska. Wśród chłopców z klasy 5 i 1 gimnazjum najlepszy okazał się Jaś Kędzierski, drugi był Paweł Kosacki i trzeci Artur Kruszko. W klasie 6 najlepsza wśród dziewcząt była Zuzia Janicka, za nią Kinga Czeladzińska i Ewa Andrzejczak. Wśród chłopców najlepiej popłynął Bogusz Szejnar, za nim Robin Rogalski i Antek Malawski. W klasie 1 gimnazjum I miejsce zajęła Julia, II miejsce Weronika i III miejsce Matylda. Drugą część naszych zawodów uświetnił start nauczycieli oraz rodziców wraz z dziećmi w naszej wspólnej, pływackiej sztafecie. Drużyna Piranii, Delfinów i Rekinów dzielnie rywalizowała miedzy sobą. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy przepłyniętego dystansu, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów pływackich !! Opracowała Joanna Sierant

16 Photos

Żywa lekcja historii - Auschwitz-Birkenau 2013r.

Polityka nazistów, Adolfa Hitlera opierała się na antysemityzmie czyli nienawiści rasowej. III Rzesza uznająca się za wyjątkową rasę tzw. "rasę panów" w celu likwidacji narodu żydowskiego i nie tylko, podjęła akcję budowy obozów koncentracyjnych w celu masowej zagłady Żydów. Obozy koncentracyjne funkcjonowały na ziemiach polskich w latach 1940-1945. Szacuje się, że w wyniku zbrodniczej działalności Niemców zginęło kilka milionów Żydów: kobiet, mężczyzn i dzieci. Największy obóz koncentracyjny zbudowany przez Niemców w Polsce powstał w Oświęcimiu i nazywany był także fabryką do zabijania ludzi. W maju b.r. na lekcje historii do klas 5 i 6 SP oraz gimnazjum zaprosiliśmy Pana Janusza. Nasz gość opowiadał o relacji z życia obozowego, jaką przekazał mu jego dziadek. Mówił o obozowym życiu, zasadach jakie należało przestrzegać, aby jak najdłużej przeżyć..choć niejednokrotnie nie przestrzegano tam żadnych zasad !! Jako jeden z czterech z pierwszego tysiąca osób przywiezionych do Auschwitz - Birkenau przeżył obóz przebywając tam równo 4 lata, 4 miesiące i 4 dni. Z zawodu był kowalem i to on wraz z kolegami wykonał napis nad bramą obozową z charakterystycznym brzuszkiem w literze "B". Dziękujemy Panu Januszowi, że przybliżył nam tak ważny fragment naszej historii. Opracowała Anna Jasińska i Joanna Sierant

5 Photos

Konkurs fotograficzny "Prawobrzeże" w Klubie Delta 2013r.

Uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez klub Delta. Należało wykonać fotografię artystyczną lub reporterską dotyczącą Prawobrzeża. Nadesłane prace zostały wyeksponowane na wernisażu fotograficznym w siedzibie klubu. Wśród prac znalazła się jedna, uczennicy naszej szkoły - Julii z I klasy gimnazjum. Uczennica otrzymała wyróżnienie za zdjęcie pt:"Pomnik w obiektywie". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :) Opracowała Joanna Sierant

1 Photos

Wiosenny rajd po Puszczy Bukowe 2013r.

Choć deszczowa aura wisiała w powietrzu, na szczęście 27 kwietnia pogoda dopisała :) Mogliśmy zatem wyruszyć na kolejny, pieszy rajd po Puszczy Bukowej. Weronika z I klasy gimnazjum wraz ze swoją mamą oprowadzały nas po zakątkach puszczy. Dotarliśmy do Szwedzkiego Młyna. Tym razem podzieleni na grupy musieliśmy uzupełniać odpowiedzi na zadawane po drodze pytania. Dotyczyły one głównie zjawisk przyrodniczych. Zgodnie z tradycją po drodze uczniowie wykonywali zdjęcia do konkursu fotograficznego. Mamy nadzieję, że jak zwykle poziom oddawanych prac będzie wysoki :) Dziękujemy za udział w rajdzie i życzymy powodzenia w konkursie :) Opracowała Joanna Sierant"

19 Photos

Ogólnopolska   konferencja   z    okazji     XX - lecia KRAJOWEGO FORUM OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ

W dniu 11 kwietnia 2013 r. odbyła się uroczysta konferencja z okazji XX – lecia Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej-organizacji zrzeszającej podmioty z całej Polski prowadzące szkoły i placówki niepubliczne. Nasza szkoła od 1993 roku aktywnie uczestniczy w działalności tej doskonałej platformy służącej wzajemnej wymianie doświadczeń, propagowaniu nowych kierunków i trendów europejskich w nauczaniu , reprezentowaniu oświaty niepublicznej w pracach sejmowej Komisji Edukacji . W siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej szkoła nasza została dwukrotnie wyróżniona. Zostaliśmy odznaczeni Certyfikatem Jakości Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej - uznaniem , które otrzymuje się po spełnieniu szeregu wartości merytorycznych i które służy podnoszeniu jakości pracy szkół w Polsce. Drugim bardzo ważnym wyróżnieniem jest: Odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi - nadany przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi dla oświaty niepublicznej dla Pani Dyrektor Małgorzaty Kurpiewskiej. Gratulujemy !

1 Photos

Śniadanie Wielkanocne 2013

Jak co roku o tej porze każda z klas szykowała się do Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczestniczyli w przygotowaniach do śniadania wielkanocnego. Na każdym stole i w tych najmłodszych klasach i tych starszych królował żurek, biała kiełbasa, były też pisanki i małe zawody na najmocniejszą skorupkę od jajka:) Uczniowie poszczególnych klas samodzielnie robili sałatki, dekorowali stoły i potem wspólnie biesiadowali przy pięknie nakrytych stołach :) Po skosztowaniu niemal wszystkich potraw i zasłodzeniu się babkami, mazurkami i czekoladowymi zającami nadszedł upragniony moment poszukiwań czekoladowych jaj:) Wszyscy biegiem rozpierzchli się na teren szkoły..szukali w piwnicy, w świetlicy, w kuchni, w ogródku, na placu zabaw...Zajączkowi na szczęście nie udało się przechytrzyć naszych poszukiwaczy, bo wszystkie słodkie przysmaki dość szybko zostały zlokalizowane i ... skonsumowane :) GRATULUJEMY i WESOŁYCH ŚWIĄT. Opracowała Joanna Sierant

11 Photos

Zimowy wyjazd do Zieleńca klas 4-6 i Gimnazjum

Jak co roku w okresie zimowym wybraliśmy się na dydaktyczny obóz narciarski. Pogoda w Zieleńcu jak zwykle dopisała. Utrzymywała się pokrywa śnieżna grubości 1,5 m !! Wszyscy narciarze, i ci zawodowcy, jak i młodzi adepci białego szaleństwa mieli warunki, aby albo doskonalić szusowanie albo poznawać jego podstawy:) Wszystkie dni zaczynały się od nart. Młodsi ćwiczyli na mniejszej górce, a starsi wjechali od razu na sam szczyt. Po tygodniowej jeździe na nartach niemal wszyscy potrafili samodzielnie pokonać jazdę ze stromego stoku. Zwieńczeniem codziennych wysiłków narciarskich był jak zwykle slalom, który wyłonił najlepszego narciarza w grupie zaawansowanej, średniozaawansowanej i początkującej. Gratulujemy!! Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, każda z klas miała wytyczne odnośnie projektu edukacyjnego. Klasa 4 zajmowała się klimatem w Zieleńcu. Uczniowie musieli sprawdzić, dlaczego tak długo w tym miejscu utrzymuje się śnieg, czy klimat ma coś wspólnego z Alpami i jak wpływa na organizm człowieka. Klasa 5 zajmowała się torfowiskami. Temat ten przybliżył dzieciom zaproszony na spotkanie leśniczy. Klasa 6 zainteresowała się tematem odnalezionego przez dwóch mieszkańców Zieleńca, bombowca z okresu II Wojny Światowej, którym uciekał nazista Karl Hanke. Uczniowie spotkali się Marianem Koniorem i Dariuszem Wiśniewskim. Panowie opowiadali o wraku samolotu, historii ostatnich dni życia Karla Hanke oraz pokazali części samolotu, które odnaleźli. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za żywą lekcję historii:) Klasa 1 gimnazjum porównywała Euroregiony Pomerania i Glacensis - euroregionu Czech, Moraw i ziemi kłodzkiej. Uczniowie musieli poznać miasta partnerskie i nawiązać kontakt z włodarzami miejscowości Duszniki Zdrój. Opracowała Joanna Sierant

20 Photos

Jasełka 2012r.

"Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie" W dniu 20 grudnia 2012 r. jak co roku na dziedzińcu naszej szkoły odbyły się jasełka pt. ?Wesoła nowina? przygotowane przez członków koła teatralnego ?Trema? pod kierunkiem p. Marzeny Misiorek. Było to niezwykłe widowisko. Efekt spotęgowała muzyka i głosy nagrane w studio, zapowiadające atmosferę tajemniczości i niezwykłości. Również bogata sceneria przy nastrojowym oświetleniu oraz wejście Józefa i Maryi z żywym osiołkiem i kozą wprowadziła widzów w klimat zbliżających się świąt. Na koniec jasełek została wspólnie odśpiewana piosenka ?Pogodzić ludzi?, której autorką tekstu jest szczecińska pisarka Barabara Stenka. Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo się spodobała zaproszonym gościom i społeczności szkolnej. Wszystkim, którzy przeczytają sprawozdanie z niezwykłych jasełek w naszej szkole, życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodujących przemianę w innych i w nas samych. Do zobaczenia na jasełkach za rok! Opracowała: Marzena Misiorek

11 Photos

Apel z okazji Święta Niepodległości

Po 123 latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci tych którzy walczyli o niepodległe i suwerenne państwo. Nasi uczniowie godnie i z szacunkiem uczcili to narodowe święto. Wszyscy przyłaczyli się do akcji robienia biało-czerwonych kotylionów., które były lekcią patriotyzmu. Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Anny Jasińskiej przybliżyli w trakcie apelu dzieje Polski od rozbiorów do walk niepodległościowych. Usłyszeliśmy również pieśni patriotyczne wykonane przez klasy 1-3. Całość została ozdobiona dekoracjami. W trakcie apelu pani dyrektor Marzena Kiedel wraz a panią Anią Jasińską wręczyła dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w historycznym konkursie "Wolna - Niepodległa Polska 1918r.". Na zakończenie obchodów 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości wszyscy uczniowie udali się pod pomnik Niepodległości na Oś. Słonecznym upamiętniającym wysiłek i trud walk o wolność kraju polskiego i jego obywateli. Opracowała Anna Jasińska.

24 Photos

I etap Akcji Charytatywnej „Pola Nadziei”

31 października 2012r. uczniowie naszej szkoły po raz trzeci przystąpili do akcji sadzenia żonkili w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei”. Na szkolnym, specjalnie wyznaczonym i przygotowanym przez uczniów starszych klas, terenie posadzono około 80 cebulek żonkili. Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać do wiosny na piękne kwiaty. W kwietniu nasi uczniowie wykorzystają je w trakcie kwesty na rzecz Hospicjum dla Dorosłych w Szczecinie.

11 Photos

Rajd jesienny klas 4-6 i gimnazjum

Wrześniowa sobota znowu okazała się dla nas łaskawa :) Już po raz kolejny uczestniczyliśmy w pieszym rajdzie po Puszczy Bukowej. Tym razem wybraliśmy się niebieskim i czerwonym szlakiem po bruku do ruin starego szwedzkiego młyna. Historię i drogę przedstawiała nam uczennica I klasy gimnazjum - miłośniczka Puszczy Bukowej. Dowiedzieliśmy się, że pozostałości młyna sięgają aż XIII wieku. Nieopodal znajdują się schody do restauracji Burmeistera, gdzie niegdyś ściągały rzesze turystów. Następnie wyruszyliśmy w okolice Jeziora Szmaragdowego do zabudowań byłej bazy strażackiej - aktualnie Centrum Edukacji Ekologicznej i Turystycznej. Po obiekcie oprowadzał nas pan Jan Zienkowicz ze Szczecińskiego Towarzystwa Poszukiwawczego. Zwiedzaliśmy podziemne korytarze, wystawę odznaczeń i historii mieszkańców Szczecina. Udało nam się zobaczyć śpiące nietoperze..!! Podczas rajdu robiliśmy zdjęcia otaczającej nas przyrody, szykując się do kolejnego konkursu fotograficznego :) Opracowała Joanna Sieran

6 Photos

Dzieńs portu 2011r.

Już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Sportu. Na szczęście dzień 17 czerwca 2011 był dniem pogodnym, więc wszystko odbyło się zgodnie z planem. Pani Dyrektor otworzyła imprezę, krótkim przemówieniem. Następnie odbyły się pokazy sztuk walki. Kuba Owsiński oraz Mikołaj Rozpędek pokazywali nam różne chwyty, pady i uniki. Chłopcy spisali się na medal !! Tuż po pokazach został rozegrany mecz piłki siatkowej NAUCZYCIELE kontra UCZNIOWIE. Po zażartej walce...oczywiście wszystko zgodnie z zasadami fair play...nauczyciele ulegli uczniom 2:0. No cóż..już za rok będzie można wyrównać ten wynik..mamy nadzieję :) W końcu dotarliśmy do części głównej imprezy, gdzie uczniowie brali udział w konkurencjach indywidualnych. Były więc skoki na skakance, bieg na czas, zbijanie kręgli, rzuty do kosza, rzuty piłką lekarską i wiele innych. Na koniec został rozegrany mecz w PALANTA drużyn, które składały się z reprezentantów klas I-VI i gimnazjum. W końcowej klasyfikacji uczniowie uplasowali się na pozycjach: KLASA 0 I MIEJSCE - OLIWIA TYCHAWSKA II MIEJSCE - KAJTEK OLE III MIEJSCE - KASIA NOWAK KLASA I I MIEJSCE - MICHAŁ MATUSZEWSKI II MIEJSCE - DAWID SIELEWONIUK III MIEJSCE - OLGA MAŁKOWSKA KLASA II I MIEJSCE - JAŚ BORKOWSKI II MIEJSCE - DOMINIKA NOWAKOWSKA III MIEJSCE - NATALIA CELEBUCKA KLASA III I MIEJSCE - KAROLINA POLKOWSKA II MIEJSCE - EWA KONIECZNA III MIEJSCE - DAWID KALINOWSKI KLASA IV I MIEJSCE - OLIWIA HŁOBUCZEK II MIEJSCE - ROBIN ROGALSKI III MIEJSCE - GABRYSIA SIERACKA KLASA V i VI I MIEJSCE - DAWID GUNZER II MIEJSCE - WOJTEK SZUSZKIEWICZ III MIEJSCE - DANIEL NAUWELEARS KLASA III GIMNAZJUM I MIEJSCE - KRZYSZTOF THOMSEN II MIEJSCE - KSAWERY PASIKOWSKI III MIEJSCE - MACIEK SEREMAK Wszystkim zawodnikom bardzo serdecznie GRATULUJEMY :)"

22 Photos

Rekinada 2001

13 czerwca 2011 odbyły się szkolne zawody pływackie. Uczniowie wszystkich klas startowali w wybranych konkurencjach. KLASA 0 PŁYWANIE NA PIERSIACH Z MAKARONEM I MIEJSCE – Kuba Konieczny II MIEJSCE – Franek Malawski III MIEJSCE – Oliwia Tychawska KLASA I PŁYWANIE GRZBIETEM Z DESKĄ I MIEJSCE – Michał Matuszewski II MIEJSCE – Maja Szczepanek III MIEJSCE – Filip Skobiej KLASA II PŁYWANIE GRZBIETEM Z DESKĄ I MIEJSCE – Mikołaj Rozpędek II MIEJSCE – Kuba Owsiński III MIEJSCE – Michał Krukowski KLASA III PŁYWANIE PEŁNYM GRZBIETEM I MIEJSCE – Natalia Parciak II MIEJSCE – Dawid Kosewski III MIEJSCE – Karolina Polkowska KLASA IV GRZBIET DZIEWCZĘTA I MIEJSCE – Oliwia Hłobuczek II MIEJSCE - Zuzia Janicka III MIEJSCE – Gabrysia Sieracka CHŁOPCY I MIEJSCE – Bogusz Szejnar II MIEJSCE – Antek Malawski III MIEJSCE – Robin Rogalski KLASA V i VI STYL DOWOLNY DZIEWCZĘTA I MIEJSCE – Asia Frąckiewicz II MIEJSCE – Karina Gibajło III MIEJSCE – Agnieszka Łokaj CHŁOPCY I MIEJSCE – Kuba Pielski II MIEJSCE – Wojtek Szuszkiewicz III MIEJSCE – Marcin Makowski III KLASA GIMNAZJUM STYL DOWOLNY 2 x 25 m CHŁOPCY I MIEJSCE – Maciek Seremak II MIEJSCE – Ksawery Pasikowski III MIEJSCE – Karol Sienkiewicz Podczas zawodów odbyły się wyścigi sztafetowe . W skład drużyn wchodzili reprezentanci wszystkich klas, nauczyciele oraz rodzice. Rywalizowały więc między sobą REKINY !! DELFINY !! PIRANIE !! I MIEJSCE zajęła drużyna REKINÓW II MIEJSCE zajęła drużyna DELFINÓW III MIEJSCE zajęła drużyna PIRANII WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM I UCZESTNIKOM BARDZO SERDECZNIE GRATULUJEMY !!! …A KIBICOM I ORGANIZATOROM BARDZO DZIĘKUJEMY

20 Photos

Dzień Dziecka 2011r.

W końcu nadszedł długo wyczekiwany 1 czerwca czyli DZIEŃ DZIECKA. W tym dniu na wszystkie dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Już od samego rana rodzice przynosili specjalnie na tę okazje upieczone ciasta, szkoła zapewniła grillowane kiełbaski, chlebek i napoje. Pani Agnieszka przygotowała moc śmiesznych konkurencji, które przeniosły dzieci w krainę bajek. Mianowicie trzeba było z gazet powydzierać ubranka krasnoludków i wszystkie pozawieszać na sznurkach do prania, należało jak najszybciej oddzielić makaron od grochu lub powkładać zapałki do pudełek , ale !!! w roboczych rękawicach. Nie lada wyczyn !! Obok rozgrywane były konkurencje sportowe. Dzieci musiały biegać, czworakować, układać wieżę z klocków i jeszcze wykonywać inne nie mniej męczące zadania. Na wszystkich jednak czekała największa niespodzianka tego dnia - dmuchane kule w basenie z wodą. Każdy mógł wejść do takiej kuli i do woli mógł w niej "wywijać koziołki". Mamy nadzieję, że dzieciom spodobał się tak spędzony Dzień Dziecka. Na pocieszenie możemy dodać, że kolejny już za ROK :) Opracowała Joanna Sierant

18 Photos

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA 18-20.05.2011

W tym roku wyjechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Wyruszyliśmy pociągiem. Podróż minęła miło i przyjemnie … wiadomo w naszym wspólnym, doborowym towarzystwie. Wrocław od razu wydał nam się uroczym i ciekawym miastem. Mieszkaliśmy w starym, pięknie odnowionym hostelu „ Mleczarnia”. Wszystko tam było z „duszą”.. i fotel bujany i stare fotografie na ścianach, łóżka, komody i wiele innych stylowych bibelotów. W pierwszy dzień zwiedzaliśmy miasto z licencjonowanym przewodnikiem. Przechodziliśmy przez Most Tumski, gdzie zakochane pary wieszają swoje „kłódki miłości”. Byliśmy w Kościele Najświętszej Marii Panny. Zwiedziliśmy całe Stare Miasto i rynek. Strudzeni podróżą i oglądaniem wszystkich niezwykłych miejsc, zjedliśmy obiad na Uniwersytecie Wrocławskim. Było przepysznie :) W drugim dniu podziwialiśmy różnorodną roślinność w Ogrodzie Botanicznym. Najpiękniejsze chyba były kolorowe, wybujałe rododendrony. Następnie udaliśmy się do Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jednak największa niespodzianka, a zarazem niezapomniane wrażenie czekało na nas tuż po obiedzie. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć prawdziwe dzieło – PANORAMĘ RACŁAWICKĄ. W trakcie oglądania tego ogromnego malowidła, słuchaliśmy opowieści o procesie i autorach jego powstawania. A także o dziejach i o przebiegu Bitwy pod Racławicami. Ostatni dzień spędziliśmy we wrocławskim ZOO. Widzieliśmy występy fok, znużonego niedźwiedzia himalajskiego, tygrysy, lwy, słonie, żyrafy i wiele innych zwierząt. Naszą wizytę w ZOO zakończyliśmy w motylarni. Choć zmęczeni, to w pełni zadowoleni wróciliśmy do Szczecina. Opracowała Joanna Sierant"

14 Photos

Śniadanie wielkanocne

20.04 , JAK CO ROKU, UCZNIOWIE SPOTKALI SIĘ NA WIELKANOCNYM ŚNIADANIU. ALE ZANIM ZASIEDLI DO STOŁU , ZAKASALI RĘKAWY I Z POMOCĄ RODZICÓW I NAUCZYCIELI PRZYGOTOWALI ŚWIĄTECZNE POTRAWY ORAZ WYSTRÓJ KLASY. PO ŚWIĄTECZNYM ŚNIADANIU ODBYŁO SIĘ RÓWNIEŻ TRADYCYJNE SZUKANIE PREZENTÓW UKRYTYCH NA TERENIE SZKOŁY PRZEZ ZAJĄCZKA. K. WIECZORKOWSKA

3 Photos

Nordic walking

Piękna pogoda i nastanie wiosny pozwalają na szerszy wachlarz realizowania zajęć sportowych. Jedną z form przeprowadzania lekcji kultury fizycznej w naszej szkole obok pływania czy tradycyjnych dyscyplin sportowych jest nordic walking. Szkoła jest wyposażona w profesjonalne, teleskopowe kije przeznaczone do tego sportu. Do każdego ucznia możemy więc indywidualnie dobrać sprzęt. Dlatego też wraz z przyjściem nowej pory roku regularnie chodzimy na lekcje z kijkami. Profesjonalnie używany sprzęt i odpowiednia technika chodu angażuje do ruchu ponad 600 mięśni (90%) naszego ciała, powoduje aż o 20% większe spalanie kalorii niż bieganie, odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa o ok. 5kg (28 ton/h) na płaskim terenie, ćwiczy jednocześnie siłę, wytrzymałość i koordynację, usprawnia przepływ krwi w kończynach górnych i dolnych, poprawia tolerancję glukozy, redukując zapotrzebowanie na insulinę, obniża cholesterol, redukuje wagę ciała aktywizując ruchowo osoby prowadzące siedzący tryb życia, powoduje wzrost pochłaniania tlenu o 46% wyższy niż w stosunku do marszu bez kijków...a poza tym spacer w przyjaznym, wiosennym otoczeniu i miłym towarzystwie poprawia nastrój i sprzyja wspólnym rozmowom :) Opracowała Joanna Sierant

9 Photos

Dzień Wiosny w Słonecznej :) 2011r.

Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia. W tym dniu klasa IV SP przygotowała dla wszystkich uczniów naszej szkoły małą niespodziankę.. ..odwiedziła nas PANI WIOSNA. Ubrana w kwiecistą spódnicę, przybrana kolorowymi kwiatami..w asyście dwóch pomocników przeprowadziła quiz na temat pierwszych oznak nowej pory roku. Wszystkie dzieci trafnie odpowiadały na zadane im pytania. Wiedziały kiedy zaczyna się astronomiczna, a kiedy kalendarzowa wiosna. Umiały opowiedzieć o pierwszych oznakach wiosny i jakich ptaków należy się spodziewać wraz z nastaniem wiosny. W nagrodę każdy uczeń dostał drobny, zdrowy:) upominek. A na koniec poszliśmy nacieszyć się wiosennymi promykami słońca na pobliskim placu zabaw :)Dziękujemy Pani Wiosno !!" Opracowała Joanna Sierant

8 Photos

Rajd wiosenny

Już po raz kolejny wyruszyliśmy na pieszy wiosenny rajd po Puszczy Bukowej. Tym razem jednak spróbowaliśmy naszych sił i umiejętności wykorzystując kije do nordic walking. Wszyscy radziliśmy sobie całkiem nieźle..z pewnością był to wynik kilkugodzinnych treningów, odbytych w ramach lekcji wychowania fizycznego.. :) Po drodze podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę i piękne krajobrazy. Niektórzy zapaleńcy fotografii uwieczniali ciekawsze ujęcia. Po dłuższym spacerze dotarliśmy na polanę widokową. Tam skakaliśmy na długiej linie tzw. kręconka, graliśmy w piłkę lub po prostu napawaliśmy się uroczymi widokami czy świadomie wdychaliśmy świeże powietrze. Wracaliśmy do szkoły przyjemnie zmęczeni i zadowoleni. Opracowała Joanna Sierant

14 Photos

Straż miejska w szkole - bezpieczne ferie 2011r.

W ramach programu Bezpiecznej Szkoły mieliśmy okazję gościć pracowników straży miejskiej. Tematem przewodnim prelekcji były bezpieczne ferie :) Dowiedzieliśmy się jak zachowywać się na śniegu i na lodzie. Dlaczego nie wolno jeździć na zamarzniętych jeziorach, a tylko na wyznaczonych do jazdy na łyżwach lodowiskach. Panie ze straży wytłumaczy w jakich miejscach najlepiej zjeżdżać na sankach, a jakie w ogóle nie są do tego przeznaczone. Musimy zatem zadbać, aby przy naszych trasach saneczkarskich nie było ruchliwych ulic, drzew, akwenów wodnych i ogrodzeń. Starsi koledzy z gimnazjum oprócz odświeżenia zasad zachowania się na śniegu zostali uświadomieni, że nie należy ulegać pokusom. Nie wolno zażywać szkodliwych używek, rozmawiać z nieznajomymi i przede wszystkim trzeba aktywnie spędzać czas - najlepiej na świeżym powietrzu, a nie przesiadywać godzinami przed komputerem czy telewizorem. Na koniec panie życzyły nam udanego wypoczynku i powrotu z uśmiechami do szkoły. Dziękujemy :) Opracowała Joanna Sierant

4 Photos

Wyjazd zimowy Głuchołazy 2011r.

"Nareszcie długo wyczekiwany wyjazd na narty !! Już pierwsze spojrzenie na wysokie ,ośnieżone góry napawały nas radością. W końcu mogliśmy podszlifować górskie szusowanie. Co poniektórzy po raz pierwszy założyli profesjonalny sprzęt narciarski i pod czujnym okiem instruktorów mogli uczyć się stawiać pierwsze "kroki" na czeskich stokach. W tym roku klasy 4-6 i gimnazjum odwiedziły Głuchołazy. Zwiedzaliśmy to malownicze miasteczko, odwiedziliśmy Urząd Miasta. Tam nawet udało nam się porozmawiać z sekretarzem miasta Głuchołazy. Byliśmy w grocie solnej..po kilkugodzinnej jeździe na nartach to niebywałe, relaksujące odprężenie :) Popołudnia i wieczory spędzaliśmy bardzo aktywnie. Udało nam się wyjście na lodowisko. Przy muzyce i dobrych nastrojach nawet nie zauważyliśmy, że część z nas miała pierwszy raz łyżwy na nogach !! Było dużo śmiechu, zabawy i oczywiście wzajemnej pomocy w utrzymywaniu się na tafli lodowiska. Innym razem zaprosiliśmy miejscowego gawędziarza (a zarazem mistrza w poszukiwaniu złota), który przytoczył nam wiele, ciekawych lokalnych legend i opowieści. Opowiadał o górskim klimacie, szlakach, zwierzętach i roślinności. Na koniec otrzymaliśmy po kruszynce - znalezionego przez pana - złota !! Tak więc każdy dzień niósł ze sobą jakąś niespodziankę...a to dyskoteka, a to szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i wiele innych praktycznych atrakcji. Niestety ani się obejrzeliśmy, a już trzeba było szykować się do powrotu. Mamy jednak nadzieję, że za rok góry przyjmą nas równie przyjaźnie jak w styczniu 2011 roku :)" Opracowała Joanna Sierant

14 Photos

Jasełka 2010r.

JAK CO ROKU, 21.12.10 UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ „ SŁONECZNE” ZAPROSILI RODZICÓW ORAZ MIESZKAŃCÓW OSIEDLA SŁONECZNE NA JASEŁKA. MYLILI SIĘ JEDNAK CI, KTÓRZY SPODZIEWALI SIĘ ZOBACZYĆ STAJENKĘ, ZWIERZĘTA CZY TRZECH KRÓLI Z DARAMI . AKCJA PRZEDSTAWIENIA DZIAŁA SIĘ BOWIEM WSPÓŁCZEŚNIE NA DZIEDZIŃCU HOTELU , DO KTÓREGO TRAFILI MARYJA I JÓZEF… NAJWIĘKSZY APLAUZ ZDOBYLI NIE TYLKO MŁODZI AKTORZY, ALE TAKŻE ANIOŁ GABRIEL GRANY PRZEZ NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO. 22.12.10 ODBYŁY SIĘ WIGILIE KLASOWE. STOŁY UGINAŁY SIĘ OD PYSZNOŚCI, W TLE SŁYCHAĆ BYŁO KOLĘDY I SERDECZNE ŻYCZENIA WESOŁYCH ŚWIĄT… PO WIGILIACH KLASOWYCH WSZYSCY UDALI SIĘ NA SALĘ GIMNASTYCZNĄ, NA KTÓREJ ODBYŁ SIĘ KONCERT UCZNIÓW SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ „ CAMERATA” PAŃSTWA PRZYBOROWSKICH. K.WIECZORKOWSKA

7 Photos

Bardzo dobrzy w Kangurze 2010r.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur". Dwoje uczniów uzyskało bardzo dobry wynik. Są to Urszula Orłowska z klasy 4, która startowała w kategorii Maluch ( klasy III i IV ) Jakub Pielski z klasy 5, który startował w kategorii Beniamin ( klasy V i VI) Sukces jest tym większy, że w regionie szczecińskim taki wynik uzyskało 17 uczniów z klasy 4 i 18 z klasy 5.Gratulujemy sukcesów i życzymy podobnych lub lepszych w kolejnych edycjach konkursu.Zdjęcia z wręczenia nagród w gimnazjum nr.5

4 Photos

Podsumowanie Akcji Charytatywnej na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci  oraz Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

Podsumowanie Akcji Charytatywnej na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci oraz Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Uczniowie naszej Szkoły postanowili wziąć udział w ogólnopolskiej Akcji POLA NADZIEI 2010 jako wolontariusze na rzecz obu hospicjum Celem zbiórki było wsparcie działalności Hospicjum, zajmującego się pomocą w opiece nad osobami chorymi na chorobę nowotworową oraz ich rodzinami. Na terenie Szkoły 16 i 17 marca uczniowie prowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Dzięki państwa ofiarności udało się zebrać 254.45zł. Każdy darczyńca otrzymał symboliczny żonkil. 23 i 24 kwietnia uczniowie kwestowali na rzecz Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie Centrum Handlowym Gryf.

5 Photos

Spotkanie z Przedszkolakami z Przedszkola 61 „W krainie bajek” (2010)

Spotkanie z Przedszkolakami z Przedszkola 61 „W krainie bajek” „W krainie bajek wszystko się zdarzyć może. W krainie bajek jest diamentowe morze. W krainie bajek jak bratki i piwonie na grządkach rosną uśmiechy pogubione. Bajki przybiegną na spotkanie, Elfy rozpoczną swój zwariowany taniec. Z Piotrusiem Panem zagramy w ciuciubabkę, Królewnę Śnieżkę zmienimy w małą żabkę...” W czwartek 4 marca odwiedzili nas mali poszukiwacze przygód z Przedszkola nr 61, aby wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami pomóc ulubionym bohaterom bajek. Na początku musieli zmierzyć się ze Złą Królową, która chciała otruć Kopciuszka zatrutym owocem. Uczestnicy przekazywali sobie nawzajem w kręgu owoc, którym nie wolno było rzucać w trakcie muzyki. Kiedy muzyka umilkła osoba, która go trzymała ,padała zatruta. I tak ostało się tylko czterech dzielnych. Następnie z domku Baby Jagi spadła dachówka. Na szczęście Baba Jaga wyszła do lasu, aby nazbierać trochę drzewa. Jednak zanim wróciła trzeba było szybko załatać dziurę w dachu, bo inaczej Baba Jaga rozzłościłaby się i zjadłaby wszystkich. Zadaniem dzieci było zrobienie dachówki z chrupek kukurydzianych. Kolejnym wyzwaniem była pomoc Królewnie Śnieżce, która już nie wyrabiała się z praniem rzeczy krasnoludków, które wracają zmęczone i brudne po ciężkiej pracy w kopalni. Zadaniem grup było pomóc Snieżce zrobić pranie. Trzeba było wydrzeć z gazet części garderoby (musiało być ich 7) i zawiesić ich na sznurku. Następnie dzieci musiały pomóc Panu Leśniczemu. Bowiem wilk zjadł już babcię i Czerwonego Kapturka i smacznie spał po tak pysznym obiadku, ale z jego wielkiego brzuszyska wydobywało się głośne burczenie. To babcia i Kapturek wołały o pomoc. Zjawił się więc pan leśniczy, rozpruł brzuch wilkowi i wyciągnął z niego babcię i Kapturka. Wilk jednak mógł się w każdej chwili obudzić, więc zadaniem grup było pomóc leśniczemu w nazbieraniu czegoś co wypełni brzuch wilka po to, by się nie zorientował, że nie ma w nim już babci i Czerwonego Kapturka. Wszystkie zadania zostały wykonane bezbłędnie, a pomoc bardzo przydała się bajkowym bohaterom. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

4 Photos

Jasełka 2009

21.12.2009 zgodnie z naszą szkolną tradycją rodzice oraz mieszkańcy osiedla Słoneczne mogli podziwiać Jasełka w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawienie rozpoczęli najmłodsi śpiewając angielskie kolędy. Później na scenie pojawili się Maria i Józef, pasterze i anioły- czyli uczniowie klas IV- VI. Nie zabrakło także gimnazjalistów w roli kolędników oraz diabłów tańczących na śniegu swój szaleńczy taniec. Ten mroźny zimowy wieczór umilali zebranym zespół muzyczny oraz soliści z naszej szkoły. Tak piękne przedstawienie nie byłoby jednak możliwe bez licznych prób, podczas których uczniowie do perfekcji ćwiczyli swoje role… K. Wieczorkowska

9 Photos

Wizyta mistrza olimpijskiego

W listopadzie b.r. mięliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Mistrza Olimpijskiego w wioślarstwie Pana Marka Kolbowicza. Pan Marek jest czterokrotnym Mistrzem Świata ( 2005,2006,2007,2009) w wioślarstwie w czwórce podwójnej i Mistrzem Olimpijskim z 2008 roku. Nasz Gość zgodził się odpowiedzieć na pytania naszych dzieci. I tak dowiedzieliśmy się, że każda osada startująca w zawodach międzynarodowych ma wiosła - pióra w swoich barwach narodowych. Wioślarze do dekoracji zawsze stają na jednym poziomie..dlatego, że czwórce czy ósemce zawodnikom ciężko byłoby się pomieścić na podium. Dowiedzieliśmy się też , że osada Naszego Mistrza jest najlepiej wiosłującą osadą na świecie. Do takich wyników Pan Marek dochodził jednak ciężką i systematyczną pracą. Mistrz Olimpijski podkreślał, że w każdej dziedzinie życia, nie tylko sportowej, człowiek jest w stanie osiągnąć bardzo wiele. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY za poświęcony nam czas !! Opracowała Joanna Sierant

9 Photos

Dzień praw dziecka 2009

DZIEŃ PRAW DZIECKA 20 lat Konwencji o Prawach Dziecka Całe pokolenie młodych ludzi dorastało już pod skrzydłami tego najbardziej rozpowszechnionego dokumentu prawa międzynarodowego na świecie. W wielu krajach, zarówno tych bogatych jak i biednych, Konwencja była motorem zmian na lepsze, zmian, które prowadziły do poprawy sytuacji najmłodszych mieszkańców Ziemi. Konwencja jest najbardziej uniwersalnym instrumentem dotyczącym praw człowieka w historii, umieszczającym dziecko w centrum działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Konwencja obejmuje wszystkie wymiary praw człowieka: polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturalne, będąc tym samym pierwszym dokumentem tego rodzaju. Celem ogólnym konwencji jest poprawa losu dzieci na całym świecie oraz zapewnienie im przez państwa co najmniej podstawowych standardów opieki i wychowania. Wchodzi ona w skład wewnątrzkrajowego systemu prawnego i ma charakter prawotwórczy. Oznacza to, że prawo wewnętrzne każdego państwa-strony Konwencji musi dostosować swoje regulacje przynajmniej do minimalnych standardów ogółu praw i wolności dziecka, uznanych przez współczesną społeczność międzynarodową Polska miała swój duży wkład w uchwaleniu Konwencji przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, już w 1978 roku przedkładając pierwszy projekt dokumentu Komisji Praw Człowieka ONZ UNICEF stoi na straży Konwencji o Prawach Dziecka. Jej zapisy są podstawą działalności organizacji. UNICEF podejmuje starania, by prawa dziecka stanowiły kanon zasad etycznych oraz standardów międzynarodowych w postępowaniu wobec dzieci. Zespół Szkół ,,Słoneczne ’’ w roku szkolnym 2009/2010 przystąpił do kampanii społecznej Szkoła z prawami dziecka. 20 listopada 2009 roku w całym świecie obchodzona będzie 20 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencja o prawach dziecka. Polska była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia tego najważniejszego aktu prawnego, który określa prawa dzieci, dlatego spoczywa na nas szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane. Dlatego 20 listopada 2009 roku ogłoszony jest Dniem Praw Dziecka, na który nasza szkoła otrzymała patronat UNICEF. Kulminacją wszystkich działań uczczenia 20-lecia konwencji będzie ogólnopolski happening „Balony do nieba”. W tym dniu o prawach dziecka mówiliśmy głośno i wszędzie. Na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum podczas, którego dzieci mogły zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat swoich praw. Najmłodsi koledzy i koleżanki z klasy III szkoły podstawowej oraz starsi koledzy z III gimnazjum zaprezentowali przedstawienie teatralne TWOJE PRAWA przygotowane przez panią Krystynę Bollin i Marzenę Misiorek. Dzieci odczytały apel i prośbę, by ich by ich prawa były znane i szanowane. Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie zaprezentowali, w postaci prac plastycznych, poszczególne prawa. Plakaty zostały powieszone na terenie całej szkoły. Ponadto, szkoły w całej Polsce, które zgłosiły swój akces do udziału w programie realizować będą do końca semestru zimowego lekcje i spotkania edukacyjne na temat praw dziecka. Uczniowie mogą też wziąć udział w konkursie na stworzenie oryginalnego, 1-3 min. filmu ukazującego prawa dziecka ich oczami. Konkurs ogłoszony przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Termin składania prac do 1 marca 2009 roku.

14 Photos

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 Zespołu Szkół “Słoneczne”

3 Photos

WOŚP 2009

11 stycznia 2009 r. odbył się XVII Finał WOŚP. W tym roku tematem akcji było: "Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci".Problem ten dotknął niestety jednego z naszych kolegów i w związku z tym postanowiliśmy przyłączyć się aktywnie do akcji.Uczniowie klasy II S.P.przygotowali plakaty informujące całą społeczność szkolną o celu zbierania pieniędzy i tak zaczęła się wielkie granie w naszej szkole. Przez dwa dni można było zobaczyć biegających po korytarzu drugoklasistów z własnoręcznie wykonanymi skarbonkami, którzy kwestowali na rzecz WOŚP. W piątek - 9 stycznia przyjechała do nas ekipa TVP3 Szczecin, która zainteresowała się naszą "małą orkiestrą" i umożliwiła nam za jej pośrednictwem pozdrowić naszego chorego kolegę. W niedzielę 11 stycznia 3 -osobowa delegacja naszej szkoły (Dominika Łykowska, Asia i Ania Trojanowskie)przekazały uzbierane pieniądze w kwocie 343,03 zł do szefowej sztabu WOŚP - p. Marioli Drozdowskiej.Cieszymy się, że uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły chętnie i spontanicznie przyłączyli się do zrealizowania tak szlachetnego celu, za co serdecznie dziękuję - Marzena Misiorek - wychowawca kl.II S.P.

7 Photos

Jasełka 2008

Jasełka 2008 w Szkole Słonecznej

17 Photos