Informacje o naborze, kliknij

25 kwietnia członkowie koła fotograficznego działającego przy naszej szkole udałi się na swój kolejny plener. Tym razem celem naszych fotograficznych poszukiwań były ruiny Wieży Quistorpa znajdujące się na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Wieża wybudowana została na polecenie Martina Quistorpa w l. 1900-04 w hołdzie dla ojca Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów mieszkańców naszego miasta. Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Jedna spośród wersji mówi, że wieża zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, inna – że wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin. Fotorelacja z naszego pleneru poniżej.

19 kwietnia odbył się VII Maraton Fotograficzny Pogodno 2015. Pomysłodawcą Maratonu Fotograficznego jest Pan Paweł Wierzchowiec, Członek Rady Osiedla Pogodno. Głównymi sponsorami tego przedsięwzięcia są Rada Osiedla Pogodno w Szczecinie oraz Urząd Miasta Szczecin. Maraton jest cykliczną imprezą odbywająca się na Pogodnie. W trakcie imprezy fotografujący mają okazję poznać urokliwe zakątki tej dzielnicy. W tegorocznej, siódmej edycji konkursu, jego uczestnicy musieli wykonać 6 zdjęć konkursowych na zadanych 6 tematów oraz dodatkowo jedno zdjęcia tzw. “zadanie domowe”. Tematami VII Maratonu Fotograficznego były:
1. Wiosna w kolorze.
2. „Pchli targ” w obiektywie.
3. Rekonstrukcja historyczna (szczegół, portret).
4. „Zaklęta motoryzacja”.
5. Z góry , z dołu, z boku.
6. Ulica w obiektywie.
7. Zadanie domowe: „Cuda na fasadach”.
W maratonie razem z członkami swoich rodzin brali udział również uczniowie naszej szkoły: Mikołaj Gonerko kl. 0, Mateusz Gonerko kl. 1b i Adrian Wojtku kl. 1b. Chłopcy zostali nagrodzeni w kategorii dzieci do 10 roku życia i otrzymają dyplomy oraz układanki przestrzenne. Zdjęcia naszych uczniów oraz fotorelacja z imprezy poniżej. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej imprezie tego cyklu. Kolejny maraton na Pogodnie już za rok J

Kiedy wszystko budzi się do życia, to do głowy również przychodzą nowe pomysły. Tym razem naszym zadaniem było zrealizowanie projektu, który można wykorzystać do nauki na lekcji. Uczniowie mieli dużo pomysłów i ciężko było im się zdecydować na jeden, a czas naglił. W rezultacie uczniowie stworzyli quiz matematyczny, mapę z miastami wojewódzkimi, układ planet. Poniżej można obejrzeć rezultaty.

Edyta Lewicka

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy uroczyście Dzień Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem : „Z energią zmieńmy źródła”.
Z tej okazji dnia 24 kwietnia członkowie Koła Młodego Przyrodnika przypomnieli ideę tego święta, a także przekazali informacje na temat odnawialnych źródeł energii. Zostały również wręczone nagrody zwycięzcom Szkolnego Konkursu Przyrodniczego - Z Przyrodą na Ty - „Zwierzęta Chronione Polski”: Jakubowi Machalskiemu, Markowi Puzio i Mai Komajdzie.
W związku z Dniem Ziemi, odbył się także konkurs plastyczny dla klas 4-6 na plakat pod hasłem: „ Z energią zmieńmy źródła”. Zwycięzcą okazała się klasa czwarta.
Potem czekała na wszystkich niespodzianka – zaproszony Gość – pani Barbara Górecka, która od ponad 6 lat opiekuje się chorymi i rannymi nietoperzami we własnym domu , które trafiają do niej, bo wszyscy wiedzą, że to właśnie Ona najlepiej i najtroskliwiej się nimi zaopiekuje mimo, że nie jest zawodowym chiropterologiem , a wyłącznie pasjonatką i miłośniczką tych zwierząt.
Pani Barbara w bardzo interesujący i zajmujący sposób, opowiedziała nam o swojej przygodzie z nietoperzami, jakże fascynującymi latającymi ssakami, wokół których narosło wiele uprzedzeń wynikających z niewiedzy, i niczym nieuzasadnionego strachu. Wszyscy słuchali z wypiekami na twarzy! Ale czas szybko mijał i trzeba było się rozstać. Z radością będziemy gościć panią Barbarę za jakiś czas, by opowiedziała nam o dalszych losach swoich dwóch młodych nietoperzach : Kropce i Kresce, które urodziły się u niej w domu.
Na zakończenie Mateusz Cielas z klasy 2 gimnazjum opowiedział o zastosowaniach paneli słonecznych w wyposażeniu uczniowskim na przykładzie zaprezentowanego szkolnego plecaka z wbudowanym panelem słonecznym, dzięki któremu można np. podładować baterie komórki albo tablet.

Dnia 27 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbył się XX Jubileuszowy Turniej Wiedzy o Środowisku i Ekologii zorganizowany przez nauczycielki kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej „Słoneczna” – Marzenę Misiorek i Agnieszkę Sikoń. Turniej został objęty Mecenatem Miasta Szczecin. Szkoła od 1996 roku podejmuje działania, w których udowadnia, że można troszczyć się o Ziemię już od najmłodszych lat. Organizując turniej w swoich działaniach kieruje się starym, chińskim porzekadłem:
„Jeśli myślisz rok naprzód sadź ryż, jeśli myślisz 10 lat naprzód sadź drzewo, ale jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”, mając nadzieję, że dzięki Turniejowi Wiedzy o Środowisku i Ekologii w formie zabawy dzieci dostrzegą problem zanieczyszczenia środowiska oraz zobaczą, że szanując przyrodę same mogą na miarę swoich możliwości jej pomagać.

Celem turnieju była:
Ø popularyzacja działań kształcących postawy proekologiczne wśród dzieci;
Ø budzenie ciekawości poznawczej i zainteresowań przyrodniczych;
Ø motywacja uczniów do nauki poprzez wprowadzenie elementów zabawy, współzawodnictwa;
Ø budzenie szacunku do przyrody i dbanie o własne środowisko;
Ø rozbudzanie świadomości ekologicznej;
Ø kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
Ø sprawdzenie własnego poziomu wiedzy;
Ø wyrabianie nawyku zdrowej rywalizacji.

W turnieju brały udział cztery 4-osobowe drużyny z klas I – III z zaprzyjaźnionych szczecińskich szkół: S.P. 37, S.P. 72, S.P. TAK, S.P. STO oraz drużyna gospodarzy. Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Dzieci musiały wykazać się m.in. wiedzą dotyczącą źródeł energii odnawialnej, segregacji śmieci czy też ogólnej wiedzy przyrodniczej. Ocenie podlegał również plakat dotyczący hasła tegorocznych obchodów Dnia Ziemi - „Z energią zmieńmy źródła”. Jury, w którym oprócz dyrekcji S.P. „Słonecznej” i przedstawicielki jednej ze szkół zasiadła zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin – p. Aleksandra Ciszewska, miało nie lada wyzwanie oceniając zmagania uczestników, ponieważ poziom umiejętności był bardzo wysoki i wyrównany. Po dogrywce I miejsce zajęła drużyna S.P. „Słoneczna”, II miejsce –S.P. STO, III miejsce – S.P. TAK. Na półmetku turnieju była niespodzianka –prelekcja pań z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na temat ekoportu i selektywnej zbiórce odpadów.
Turniej zakończył się rozdaniem dyplomów uczestnictwa i nagród rzeczowych ufundowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.
Organizując turniej nasza szkoła kieruje się dewizą, że „stawiać na ekologię, to stawiać na dzieci”. Wierzymy, że przez takie działania szkoła przyczynia się do kształtowania postaw proekologicznych wśród dzieci.

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Michał Olszewski kl. III, zajął pierwsze miejsce w Konkurs Fotograficznym „Zbiorniki wodne w mojej okolicy”. Organizatorem konkursu przeprowadzonego na terenie woj. zachodniopomorskiego był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie. Konkurs zorganizowany był w ramach Kampanii Edukacyjnej “Elka Kropelka w Akademii Zrównoważonego Rozwoju” i dofinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Konkurs miał na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno otaczającej nas przyrody, potrzebę ochrony zasobów wodnych oraz lepsze poznanie walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia. Zadaniem uczestnika było nadesłanie własnoręcznie wykonanego zdjęcia przedstawiającego zbiornik wodny (staw, jezioro, rzekę) zlokalizowanego w pobliżu miejsca jego zamieszkania. Podczas oceny pracy brana była pod uwagę atrakcyjność i pomysłowość ujęcia tematu.
Michał wykonał niezwykle urokliwe, bogate kolorystycznie zdjęcie Jeziora Szmaragdowego. Walory tej fotografii doceniło jury konkursu. Michałowi gratulujemy i życzymy kolejnych fotograficznych sukcesów.
Nagrodzone zdjęcie Michała poniżej.

17 marca 2015r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Konkurs Logicznego Myślenia organizowanego przez CES, w którym wzięło udział 12 uczniów z klasy trzeciej (poziom 1) i 17 uczniów z klas 4 – 6 (poziom 2).
Mistrzem Logicznego Myślenia został Michał Olszewski z klasy 3, który zajął 9 miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

24 i 25 marca w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz wielkanocny. Uczniowie wraz
z nauczycielami i rodzicami przygotowali ciekawy asortyment. Można było kupić ozdoby świąteczne, babeczki, kartki i stroiki. Nie zabrakło wiosennych kwiatów przekazanych przez Panią Romę.

Dochód ze sprzedaży wyniósł 2000zł.

Cała kwota została przekazana przedstawicielom Oddziału Onkologii i Hematologii im Św. Mikołaja w Szczecinie dr Tomaszowi Ociepa oraz Marzenie Górskiej prezesowi Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe współpracującego z oddziałem.

Na stronie http://stowarzyszenierodzicow.plmożemy przeczytać

„Mała Szkoła z wielkim sercem”

Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele z Zespołu Szkół Prywatnych “Słoneczne” przekazali kwotę 2000zł na zakup sprzętu dla Oddziału Św. Mikołaja. Darowizna jest tak bardzo cenna, gdyż to dzieci prowadzone przez swoich wspaniałych Rodziców i Nauczycieli uczą sie od najmłodszych lat pomocy, otwartości i ofiarności. Mówiono nam: to mała kwota. Ale my wiemy, że pieniądze całkiem, całkiem, a serca włożone w ich zbiórkę to potęga dobroci dla potrzebujących.
Dziękujemy
Dzieci, Rodzice i Lekarze z Oddziału Św. Mikołaja’

Już po raz szósty uczniowie naszej szkoły kwestowali w ramach Ogólnopolskiej Akcji Pola Nadziei.
Aż trzydziestu wolontariuszy z klas od I SP do II G w piątkowe popołudnie zbierało pieniądze w Galerii Handlowej Outlet Park Szczecin. Dochód z kwesty zostanie przeznaczony na działalność szczecińskiego hospicjum.

Pierwszy etap konkursu odbędzie się 24 kwietnia 2015r.

Uczniowie klasy pierwszej, przygotowując się do konkursu mogą skorzystać z książki Wiesława Mechło: „Szczecin dla dzieci”, z cyklu „Wędrówki z Gryfikiem”, a uczniowie klasy trzeciej ponadto z książki Krzysztofa Grali „Szczecin dla każdego - i małego i dużego”, wydawca: Publishers.

Uczniowie klasy trzeciej powinni ponadto znać :

- herb miasta Szczecina,

- najważniejsze zabytki miasta,

- legendy o: Jeziorze Szmaragdowym, Baszcie Siedmiu Płaszczy, Gryfie,

- rzeki i jeziora w mieście,

- najważniejsze tereny zielone (parki, puszcze).

Uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej powinni :

- posiadać podstawowe wiadomości z zakresu historii Szczecina i czasów współczesnych,

- znać najważniejsze zabytki miasta i legendy związane z miastem,

- znać miejsca godne zobaczenia, nie tylko te z przeszłości, ale także współczesne,

- znać tereny zielone i przyrodę naszego miasta (parki, puszcze),

- znać akweny wodne Szczecina (jeziora, rzeki),

- wiedzieć ilu liczy mieszkańców, kto jest prezydentem Szczecina,

- umieć rozpoznać najważniejsze miejsca w mieście, znać dzielnice miasta.

Potrzebne informacje można znaleźć w następujących publikacjach:

- Janusz Leszek Jurkiewicz „ Legendy Pomorza Szczecińskiego”, wydawca : Region,

- Wiesław Mechło, „Zachodniopomorskie legendy i dzieje”, wydawca: Regionalna Agencja Rozwoju i Turystyki,

- Praca zbiorowa , „W krainie Gryfitów”. Podania, legendy i baśnie Pomorza Zachodniego, wydawca: Wydawnictwo Poznańskie,

- Andrzej Kraśnicki , „Moje miasto”, wydawca: Dziennikarska Agencja Informacyjna Wohl-Press,

- Aleksandra Stachak , „Zieleń Szczecina”, wydawca: Oficyna In Plus,

- „Szczecin. Mini przewodnik”, wydawca: Walkowska Wydawnictwo,

- portal internetowy: szczecin.eu, Sedina.pl.

Anna Różycka

Dnia 28 kwietnia 2015r. w sobotę, o godzinie 9.40 wszyscy chętni uczniowie, a także rodzice i nauczyciele wyruszyli spod szkoły by dojechać autobusem nr 73 do Płoni, gdzie czekała na nas pani przewodnik Elżbieta Wielgoszewska prowadząca w Pałacu Młodzieży wędrówki po szlakach, zwane Leśnymi Sobotami. Była to już 913 Leśna Sobota, tym razem po Puszczy Bukowej.
Trasa rajdu wiodła nas przez urokliwe miejsca dzielnicy Szczecina-Płoni, która została założona w 1274r. przez zakon Cystersów z Kołbacza. Przed II wojną światową należała ona do Wielkiego Szczecina, po II wojnie światowej do powiatu gryfińskiego, a w 1972 r. ponownie została przyłączona do Szczecina. Wędrując żółtym szlakiem im. Bolesława Krzywoustego mogliśmy podziwiać pomniki przyrody: stary dąb Franciszek, a także lipę św. Ottona, o obwodzie ok. 9 metrów, która rośnie na terenie Kościoła pod wezwaniem św. Rodziny.
Według legendy, lipa została zasadzona w 1124r. podczas misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu. Po drodze mijaliśmy także starą, już nieczynną leśniczówkę Bukowo- Mazurkowo, przy której rosną wspaniałe stare okazy żywotników ( tui) Mazurkiewicza.
Przeszliśmy przez Bukowe Błoto, Zbójnickim Traktem do Lisiego Potoku, który płynie u podnóża wzgórza Piekielnik. Weszliśmy wszyscy na wzgórze, by podziwiać pomnik Carla Ludwiga Gene, nadleśniczego ze Śmierdnicy, miłośnika Puszczy Bukowej, twórcy ogrodu dendrologicznego w Glinnej. Oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy pomniku.
Tu pożegnaliśmy się z panią przewodnik, która tak ciekawie opowiadała nam o mijanych miejscach i obdarowała na pamiątkę znaczkami z Leśnych Sobót. Czerwonym szlakiem powędrowaliśmy do Kijewka, a następnie czarnym szlakiem do Kijewa, gdzie zakończył się nasz rajd.
Pogoda nam dopisała i humory także, dlatego myślę, że z przyjemnością będziemy wspominać ten rajd.

Anna Różycka

„Teatr jest po prostu uczynieniem sztuki ze zdolności człowieka do zabawy”.
Anna Augustynowicz

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone w ponad stu krajach na świecie, ustanowione na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. To dzień dużych i małych zespołów teatralnych. Wszystkich, dla których teatr jest zabawą i pasją.
Szkolne obchody Dnia Teatru odbyły się w naszej szkole 27 marca 2015 roku. Z tej okazji zaprosiliśmy specjalnego gościa- aktorkę Teatru Współczesnego p. Beatę Zygarlicką – laureatką wielu nagród, mi.in. Bursztynowego Pierścienia w 2010 roku, która rozpoczęła nasze świętowanie wierszem „Koń w teatrze” K.I. Gałczyńskiego. Następnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się z prezentacji multimedialnej pt. „Historia teatru antycznego”, skąd wywodzi się teatr i jak kiedyś wyglądał. Dla niektórych uczniów (zwłaszcza tych młodszych) zaskoczeniem było, że w teatrze antycznym wszystkie role grali tylko mężczyźni. Po krótkiej lekcji historii członkowie koła teatralnego „Trema” pod kierunkiem p.Marzeny Misiorek zaprezentowali spektakl pt. „Moje pięć minut”, z którym to wystąpili na Miejskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych i otrzymali wyróżnienie za aranżację przestrzeni scenicznej. Na zakończenie wspólnego świętowania odbyło się spotkanie klas starszych z zaproszonym gościem. Pytań nie było końca – wszyscy chcieli wiedzieć, jak zostać aktorem, czy można pokonać tremę, w jaki sposób ćwiczyć dykcję. P. Beata dzielnie i cierpliwie odpowiadała na pytania i udzieliła również kilka wskazówek, jak czytać poezję. Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci niektórych z nas, gdyż towarzyszyło mu wiele emocji i zabawy.

21 marca uczniowie klas 0-3, wraz z rodzicami i nauczycielami, przywitali nową porę roku na tradycyjnym rajdzie wiosennym. Tym razem role się odwróciły i to rodzice uciekali przed swoimi pociechami, znacząc im szlak do miejsca wspólnej zbiórki. Podchody jak zawsze przysporzyły uczestnikom mnóstwa radości. Podczas drogi dzieci miały specjalne zadanie. Wyposażone w wiosenne żonkile rozdawały je przypadkowym przechodniom, wywołując na ich twarzach uśmiechy. Zapowiadane deszcze i tym razem nas oszczędziły, dzięki czemu po zakończeniu marszu przywitało nas rozpalone przez rodziców ognisko. Po wspólnym posiłku oraz radosnych pląsach przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Sikoń, spaliliśmy przygotowaną przez dzieci Marzannę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na rajd rodzicom i dzieciom. Po raz kolejny, w ten wspaniały sposób przywitaliśmy wiosnę.