Informacje o naborze, kliknij

Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie

Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum

“SŁONECZNE”

zapraszają na

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego A.D. 2015/2016

w dniu 1.09.2015 o godzinie 12:00

w siedzibie szkoły przy ulicy Rydla 5

Lipiec
08, 22 w godzinach: 11.00-15.00

Sierpień
05,19 oraz od 24 do 31 w godzinach: 11.00-15.00

———————————

POMIAR NA KAMIZELKI SZKOLNE W SIERPNIU

17.08 (poniedziałek)

w godz. 17.00-18.00

JĘZYK POLSKI

PROPOZYCJE LEKTUR NA ROK SZKOLNY 2015/2016

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA IV

J. Brzechwa – „Akademia pana Kleksa”
C. Collodi – „Pinokio”
C.S. Lewis – „Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa”
R. Gościnny, J.J. Sempe – „Mikołajek”
D. Stenka – „Masło przygodowe”
R. Dahl – „Charlie i fabryka czekolady”

L .J. Kern – „ Ferdynand Wspaniały”
H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”
J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”
T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

KLASA V

F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
B. Prus – „Katarynka”
H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”
F. Burnett – „Tajemniczy ogród”
M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

C.S. Lewis – „Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja”
J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”
S. Szmaglewska – „Czarne Stopy”
J. Chmielewska – „2/3 sukcesu”

KLASA VI

I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
K. Dickens – „Opowieść wigilijna”
J. R. R. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
M. Musierowicz – „Opium w rosole”
S. Lem – „Bajki robotów”
M. Szczygielski – „Arka czasu”
K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

M. Musierowicz – „Szósta klepka”, „Imieniny”
W. Gomulicki – „Wspomnienia niebieskiego mundurka”
E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”

GIMNAZJUM

KLASA III

H. Sienkiewicz – „Quo vadis”
A.Mickiewicz – „Dziady” cz.II
D. Terakowska – „Władca Lewawu”
B. Prus – „Kamizelka”
E. Hemingway – „Stary człowiek i morze”
Z. Nałkowska – „Medaliony”
S. Mrożek – „Słoń”

Jerome D. Salinger – „Buszujący w zbożu”
T. Tryzna – „Panna Nikt”
+ lektura zaproponowana przez uczniów

Dyrekcja Zespołu Szkół Prywatnych ”Słoneczne” składa serdeczne podziękowania za wkład pracy Kadrze Pedagogicznej, gratulacje Absolwentom S.P i Gimnazjum, za bardzo wysokie wyniki Sprawdzianu i wysokie Egzaminu Gimnazjalnego oraz za całoroczną pracę uwieńczoną sukcesami w konkursach i pięknymi świadectwami.

Małgorzata Kurpiewska
Marzena Kiedel

W późny środowy wieczór (9 czerwca) wraz z uczniami klasy 2 gimnazjum polecieliśmy SAMOLOTEM do Londynu. Na miejscu byliśmy w środku nocy. Spania było mało, gdyż trzeba było wstać skoro świt i ruszyć na podbój Londynu.
W czwartek widzieliśmy Big Bena, Millenium Bridge, Globe Theatre, Odeon Kino, Chinatown, Westminster Abbey. Zdążyliśmy nawet na uroczystą zmianę warty! A pod Buckingham Palacem maszerowali gwardziści królewscy.

Gimnazjum Słoneczne w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział w programie Instytutu Badań Edukacyjnych pn.”Narzędzia w działaniu”. Narzędzia w działaniu to przedsięwzięcie skierowane do nauczycieli gimnazjum, polegające na sprawdzeniu w praktyce lekcyjnej narzędzi wspierających realizację podstawy programowej.

W tym programie bezpośrednio zarejestrowane były nauczycielki: biologii – p. Anna Różycka i języka polskiego – p. Anna Wasilewska, które wprowadzały na lekcjach przedmiotowych specjalnie przygotowane jednostki wdrożeniowe, dopasowane do tematów lekcji. Po wprowadzeniu takiej jednostki wdrożeniowej sporządzały tzw. mini raport, który był oceniany przez ekspertów IBE. Również pozostali nauczyciele mogli korzystać ze zgromadzonych w zasobach IBE materiałów.

Udział w programie „ Narzędzia w działaniu” przyniósł konkretne korzyści:

- możliwość wprowadzenia nowych pomysłów dydaktycznych i urozmaiconych zajęć , a tym samym jeszcze bardziej atrakcyjnych, i ciekawych dla uczniów,

- dostosowanie zadań do potrzeb i możliwości uczniów, co pomogło osiągnąć jeszcze lepsze efekty w dydaktyce,

-wzbogacenie warsztatu nauczycielskiego poprzez udział nauczycieli w profesjonalnych szkoleniach prowadzonych przez ekspertów IBE,

- merytoryczne wsparcie ze strony specjalistów przedmiotowych,

- możliwość wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami,

- podnoszenie kompetencji nauczycieli,

- możliwość udziału w e- szkoleniach,

- zdobycie certyfikatu potwierdzającego udział w akcji „ Narzędzia w Działaniu”.

Anna Różycka 
 
Fundacja Akademia Edukacyjna i Fundacja Kultury i Sportu „Prawobrzeże”
wraz ze Szkołą Podstawową „Słoneczna” i Gimnazjum „Słoneczne”
zapraszają wszystkich chętnych
do udziału
w Biegu Charytatywnym na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych
w dniu 20 czerwca 2015r. (sobota) o godz.16.30
w trakcie Festynu Rodzinnego przy Stawie Rubinowym na os. Słonecznym.


Bieg posłuży wspólnemu dziełu dofinansowania rehabilitacji dwóch niepełnosprawnych bliźniaczek, dlatego jego uczestnicy zaproszeni zostaną do wpłaty „Cegiełki” o nominałach: 2 zł, 5 zł lub 10 zł. Sprzedaż „Cegiełek” prowadzić będą wolontariusze z Fundacji „Akademia Edukacyjna” w trakcie Festynu.

Na start zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych. Uczestnicy biegu będą podzieleni na kategorie wiekowe:

• od przedszkola do III klasy SP (do rocznika 2005),
• od IV-VI klasy SP (rocznik 2004-2002),
• gimnazja i licea (2001-1998),
• dorośli powyżej 18 roku życia (rocznik 1997 i starsi).

Trasa biegu:
2 okrążenia dookoła Stawu Rubinowego w rejonie ulic Jasnej i Lnianej (1200 m).

Najszybsi biegacze otrzymają pamiątkowe dyplomy i medale. Pozostali uczestnicy niezależnie od zajętego miejsca otrzymają słodką niespodziankę.

Dołącz się do tej inicjatywy!
ORGANIZATORZY


REGULAMIN BIEGU
 
 
 
PLAKAT:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA RODZAJ NAGRODY
1. MATEUSZ GONERKO 1 B NAGRODA
2. IZABELLA POŻARYCKA 1 B WYRÓŻNIENIE
3. NASTAZJA NARZEKALAK 1 B WYRÓŻNIENIE
4. MICHAŁ OLSZEWSKI 3 WYRÓŻNIENIE
5. TOMASZ SIEDLECKI 3 WYRÓŻNIENIE


GRATULUJEMY!!!

18 maja uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę „Szlakiem piastowskim” aby poznać historię początków Państwa Polskiego. W Poznaniu przywitał nas przewodnik, który w niezwykły sposób przeniósł nas w świat legend i podań związanych z Poznaniem. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami Starego Rynku oglądając kamieniczki, bramy i mury miejskie, pręgierz. Następnie ze Wzgórza Przemysława obserwowaliśmy panoramę Starego Rynku; O godzinie 12.00 zobaczyliśmy „trykające się” koziołki na poznańskim ratuszu. Następnie przeszliśmy na Ostrów Tumski do Katedry. Tam mięliśmy wyjątkową okazję zwiedzić początki Państwa Polskiego z audio przewodnikiem. Oglądaliśmy multimedialne ekspozycje, szukaliśmy ukrytych wskazówek. Spacer po Ostrowie Tumskim i intensywność zwiedzania sprawiła, że po zakwaterowaniu wszyscy szybko zasnęliśmy. Następnego dnia wybraliśmy się do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach, gdzie mogliśmy zobaczyć najważniejsze budowle w Wielkopolsce w dużym pomniejszeniu. Zwiedzaliśmy Wielkopolskie Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach, gdzie zaaranżowano XIX-wieczną wielkopolską wieś z kościołem, karczmą, wiatrakami, cmentarzem, a nawet stojącym opodal dworem. Wybraliśmy się do Ostrowa Lednickiego do Muzeum Pierwszych Piastów i przepłynęliśmy przeprawą promową na wyspę, gdzie zobaczyliśmy ruiny grodu Mieszka I. Pan przewodnik przygotował nam grę terenową po wyspie. Czekało nas szereg zadań, których rozwiązanie nie przerwał nawet padający deszcz. Ostatnim punktem zwiedzania była katedra w Gnieźnie, pomnik Bolesława Chrobrego, drzwi gnieźnieńskie, rynek gnieźnieński. W trzecim dniu historię Słowian poznawaliśmy na lekcji „żywej historii” w gnieźnieńskim Gródku. Następnie zwiedzaliśmy legendarną siedzibę Piastów w Kruszwicy. Weszliśmy na Mysią Wieżę, obserwowaliśmy jezioro Gopło i słuchaliśmy legend kruszwickich. Wróciliśmy do Szczecina zmęczeni, ale pełni wrażeń.

11 czerwca 2015 r. w Teatrze Lalek “Pleciuga” odbył się uroczysty finał artystycznych zmagań uczniów klas IV - VI ze szczecińskich szkół podstawowych pod nazwą „Pleciugomaniacy”. Konkurs był realizowany przez Teatr Lalek “Pleciuga” i Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, a honorowym patronatem objęło go Zachodniopomorskie Kuratoratorium Oświaty.
Do konkursu, który rozpoczął się w marcu br. i podzielony został na trzy etapy przystąpiło 16 pięcioosobowych drużyn.
Drużynę naszej szkoły reprezentowali członkowie szkolnego koła teatralnego „Trema” pod kierunkiem p. Marzeny Misiorek – Maja Komajda, Franek Malawski, Kasia Nowak, Oliwia Tychawska oraz Julek Wijas. Przy realizacji zadań każdego etapu uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością, wyobraźnią, umiejętnością pracy w zespole, a także dużą znajomością wiedzy
o teatrze. Udział w turnieju pozwolił pogłębić wiedzę na temat tworzenia
i realizacji spektaklu, dał możliwość samorealizacji i aktywności twórczej, przybliżył specyfikę teatralnego języka.
Nasza drużyna jako jedna z sześciu drużyn zwycięsko przeszła przez eliminacje, realizując m. in. takie zadania jak: skonstruowanie gry o tematyce teatralnej inspirowanej twórczością Miro czy interpretacja tekstu literackiego z podziałem na role wraz z przygotowaniem scenografii. W czwartkowe popołudnie przystąpiliśmy do finałowej rywalizacji. Jury, w którym zasiedli dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga”- p. Z. Niecikowski, aktorka –p. G. Wojtczuk, p. M. Bogusławska, p. M. Roszak oraz p. I. Szczepańska zdecydowało, że nasza drużyna zajęła II miejsce w tym prestiżowym turnieju! Uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Dnia 29 kwietnia odbył się w naszej szkole Szkolny Turniej „Czy znam swoje miasto?” związany z obchodami 70 rocznicy przejęcia Szczecina przez władze polskie. W konkursie wzięło udział 5 zespołów złożonych z uczniów klas 1- 6 wyłonionych podczas eliminacji, którzy wykazali się największą wiedzą na temat historii i czasów współczesnych Szczecina. Walka okazała się zacięta. Uczniowie nie mieli problemów z udzieleniem poprawnej odpowiedzi na m.in. takie pytania: Kiedy Szczecin uzyskał prawa miejskie? Jak się nazywał pomysłodawca projektu budowy Wałów Chrobrego? Jak się nazywał pierwszy powojenny prezydent Szczecina?

W konkursie kolejne lokaty zajęli:

I miejsce - Zespół nr 3 w składzie : Jakub Hryniewicz, Tomasz Siedlecki, Izabella Pożarycka

II miejsce – zespół nr 5 w składzie : Jakub Machalski, Maciej Damps , Martyna Rozpędek

III miejsce – zespół nr 4 w składzie : Tomasz Dzikowski, Juliusz Wijas, Adrian Wojtkun

Dzięki tematyce konkursu uczniowie zyskali dodatkową wiedzę na temat Szczecina - miasta, w którym wielu z nich mieszka od urodzenia.

Uczniowie klasy 3 Gimnazjum ,,Słoneczne” mają zaszczyt zaprosić
na prezentację projektu edukacyjnego

“Szczecin jakiego nie znamy”

która odbędzie się 9 czerwca we wtorek o godzinie 15:30
w sali gimnastycznej Szkoły ,,Słonecznej” przy ulicy Rydla 5 w Szczecinie.

PROGRAM PREZENTACJI:
- ,,Bombowcem nad Szczecin podczas II wojny światowej”
- ,,Skąd jesteśmy?”
- ,,Wynalazcy związani ze Szczecinem”
- ,,Mroczne tajemnice Szczecina”
- ,,Szlaki kajakowe w okolicy Szczecina”

W dniach 18.05 – 22.05.2015 r. już po raz trzeci pierwszaki wyjechały bez swoich rodziców. Tym razem do Gwdy Wielkiej koło Szczecinka. Wyjazd odbył się pod hasłem „Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń powinien wiedzieć”. Ich zadaniem była obserwacja roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę i las. Oprócz tego dzieci miały okazję zetknąć się ze zwierzętami gospodarskimi (kury, kaczki, koguty, indyki, świnki, konie), które codziennie dokarmiały niedojedzonymi kanapkami (:
Wielką atrakcją okazała się wycieczka do Szczecinka, gdzie płynęli tramwajem wodnym po jeziorze Trzesiecko, a także warsztaty w Muzeum Regionalnym. Dużą niespodzianką dla dzieci byli zaproszeni harcerze z Czarnej Trzynastki, którzy przy ognisku wprowadzili dzieciaki w tajniki harcerstwa oraz przeprowadzili grę terenową. W tak zwanym „międzyczasie” zielono szkolniaki mieli czas na grę w piłkę nożną, siatkówkę czy zabawę chustą animacyjną. Pogoda i humory dopisywały, więc kolejny wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych, a żaby w końcu mogą odetchnąć…