Informacje o naborze, kliknij

Dnia 12.05. br. w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie odbył się już XXIII Wojewódzki Konkurs Potyczki Ekologiczne czyli „Gra w Zielone”. Wzięło w nim udział 8 szkół podstawowych ze Szczecina i województwa. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Machalski z klasy 6. i Michał Olszewski z klasy 4. Po zmaganiach półfinałowych, polegających na rozwiązywaniu zadań testowych do finału zakwalifikowali się obaj uczniowie naszej szkoły. Finaliści musieli rozpoznać na zdjęciach wylosowane gatunki zwierząt, podając ich pełną nazwę gatunkową. Nie było to łatwe zadanie, gdyż przedstawione gatunki zwierząt nie należały do pospolicie występujących w przyrodzie. Emocji było wiele. Jednak po dwóch dogrywkach udało się wyłonić zwycięzców konkursu. Z przyjemnością informuję, że ze znaczną przewagą wygrał JAKUB MACHALSKI, a MICHAŁ OLSZEWSKI zajął szóste miejsce.
Obu serdecznie gratuluję!!!

Anna Różycka

14 maja 2016 r. członkowie Szkolnego Koła Obserwatorów Ptaków „Bielik” oraz Szkolnego Koła Fotograficznego po raz drugi wybrali sobie za cel Puszczę Bukową. Tym razem udało się nam namówić na wspólne wyjście w teren również niektórych z rodziców. I znów naszym przewodnikiem został Pan Mariusz Narzekalak, który świetnie sprawdził się w tej roli. Mogliśmy liczyć na jego orientację w terenie i wiedzę na temat puszczańskich obiektów. Trasa naszej wyprawy tradycyjnie rozpoczęła się na pętali autobusowej na Osiedlu Bukowym. Czarnym szlakiem dotarliśmy do Głazu Grońskiego, po czym zboczyliśmy na urokliwą drogę szlaku niebieskiego, która zaprowadziła nas do miejsca o nazwie Szwedzki Młyn. Pierwszym właścicielami byli Cystersi z Kołbacza, a kolejnymi Szwedzi. Przez lata młyn zmieniał właścicieli, zmieniało się również jego przeznaczenie. W 1880 r. założono tu restaurację, która przyciągała rzesze turystów. Miejsce to, stało się głównym ośrodkiem turystycznym na terenie puszczy. Nieopodal na wzgórzu Panu Mariuszowi udało się odnaleźć stary cmentarzyk ewangelicki, a my dzięki temu mieliśmy okazję obejrzeć to ciekawe miejsce. Trasa naszej wyprawy prowadziła dalej zielonym szlakiem do Szwedzkiego Kamienia (kamień został prawdopodobnie przesunięty przez lodowiec z terenów dzisiejszej Skandynawii, stąd też jego nazwa). Kolejnym punktem naszej wyprawy było miejsce o nazwie Oczko Marzanny (główne źródło Chojnówki). Stamtąd droga zawiodła nas do polany o nazwie Psie Pole. Rośnie tu okazały okaz dębu, zwany Dębem Myśliwych (w tym miejscu gromadzili się podobno myśliwi z psami przed rozpoczęciem polowania). Czas mijał i przyszło nam wyruszyć w drogę powrotną. Wracaliśmy z bagażem zrobionych zdjęć, które pozwoliły nam uwiecznić urokliwe miejsca Puszczy Bukowej. Nasza puszczańska wyprawa dobiegła końca, jak zwykle na pętli na Osiedlu Bukowym.

Członkowie Szkolnego Koła Obserwatorów Ptaków „Bielik” oraz Szkolnego Koła Fotograficznego wraz z nadejściem wiosny wyruszyli na zajęcia plenerowe. 9 kwietnia wyruszyliśmy do urokliwej o tej porze roku Puszczy Bukowej. Naszym przewodnikiem był Pan Mariusz Narzekalak, który po drodze ciekawie opowiadał nam o mijanych obiektach. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy na pętli autobusowej na Osiedlu Bukowym, następnie przeszliśmy pod Wiaduktem Klęskowo do Dębów Krzywoustego. Dęby okazały się świetnym fotograficznym obiektem, któremu zrobiliśmy kilka fotek. Następnie żółtym szlakiem (Drogą Górską) dotarliśmy do największego w Puszczy Bukowej głazu – Głazu Krajoznawców. Chwila dla fotografów na uwiecznienie tego ciekawego obiektu, po czym powędrowaliśmy dalej żółtym szlakiem. Po drodze mijaliśmy Lipę Pokoju (jeszcze jeden obiekt uwieczniony na naszych fotografiach). Kolejnym punktem na trasie był Głaz Serce Puszczy. Widnieje na nim dający wszystkim do myślenia napis „Tutaj czas ma inny wymiar. Zwolnij, tutaj bije SERCE PUSZCZY”. W tym miejscu mogliśmy odpocząć i zjeść upieczone na ognisku kiełbaski. Zielony szlak w drodze powrotnej doprowadził nas do kolejnego pomnikowego głazu – Głazu Słupieniec. Do domów wracaliśmy znaną nam już Drogą Dolinną (żółty szlak). Na końcu postanowiliśmy zboczyć niebieskim szlakiem do Głazu Grońskiego (ostatni głaz na naszej trasie), a stamtąd już prosto do mety (pętla na Osiedlu Bukowym). Przeszliśmy ok. 10 km w doskonałych humorach. Zrobiliśmy wiele fotografii. Część z nich znajdziecie poniżej.

Kategoria „Najmłodsi”

1 miejsce 10 pkt. – Nastazja Narzekalak kl. 2

2 miejsce 8 pkt. – Mateusz Gonerko kl. 2

3 miejsce 5 pkt. – Alicja Senus kl. 2

Kategoria „Starsi”

1 miejsce 10 pkt. – Pani Iga Okulińska

2 miejsce 8 pkt. – Pani Joanna Gonerko

3 miejsce 5 pkt. – Pani Iga Okulińska

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Uśmiech
Punktacja po 7 edycjach konkursu:

Kategoria „Najmłodsi”:

Nastazja Narzekalak kl. 2 – 58 pkt.,
Alicja Senus kl. 2 - 26 pkt.,
Miłosz Maciąg kl. 2 - 25 pkt.,
Mateusz Gonerko kl. 2 – 24 pkt.,
Oskar Kownacki kl. 2 - 20 pkt.,
Julia Zielińska kl. 2 -8 pkt.

Kategoria „Starsi”:

Krzysztof Kordowski – 34 pkt.,
Iga Okulińska – 33 pkt.,
Domicela Kownacka – 25 pkt.,
Tomasz Kordowski kl. 4 - 18 pkt.,
Dominika Koralewska kl. 4 - 15 pkt.
Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt.,
Anita Mazur Kordowska – 13 pkt.,
Lena Szymańska kl.4 -10 pkt.,
Joanna Gonerko -8 pkt.

Przed nami ostatnie 2 edycje konkursu !!!
Kolejny temat naszych fotograficznych zmagań to: „Wszystkie odcienie zieleni”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia maja.

Ostatnim czerwcowym tematem 9 edycji konkursu będą „Słoneczne inspiracje”. Przypominamy, że zdjęcia ostatniej edycji przesyłamy do 16 czerwca!

Czy rozmowy o ekologii mogą być ciekawe? Czy dzieciom można wytłumaczyć zachodzące zamiany klimatyczne? Czy młode osoby można zachęcić do dbania o środowisko? Takie pytania postawili sobie organizatorzy tegorocznego XXI Turnieju Wiedzy o Środowisku i Ekologii (tradycyjnie odbywającego się corocznie w naszej szkole) zapraszając do wspólnej zabawy uczniów z kilku zaprzyjaźnionych szczecińskich szkół. Tegoroczne zmagania konkursowe wiązały się z hasłem Światowego Dnia Ziemi 2016 „Palący temat – niska emisja”. Niska emisja to emisja zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza niskimi kominami, tj. o wysokości do 40 m (jednak większość tego rodzaju zanieczyszczeń trafia do atmosfery z kominów nie wyższych niż 15 m). Dlatego zanieczyszczenia zalęgają w najbliższej okolicy. W miastach źródłem niskiej emisji zanieczyszczeń są indywidualne piece i kotły, które ogrzewają budynki jedno i wielorodzinne.

Temat tegorocznych zmagań nie należał do łatwych, jednak jego przybliżenie, pozwoliło dzieciom, lepiej poznać i zrozumieć co dzieje się wokół nich. Troska o nasze środowisko bezpośrednio wpływa na jakość życia każdego z nas. Proces, którego celem jest wyrobienie u człowieka szacunku wobec środowiska trwa latami. Warto zatem wpajać dzieciom proekologiczne postawy już od najmłodszych lat.

W tegorocznym turnieju brały udział 4 szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 37, Szkoła Podstawowa Nr 74, Szkoła Podstawowa „TAK” oraz reprezentacja naszej szkoły w składzie: Mateusz Dydyk kl.2a, Maximilinan Marszałek kl. 2a, Mateusz Gonerko kl. 2b, Oskar Kownacki kl. 2b.
Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Dzieci musiały wykazać się m.in. wiedzą dotyczącą takich zagadnień jak: globalne ocieplenie, obieg wody w przyrodzie, kwaśne deszcze. Uczestnicy turniejowych zmagań przygotowywali mapy pogody dla polskich miast, rozpoznawali na rysunkach wiosenne ptaki, ustalali kolejność ich powrotu. Układali rysunki obrazujące sposoby przemieszczania się ludzi, zaczynając od tego, który jest najmniej uciążliwy dla środowiska, aż do najmniej ekologicznego. Poziom uczestników był bardzo wyrównany. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka między reprezentacją „Słonecznej” i Szkoły Podstawowej nr 37. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 37. Drugie miejsce zajęła reprezentacja naszej szkoły. Trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 74. Reprezentacja Szkoły Podstawowej „TAK” zajęła czwarte miejsce. Turniej zakończył się rozdaniem dyplomów uczestnictwa i nagród rzeczowych dla każdej z reprezentacji. Ekologiczne zmagania drużyn tradycyjnie powtórzymy w przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy!

Tegoroczne Obchody Dnia Ziemi odbywały się pod hasłem : PALĄCY TEMAT – NISKA EMISJA!
Z tej okazji uczniowie z Koła Młodego Przyrodnika przygotowali apel dla uczniów naszej szkoły. Obchody tak ważnego dla nas wszystkich dnia uświetnili zaproszeni goście: Państwo Renata i Piotr Pihanowie, którzy z pasją i ogromnym zaangażowaniem zajmują się we własnym mieszkaniu osieroconymi i chorymi jeżami. Pomagają im wrócić do zdrowia i jeśli to możliwe do naturalnego środowiska. Pani Renata i pan Piotr w sposób szalenie interesujący opowiedzieli o swoich małych podopiecznych, którym oddali serce i swój czas prywatny. Pytaniom nie było końca! Z ich opowieści dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jeżach. Aż żal było się rozstawać! Mamy nadzieję na kolejne spotkanie jesienią, kiedy na świat przyjdą młode jeżyki.

Anna Różycka

Pozdrowienia z Trójmiasta i Malborka ślą białogłowy i rycerze z klas 4-6!

Sz. Rodzice, przyjaciele naszych szkół w Szczecinie i Polsce – S.P „SŁONECZNA” i G. ”SŁONECZNE” - z ogromnym zadowoleniem ogłaszamy, że ewaluacja pracy w zakresie 4 wymagań już za nami. Wszystkie wymagania: procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się, uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej, szkoła wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji, nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych na poziom podstawowy zostały spełnione.
Również w obszarach badanych na poziom wysoki obie szkoły uzyskały pełne potwierdzenie jakości pracy. Zapraszamy do pełnego zapoznania się z Raportem z ewaluacji problemowej na stronie:
bip.kuratorium.szczecin.pl oraz w siedzibie szkoły.

Kategoria „Najmłodsi”

1 miejsce 10 pkt. – Nastazja Narzekalak kl. 2

2 miejsce 8 pkt. – Alicja Senus kl. 2

3 miejsce 5 pkt. – Miłosz Maciąg kl. 2

Kategoria „Starsi”

1 miejsce 10 pkt. – Dominika Koralewska kl. 4

2 miejsce 8 pkt. – Pan Krzysztof Kordowski

3 miejsce 5 pkt. – Pani Iga Okulińska

Zwycięzcom gratulujemy udanego uwieczniania w kadrze swoich pupili (i nie tylko).

Punktacja po 6 edycjach konkursu:

Kategoria „Najmłodsi”:

Nastazja Narzekalak kl. 2 – 48 pkt.,
Miłosz Maciąg kl. 2 - 25 pkt.,
Alicja Senus kl. 2 - 21 pkt.,
Oskar Kownacki kl. 2 - 20 pkt.,
Mateusz Gonerko kl. 2 - 16 pkt.,
Julia Zielińska kl. 2 -8 pkt.
Kategoria „Starsi”:

Krzysztof Kordowski – 34 pkt.,
Domicela Kownacka – 25 pkt.,
Tomasz Kordowski kl. 4 - 18 pkt.,
Iga Okulińska – 18 pkt.,
Dominika Koralewska kl. 4 - 15 pkt.
Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt.,
Anita Mazur Kordowska – 13 pkt.,
Lena Szymańska kl.4 -10 pkt.,

Powoli zbliżamy się do zakończenia konkursu (jeszcze tylko 3 edycje!).
Kolejnym tematem naszego konkursu jest „Szczecin moje miasto”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia kwietnia.

2 kwietnia 2016 r. w restauracji Platan (Park Kasprowicza) odbył się finisaż wystawy „Ulotne chwile w obiektywach Anity, Krzysztofa i Tomasza Kordowskich”. Była to okazja do obejrzenia otaczającej nas przyrody zatrzymanej w kadrze przez naszego ucznia Tomka Kordowskiego z kl. 4 oraz jego rodziców. Zgromadzona publiczność usłyszała wiele ciepłych słów i pozytywnych ocen pod adresem autorów od Pani Elżbiety Chojnackiej, Prezes Okręgu Zachodniopomorskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Piękne prace trójki autorów mieliśmy okazję oglądać już wcześniej. Tomek, Pani Anita i Pan Krzysztof biorą czynny udział w naszym szkolnym konkursie „Fotografować każdy może”. Wiele z ich interesujących prac można było oglądać w dużym formacie na ścianach restauracji Platan. Zdjęcia z finisażu wystawy zamieszczamy poniżej.

15 marca zaprosiliśmy rodziców uczniów z klas 1-2 do „Murowanej Piwnicy” na prezentację z tegorocznego wyjazdu dydaktycznego do Zakopanego. Scenografia w stylu góralskim miała oddać klimat miejsc, które mogliśmy zobaczyć w trakcie naszego pobytu w zimowej stolicy Polski. Na występ dzieci złożyły się: góralski humor, tańce, legendy związane z Tarami, opowieści o podhalańskich strojach, film z naszego pobytu, a nawet wizyta Janosika i jego zbójników. Na zakończenie imprezy zaprosiliśmy wszystkich na przygotowane specjalnie na tą okazję przez rodziców, babcie i dziadków pyszne karpatki.

Tradycyjnie w naszej szkole w okresie przedświątecznym organizowaliśmy
kiermasz wielkanocny. W czasie jego trwania można było kupić wyroby dzieci:
kartki, ozdoby i stroiki świąteczne. Wielu rodziców, chcąc wspomóc zbiórkę
pieniędzy, przynosiło do sprzedaży samodzielnie wykonane ozdoby, upieczone
ciasta, a nawet zrobione na szydełku koszyczki wielkanocne. Tym razem
dochód trafi do dzieci ze

Szczecińskiego Stowarzyszenia Pomocy Autystom „Razem”,

którego celem działalności jest inicjowanie i prowadzenie różnych formy
pomocy dla osób autystycznych i ich rodzin w sprawach dotyczących
poprawy zdrowia, warunków socjalnych, ich sytuacji materialnej i adaptacji w
społeczeństwie ludzi zdrowych, a w szczególności: prowadzenie edukacji,
terapii i diagnozy osób niepełnosprawnych z autyzmem, działalność
szkoleniowa i oświatowa, organizowanie wolontariatu na rzecz osób z
autyzmem.
Stowarzyszenie stawia sobie za cel zaktywizowanie społeczeństwa na rzecz
osób autystycznych i rozwijanie samopomocowego ruchu rodzin, w których żyją osoby autystyczne.

Łącznie udało się zebrać 1800 zł!

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdeczne dziękujemy.

[19.03.2016]

Tegoroczny wiosenny rajd klas 0-2 wiódł szlakami turystycznymi Puszczy Bukowej. Naszym przewodnikiem był pan Bartosz Zieliński, któremu dziękujemy za bezpieczne doprowadzenie nas do wyznaczonych wcześniej celów. Wędrowaliśmy zalesionymi partiami Wzgórz Bukowych. Na trasie mijaliśmy 2 pomnikowe głazy: Głaz Grońskiego oraz Młyński Kamień (Głaz Serce). Głazy te są pozostałością po okresie kiedy gościł tu jeszcze lodowiec. Po ustąpieniu lodowca wody, które płynęły przez te tereny powycinały we wzgórzach doliny. Właśnie dlatego wędrówka po puszczy przypomina momentami pokonywanie górskich szlaków. Nic więc dziwnego, że to miejsce przyciągnęło i zauroczyło górala z Zakopanego, Stanisława Grońskiego. Taternik i alpinista znalazł tutaj namiastkę gór, które tak kochał. To właśnie Stanisław Groński rozpoczął akcję znakowania turystycznych szlaków, pozostawiając w Górach Bukowych około 300 km znakowanych szlaków. Napisał o nich pierwszy polski przewodnik pt. Knieja Bukowa. Jego pamięci poświęcona jest pamiątkowa tablica, którą mieliśmy okazję zobaczyć. Wędrując znakowanym, czarnym szlakiem przyglądaliśmy się z bliska tym magicznym miejscom. Dodatkowo uczestnicy rajdu mieli do wykonania zadania specjalne. Idąc rozglądali się w poszukiwaniu ptaków, tych prawdziwych i tych na planszach rozmieszczonych wcześniej na trasie przez panie: Asię Sierant i Anię Wasilewską. Trzeba przyznać, że chęć znalezienia planszy z wydrukowanym ptakiem bardzo mobilizowała dzieci. W błyskawicznym tempie dotarliśmy do Źródełka pod Bukowcem gdzie na wędrowców czekało już ognisko, przy którym mogli się posilić. Pogoda dopisała, humory też. Turystyczny sezon wędrówek możemy uznać za rozpoczęty Uśmiech