Informacje o naborze, kliknij

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, dnia 11 października br. odbył się w naszej szkole apel poświęcony temu ważnemu dniu, który wprawdzie już minął 4 października, ale miesiąc październik tradycyjnie jest poświęcony opiece nad wszystkimi zwierzętami tymi dzikimi i tymi udomowionymi, ale z powodu bezmyślności człowieka bezdomnymi. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole pana Michała Kudawskiego z Fundacji Dzika Ostoja w Szczecinie Wielgowie, która opiekuje się dziki zwierzętami, tymi dużymi i całkiem maleńkimi, które z różnych przyczyn losowych, a niestety bardzo często z powodu bezmyślności ludzi muszą liczyć na pomoc człowieka, bo bez niej by zginęły. Pan Michał opowiedział o działaniach Fundacji, o swojej pracy, polegającej głównie na ratowaniu dzikich zwierząt poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych, a także źle traktowanych przez właścicieli zwierząt domowych. I o tym jak Fundacja Dzika Ostoja pomaga zwierzętom wyzdrowieć i wrócić do naturalnego środowiska. Z okazji naszego spotkania została ogłoszona w naszej szkole, zbiórka potrzebnych rzeczy, które zostaną przekazane dla zwierząt z Fundacji Dzika Ostoja. Tradycyjnie jak co roku , został ogłoszony konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły :” Płazy chronione Polski”. Dlaczego taka tematyka konkursu? Ponieważ populacja płazów na skutek zanieczyszczenia środowiska przez człowieka i jego działalność dramatycznie się zmniejsza, najszybciej ze wszystkich gatunków zwierząt dzikich żyjących w Polsce.

30 września odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień po raz drugi. W tym roku wszystkie działania realizowane były pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” . Uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia napotkanych na Osiedlu Słonecznym przechodniów. Dzisiejszy finał poprzedzał tydzień łamigłówek, testów, zabaw związanych z tabliczką mnożenia. Na podstawie wyników zostali wyłonieni egzaminatorzy, którzy byli liderami grup oraz ich asystenci, którzy mieli za zadanie sprawdzać poprawność odpowiedzi. Uczniowie dobrze się bawili, a dorośli chętnie odpowiadali na pytania.

Dnia 15 września br. odbył się w naszej szkole Kiermasz Kół Zainteresowań, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, począwszy od pierwszoklasistów, a na szóstoklasistach kończąc. Mieli oni ogromny „problem” jakie koło wybrać, z bogatej i różnorodnej oferty aż 15- tu kół zainteresowań! Uczniowie klas I – III będą mieli fantastyczną okazję uczyć się dwóch nowych języków obcych: włoskiego i francuskiego, oprócz oczywiście języka angielskiego i niemieckiego. Nie ma wątpliwości, że każdy uczeń znalazł coś interesującego dla siebie i na pewno spędzi ciekawie popołudnia w szkole.

„Dlaczego woda w morzu jest słona?”, „Dlaczego Dziwna jest Dziwna?”, „Dlaczego statki pływają?”,… na te i na wiele innych pytań mali odkrywcy szukali odpowiedzi w trakcie wyjazdu dydaktycznego do Dziwnówka.

Każdego dnia, w ramach zaprawy, dzielnie maszerowali z Dziwnówka do Dziwnowa, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Zwiedzili Kapitanat Portu w Dziwnowie, gdzie Kapitan Portu oprowadził i opowiedział o zasadach funkcjonowania portu w Dziwnowie. Przybliżył trudną pracę ludzi morza, wyjaśnił działanie urządzeń nawigacyjnych ułatwiających bezpieczne wpłynięcie do portu. Rejs statkiem Viktoria do Kamienia Pomorskiego przez Zalew Kamieński był dużą atrakcją, dał rzadką okazję obserwacji szybujących bielików. Zwiedzanie Katedry w Kamieniu Pomorskim pozwoliło odkryć tajemnicze miejsce (jedyne w Polsce) wirydarz. Przekraczając jego próg miało się wrażenie cofnięcia w czasie do XIII wieku. Wyjątkowa sceneria, spokój czyniło to miejscem magicznym. Będąc w Kamieniu warto było spróbować wędzonej ryby w porcie rybackim. Okazało się, że wielu niejadków po raz pierwszy odkryło jej smak. Wizyta w porcie rybackim w Dziwnowie i rozmowa z rybakiem pozwoliła zrozumieć na czym polega jego praca. Zwiedzanie Parku Miniatur, w którym są miniatury wszystkich polskich latarni morskich, pozwoliło zrozumieć ich znaczenie dla bezpieczeństwa żeglugi. Finałem była gra terenowa w której drużyny musiały wykazać się wiedzą i sprytem przy szukaniu odpowiedzi. W czasie wyjazdu nie zabrakło biegu patrolowego i oczywiście „Otrzęsinek” czyli chrztu dla uczniów, którzy pierwszy raz pojechali z nami.

Stało się! Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego za nami! Uczniowie klas IIIA i IIIB przygotowali pod kierownictwem swoich wychowawców przedstawienie witające kolegów, Rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Była również niespodzianka- mnóstwo unoszących się w powietrzu balonów. Oficjalnie Rok Szkolny 2016/2017 uznajemy za rozpoczęty! WITAJ SZKOŁO NA WESOŁO! :)

Dyrekcja,

Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej „Słoneczna”

serdecznie zapraszają

uczniów wraz z rodzicami

na uroczystość

Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2016/2017,

która odbędzie się 01 września 2016 r.

o godz. 12:00 w siedzibie szkoły przy ul. Rydla 5

w Szczecinie.

Zakończenie roku szkolnego 2015/16 upłynęło w bardzo gorącej atmosferze. Pogoda była iście wakacyjna. 23 czerwca, w pełnym słońcu, tradycyjnie na szkolnym patio uczniowie, rodzice, goście i nauczyciele pożegnali uroczyście mijający rok szkolny.
W części artystycznej wystąpili pierwszoklasiści, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki o wakacjach oraz popisali się grą na bum bum rurkach. Następnie cała uczniowska społeczność odtańczyła radosny taniec. Całość uwieńczył pokaz grupy akrobatycznej.
Podczas uroczystości uczniowie wyróżnieni za wyniki w nauce i zachowanie otrzymali dyplomy i książkowe upominki z rąk Pań Dyrektor i wychowawców. Nagrodzono również uczniów, którzy odnieśli sukcesy w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
Ten dzień, to również ważny moment dla szóstoklasistów i uczniów trzeciej klasy Gimnazjum “Słoneczne”. Od tego momentu są już absolwentami naszej szkoły. Życzymy im sukcesów w dalszej edukacji.
Wszystkim pozostałym - udanych wakacji!!! Do zobaczenia 1 września!

29.06 (środa) - 13.30 - 15.30
06.07 (środa) - 14.00 - 16.00
20.07 (środa) - 14.00 - 16.00
03.08 (środa) - 14.00 - 16.00
10.08 (środa) - 14.00 - 16.00
18.08 (czwartek) - 17.00 - 18.00
24.08 (środa) - 14.00 - 16.00

od 29.08
—————
godz. 9.00 - 15.00

SPOTKANIE Z KRAWCOWĄ
18.08 (czwartek) - 17.30

Propozycje lektur na rok szkolny 2016/2017

Klasa V

1. F. Molnar, „Chłopcy z Placu Broni”
2. L. M. Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
3. H. Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”
4. A. Lindgren, „Bracia Lwie Serce”
5. K. Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”
6. J. Verne, „W 80 dni dookoła świata”
7. M. Szczygielski „Arka czasu”
8. Lektura zaproponowana przez uczniów

Klasa VI

1. I. Jurgielewiczowa, „Ten obcy”
2. J. R.R. Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
3. Marcin Szczygielski „Czarny młyn”
4. K. Dickens, „Opowieść wigilijna”
5. S. Lem, „Bajki robotów”
6. M. Musierowicz, „Opium w rosole”
7. Paweł Beręsewicz, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”
8. Lektura zaproponowana przez uczniów

Klasa I gimnazjum

1. A. de Saint Exupery, „Mały Książę”
2. M. Musierowicz, „Opium w rosole”
3. J. Słowacki, „Balladyna”
4. Ursula K. Le Guin, „Czarnoksiężnik z Archipelagu”
5. A. Mickiewicz, „Dziady cz. II”
6. H. Sienkiewicz, „Quo vadis”
7. Lektura zaproponowana przez uczniów

KSIĄŻKA DOBRA NA WAKACJE

Wymieniamy się książkami

W Dniu Wolnej Książki obchodzonym w Polsce 16 czerwca, zadbaliśmy o to, aby każdy mógł zacząć wakacje z dobrą książką.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali kiermasz książki pod hasłem „Książka dobra na wakacje”. Każdy mógł przynieść książki, które zalegają na jego półce i wymienić je na inne.
Zasada była dość prosta – jeśli wpadła komuś w oko książka, którą chciałby zabrać do domu, mógł zaproponować w zamian swoją własną. Książki nie musiały być nowe, ważne, by były w miarę dobrym stanie.
Akcja skierowana była do dzieci, młodzieży i dorosłych, więc książki miały różnorodną tematykę. Nawet się nie spodziewaliśmy tak dużego odzewu ze strony uczniównaszej szkoły, rodziców i nauczycieli oraz mieszkańców osiedla. Przez kilkagodzin, w czasie których nasi uczniowie zachęcali przechodniów do wymiany książek, zamieniliśmy ich około 200. Później przestaliśmy już liczyć, ponieważ akcja okazała się tak ciekawa, że pomimo deszczu w kolejnych dniach zainteresowani przychodzili do szkoły i nadal wymieniali książki.
Cieszy nas to, że nie tylko dorośli czytają.
Uczniowie naszej szkoły i SP 37 bardzo chętnie przynosili swoje książki i wymieniali je na inne.
Ilość pytań o kontynuację wymiany oraz wciąż wędrujące książki sprawiły, że nadal będziemy zachęcali wszystkich do wymiany książek. W planach jest już stworzenie regału w holu szkoły, aby każdy uczeń, rodzic, czy mieszkaniec osiedla mógł skorzystać z wymiany i nadal czytać.
Już po wakacjach zapraszamy serdecznie do naszej rozczytanej szkoły.

Nauczycielka języka polskiego Agnieszka Lorczak

Wakacje tuż, tuż!
Aby były one bezpieczne spotkaliśmy się w poniedziałek 20 czerwca z panem policjantem.
Celem przedwakacyjnej wizyty policjanta z Komisariatu Policji z Dąbia było przedstawienie uczniom kl 0-2 szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa oraz rozwinięcie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.
Stróż prawa przypomniał uczniom między innymi numery alarmowe oraz sposób podawania informacji przez telefon. Podczas spotkania omówiono zasady bezpieczeństwa nad wodą, poruszania się po drogach.
Ponadto dzieci przypomniały sobie jakie zagrożenia mogą płynąć z rozmowy z nieznajomymi osobami.
Wszystkie informacje były tylko kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazały dzieci ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża.
Przekazana przez policjanta wiedza z zakresu bezpieczeństwa pomogła utrwalić zdobyte wcześniej wiadomości uczniów.

ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH WAKACJI!!

Beata Wawrynowicz

Kategoria “Najmłodsi”

1 miejsce 10 pkt. - Miłosz Maciąg kl. 2

2 miejsce 8 pkt. - Oskar Kownacki kl. 2

3 miejsce 5 pkt. - Alicja Senus kl. 2

Kategoria “Starsi”

1 miejsce 10 pkt. - Pani Anna Narzekalak

2 miejsce 8 pkt. - Pan Kamil Maciąg

3 miejsce 5 pkt. - Tomek Kordowski kl.4

Zwycięzcom gratulujemy :-)

Była to już ostatnia edycja, zamykająca nasz Szkolny Konkurs Fotograficzny “Fotografować Każdy Może”.
Łączna punktacja po 9 edycjach naszego konkursu poniżej.

Kategoria Najmłodsi:

Nastazja Narzekalak kl. 2 - 68 pkt.,
Alicja Senus kl. 2 - 39 pkt.,
Miłosz Maciąg kl. 2 - 35 pkt.,
Oskar Kownacki kl. 2 - 33 pkt.,
Mateusz Gonerko kl. 2 - 24 pkt.,
Julia Zielińska kl. 2 -8 pkt.

Kategoria Starsi:

Iga Okulińska - 43 pkt.,
Krzysztof Kordowski - 34 pkt.,
Domicela Kownacka - 25 pkt.,
Tomasz Kordowski kl. 4 - 23 pkt.,
Joanna Gonerko -16 pkt.,
Dominika Koralewska kl. 4 - 15 pkt.,
Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt.,
Anita Mazur Kordowska - 13 pkt.,
Kamil Maciąg - 13 pkt.,
Lena Szymańska kl.4 -10 pkt.,
Anna Narzekalak - 10 pkt.

Miło nam ogłosić, że Szkolnym Mistrzem Fotografii w kategorii “Najmłodsi” została uczennica klasy 2b Nastazja Narzekalak. Mistrzem Fotografii w kategorii “Starsi” została Pani Iga Okulińska.

Gratulujemy :-) :-) :-)

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie. Już wkrótce zwycięskie prace z każdej edycji zobaczyć będzie można na wystawie pokonkursowej (w korytarzu szkoły). Mamy nadzieję, że zachęciliśmy wszystkich do rozwijania fotograficznych pasji :-) Życzymy wakacji pełnych wrażeń, udanego fotografowania i zdjęć, które zachwycą i które warto będzie pokazać innym.