Informacje o naborze, kliknij

Konkurs „Matematyka w obiektywie” jest imprezą cykliczną organizowaną od roku 2010, przez Uniwersytet Szczeciński w celu popularyzowania wiedzy i kultury matematycznej poprzez fotografię. W tym roku miała miejsce VI edycja.
W naszej szkole bierzemy udział w konkursie po raz drugi. Konkurs trwał od 1 sierpnia do 31 października 2015r. Dzieci robią zdjęcia o tematyce matematycznej. Wielu z nich zdziwiło się, że gdzie się nie obrócą, gdziekolwiek są, cokolwiek robią, tam wszędzie jest matematyka.
Poniżej kilka prac, które zostały wysłane na konkurs.

Dominika Koralewska

Emilia Stosio

Erika Witczyk

Krzysztof Szynkiewicz

Tomasz Siedlecki

Wiktoria Brodawska

Jakub Konieczny

Jakub Machalski

Olaf Glapa

Jesień to najbarwniejsza pora roku, idealna na fotograficzne plenery. To ulubiona pora roku wielu fotografów i malarzy, którzy znajdują w tym czasie inspiracje dla swoich prac. Dlatego też tematem kolejnej edycji naszego szkolnego konkursu były „Barwy jesieni”. Na konkurs nadesłano 40 zdjęć ukazujących piękno tej pory roku. I znów jury musiało podjąć trud wyłonienia zwycięzców konkursu. Zdjęcia oceniali: Pani Joanna Sierant – przewodnicząca jury, Pani Edyta Lewicka oraz Pan Grzegorz Olichwer. Znamy już wyniki.
I tak w kategorii: „Najmłodsi – kl. 0-2”

1 miejsce zajął Miłosz Maciąg kl.2 -10 pkt.

2 miejsce zajęła Alicja Senus kl. 2 - 8 pkt.

3 miejsce zajęła Nastazja Narzekalak kl.2 - 5 pkt.

W kategorii „Starsi – pozostali uczestnicy konkursu”

1 miejsce zajął – Tomasz Kordowski - 10 pkt.

2 miejsce zajął Pan Krzysztof Kordowski - 8 pkt.

dwa równorzędne 3 miejsca zajęli:

Michał Olszewski kl. 4 - 5 pkt.

Pani Domicela Kownacka – 5 pkt.

Punktacja po 2 edycjach konkursu:
Kategoria „Najmłodsi”:
Nastazja Narzekalak kl. 2 - 15 pkt.,
Miłosz Maciąg kl. 2 - 15 pkt.,
Alicja Senus kl. 2 - 8 pkt.,
Mateusz Gonerko kl. 2 - 8 pkt.

Kategoria „Starsi”:
Michał Olszewski kl. 4 - 15 pkt.,
Tomasz Kordowski - 10 pkt.,
Iga Okulińska – 8 pkt.,
Krzysztof Kordowski - 8 pkt.,
Dominika Koralewska kl.4 - 5 pkt.,
Anita Mazur Kordowska – 5 pkt.,
Domicela Kownacka – 5 pkt.

Dziękujemy uczestnikom za nadesłanie swoich prac, a zwycięzcom gratulujemy życząc kolejnych sukcesów :) Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Tym razem tematem będzie „Woda w kadrze”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia listopada.

W czwartek 29 października już po raz drugi w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Dobre maniery wierszem”. Był to czas poświęcony na spotkanie z wierszami pomagającymi pamiętać o zasadach ułatwiających nam życie. Wiersze recytowali uczniowie z klas 0 – 2, wyłonieni w konkursach klasowych. Każdą z klas reprezentowało czworo uczniów. Wybór laureatów nie był prosty. Uczestnicy włożyli sporo pracy i zaangażowania w przygotowanie się do występu. Jury w składzie: przewodnicząca Pani Dyrektor Małgorzat Kurpiewska, Pani Anna Wasilewska nauczyciel języka polskiego oraz przedstawiciel rodziców Pani Anna Konieczna, wyłoniło laureatów konkursu. Na miejscu pierwszym znalazły się aż 2 uczennice: Karolina Bienias-Gębska, uczennica klasy 1, która recytowała wiersz Mikołaja Brzyskiego pt. „Grzeczność” oraz Nastazja Narzekalak uczennica kl. 2b. Nastka recytowała wiersz klasyka literatury dziecięcej Jana Brzechwy pt. „Kwoka”. Miejsce 2 przypadło uczennicy kl. 2b Julii Zielińskiej. Julia zaprezentowała wiersz pt. „Dyskusja”, który specjalnie na tą okazję napisał dla niej jej tata, Pan Bartosz Zieliński. 3 miejsce przypadło 2 uczestnikom konkursu: Izabelli Pożaryckiej z kl. 2b i Mateuszowi Dydykowi z kl. 2a. Iza recytowała wiersz pt. „Nasz przyjaciel las”, pani Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk, a Mateusz wystąpił z wierszem Jana Brzechwy pt. „Pomidor”. Jury przyznało również 2 wyróżnienia: Mikołajowi Gonerko z kl. 1, który zaprezentował wiersz Pani Bożeny Piergi pt. „Awantura w piórniku” i Oskarowi Kownackiemu z kl. 2b za wiersz „Moi mili” Małgorzaty Strzałkowskiej. Nagrodę publiczności przyznali uczniowie klasy 6, oglądający zmagania konkursowe swoich młodszych kolegów. Nagrodę tą otrzymała uczennica klasy 2b Nastazja Narzekalak Uśmiech

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za duże zaangażowanie i przygotowanie się do konkursu. Laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. Mamy też nadzieję, że nauka dobrych manier przekazywania w takiej formie zostanie w naszych głowach na dłużej, a może i na zawsze.

W sobotę 10 października uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami spotkali się na lotnisku Szczecińskiego Aeroklubu, aby wzbić w powietrze własnoręcznie wykonane latawce. Sztuka to nie lada, wiele maszyn startując wymagało pełnego składu rodzinnego tzn. tata pełnił funkcję motorniczego – biegł
ciągnąc za sznurek latawiec, licząc na to, że wzbije się w powietrze, mama cierpliwie trzymała konstrukcję wierząc, że szybki bieg taty poderwie ją do lotu. Dziecko starało się brać czynny udział, ale często musiało być obserwatorem i poczekać, aż rodzice się wybawią ;). Niestety część konstrukcji uległo zniszczeniu wykonując gwałtowne pikowanie w dół ;). Nieukrywany podziw wywołał lot latawca Mai z kl V, który szybował wysoko i długo. Wszyscy mali i duzi piloci latawców mieli okazję zwiedzić hangary Aeroklubu, zobaczyć szybowce, samoloty sportowe, helikoptery oraz zregenerować siły, po wyczerpujących manewrach lotniczych jedząc kiełbaski własnoręcznie upieczone przy ognisku.

29 września uczniowie klas początkowych zaprezentowali rodzicom zdobyte umiejętności i wiadomości w czasie realizacji projektu „Tajemnice Gryfitów- Ostatni Wiking Bałtyku”.
Tym razem najmłodsi podróżnicy – uczniowie klasy I przedstawili legendę skąd w herbie Szczecina wziął się Gryf. Mali aktorzy z ogromnym zaangażowaniem wczuli się w odgrywane role. Małe Gryfiątka z wyjątkową zawziętością broniły dostępu do gniazda. Wspaniała gra aktorska, zaangażowanie artystów sprawiło, że żaden z widzów nie miał najmniejszej wątpliwości dlaczego to właśnie Gryf jest herbie Szczecina.
Uczniowie klas II zaprosili rodziców do zwiedzenia Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie oraz Muzeum Morskiego w Darłówku. Sala klasy IIa zamieniła się w zamek po którym oprowadzali przedstawiciele Dynastii Gryfitów min. Warcisław-założyciel dynastii, Bogusław X z Anną Jagiellonką, Eryk I- ostatni Wiking Bałtyku. Starali się ono przybliżyć zwiedzającym zawiłe losy jego mieszkańców.
Sala kl II b to skarbnica wiedzy o morzu. Tu poszczególni przewodnicy opowiadali o historii żeglugi morskiej, jak zbudować kompas oraz o zastosowaniu latarń morskich.
Na koniec zwiedzania na wszystkich czekała gra w statki. W każdej z klas w grupach odbywał się pojedynek. Padały komendy, topiono statki, ale czasu było za mało na dokończenie zabawy.

W dniach 21 – 22 września uczniowie klas 4 – 6  szkoły  podstawowej i 3 klasy gimnazjum  wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez szczecińskie uczelnie w ramach XV Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki.

Dnia 21 września  uczniowie klasy 4 i 3 gimnazjum uczestniczyli w warsztatach  pt. „Zmierz pogodę , czyli od pomiaru do prognozy” na wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieli okazję zapoznać się z działaniem różnych przyrządów pomiarowych służących do pomiaru elementów pogody jak np. termometry maksymalne , minimalne  i elektryczne, termografy  - służące do rejestracji temperatury powietrza, higrometry i higrografy- do pomiaru wilgotności powietrza. A także wielu innych urządzeń pomiarowych , jak pirometr – do pomiaru temperatury zewnętrznej elementów ciała ludzkiego np. nosa czy uszu, czy też zmierzyć siłę własnego głosu – czyli dokonać pomiaru hałasu w decybelach. Na zakończenie  warsztatów  okazało się, że Tomek  Siedlecki  doskonale zapamiętał i rozpoznał prezentowane przyrządy , za co został nagrodzony przez prowadzącego upominkiem.

Po tych zajęciach gimnazjaliści  poszli na warsztaty pt. „ Przygotowanie do wejścia na rynek pracy”, które miały im pomóc przy wyborze przyszłego kierunku studiów i zawodu. A uczniowie klasy czwartej wybrali warsztaty pt.” Bałtyk to nie tylko muszle, meduzy i dorsze – ważne organizmy, które kryje głębia ” . Dzięki nim dowiedzieli się  m.in. jaka jest zależność między wysokością zasolenia  , a różnorodnością fauny i flory morskiej, jak wyglądał Bałtyk w przeszłości geologicznej, dowiedzieli się , że można w nim spotkać organizmy, które żyły również w odległej przeszłości np. piaskołaz wielki. Uczniowie obejrzeli także pod mikroskopem jednokomórkowe  glony – okrzemki. Ponieważ wykazali się dużą wiedzą na temat Bałtyku zostali obdarowani drobnymi upominkami przez panią prowadzącą warsztaty.

Dnia 22 września, tym razem na ZUT udali się uczniowie klasy 5 i 6. Mieli okazję obejrzeć  na wystawie „Mniej znane rośliny warzywne” i „Ogród pachnący ziołami” interesujące warzywa np. pasternak, sałatę łodygową, która smakuje jak szparagi, aromatyczną bazylię kamforową, miętę meksykańską i różne odmiany papryki. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach pt. „ Tajemniczy mikroświat wokół nas”, na których mogli zobaczyć pod mikroskopem np. grzyby z rodzaju Aspergillus, a także bakterie i wirusy. Obejrzeli także hodowle bakterii i grzybów na specjalnych pożywkach. Podejrzeli także na żywo (pod mikroskopem) odżywianie się pierwotniaków żyjących w wodzie. Jednak najwięcej emocji wzbudziła możliwość założenia własnoręcznie hodowli drożdży.

Wszystkie warsztaty okazały się bardzo interesujące .Dostarczyły uczestniczącym w nich uczniom ciekawych wrażeń, a także poszerzyły ich wiedzę i umiejętności.

Anna Różycka

Znamy już wyniki pierwszej edycji Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Fotografować każdy może”. Tematem wrześniowej edycji była „Pocztówka z wakacji. Na konkurs wpłynęło 38 fotografii. W konkursie wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkoły, jak i ich starsi koledzy i koleżanki. Nie zabrakło rodziców, dziadków i przedstawicielki grona nauczycielskiego J J

Przypominamy, że na konkurs wysyłamy zdjęcia zrobione przez siebie, a nie zrobione nam (niestety takie również znalazły się wśród nadesłanych).

Jury nie miało łatwego zadania. Poziom konkursu szczególnie w starszej kategorii był wysoki. Jurorzy oceniający fotografie, nie znali nazwisk autorów nadesłanych prac.

Zdjęcia oceniali:

Pani Joanna Sierant – przewodnicząca - Zespół Szkół Prywatnych „Słoneczne”;

Pani Edyta Lewicka - Zespół Szkół Prywatnych „Słoneczne”;

Pan Grzegorz Olichwer – z warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji.

Miło nam ogłosić, że:

w kategorii „Najmłodsi – kl.0-3”

1 miejsce zajęła Nastazja Narzekalak kl.2  -10 pkt.,

2 miejsce zajął Mateusz Gonerko kl. 2 -8 pkt.,

3 miejsce zajął  Miłosz Maciąg kl.2 -5 pkt.

W kategorii „Starsi – pozostali uczestnicy konkursu”

1 miejsce zajął Michał Olszewski kl. 4  - 10 pkt.,

2 miejsce zajęła p. Iga Okulińska - 8 pkt.,

dwa równorzędne 3 miejsca zajęły:

Dominika Koralewska  kl.4  - 5 pkt. oraz p. Anita Mazur Kordowska – 5 pkt.Punktacja po 1 edycji konkursu:

Kategoria „Najmłodsi”:

Nastazja Narzekalak kl. 2 - 10 pkt.,

Mateusz Gonerko kl. 2 - 8 pkt.,

Miłosz Maciąg kl. 2 - 5 pkt.

Kategoria „Starsi”:

Michał Olszewski kl. 4 - 10 pkt.,

Iga Okulińska – 8 pkt.,

Dominika Koralewska kl.4 - 5 pkt.,

Anita Mazur Kordowska – 5 pkt.

Autorom nagrodzonych prac gratulujemy J Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w konkursie i liczymy na ich obecność w kolejnych edycjach. Zachęcamy również innych do udziału w drugiej edycji. Tym razem fotografować będziemy „Barwy jesieni”. Na zdjęcia czekamy do ostatniego dnia października.

(14-18 WRZEŚNIA 2015)

Tegoroczny wyjazd jesienny do Darłówka był nie tylko tradycyjnym wypadem nad morze, lecz również  wyprawą w przeszłość w poszukiwaniu śladów Gryfa Pomorskiego, oraz spotkaniem z niezwykłymi mieszkańcami zamku w Darłowie, przedstawicielami rodu Gryfitów – Erykiem I Pomorskim, księżną Zofią i Bogusławem X. Uczniowie klas IV-VI realizowali bowiem projekt edukacyjny pod hasłem „Dynastia do potęgi – śladami Gryfitów”. Z pasją zgłębiali tajemnice najpotężniejszego rodu w dziejach Pomorza, szukali obecności gryfa a przede wszystkim uczyli się współpracy i samodzielności.

Oprócz zwiedzania Darłowa i Darłówka oraz intensywnej pracy w grupach projektowych, czas wypełniały im spacery po plaży, zabawy w gronie rówieśników i zajęcia sportowe. Nie zabrakło tradycyjnych „Otrzęsinek” przygotowanych przez uczniów klasy piątej z myślą o pierwszoklasistach oraz uwielbianego przez wszystkich biegu patrolowego.

Oto, opracowana przez uczniów, lista wyjazdowych przebojów:

- Bieg patrolowy

- Wieczorny spacer po falochronie

- Nocne pływanie w basenie

- Tramwaj wodny

- Zwiedzanie zamku i pasowanie na rycerza

Po powrocie, podczas tradycyjnej prezentacji dla rodziców, uczniowie przedstawili efekty swojej pracy i podzielili się wrażeniami z wyjazdu.

W dniach 14-18.09.2015 r. uczniowie klas młodszych przebywali w Darłówku, przepięknym nadmorskim miasteczku przyciągającym wspaniałymi widokami i rozmaitymi atrakcjami: pasmem wydm na obszarze chronionego krajobrazu, latarnią morską z 1715 r., portem rybackim, najdłuższym polskim falochronem oraz możliwością wypłynięcia w rejs wycieczkowymi kutrami w morze. W trakcie wyjazdu uczniowie realizowali projekt pod hasłem „Tajemnice Gryfitów - Ostatni Wiking Bałtyku”. Mieli okazję poznawać, barwną, nietuzinkową postać historyczną związaną z Darłowem. Losy  Eryka Pomorskiego należą do jednych z najbardziej fascynujących w europejskiej historii. Pomorski książę, król Danii, Szwecji i Norwegii, władca całej Skandynawii, a potem bałtycki pirat i zawadiaka, aż w końcu mądry i stateczny władca. Ostatni Wiking Bałtyku u schyłku swojego życia mieszkał na zamku w Darłowie, gdzie prężnie go rozbudowywał. Został pochowany w darłowskim Kościele Mariackim. Zgłębiając losy Eryka uczniowie klas 1-2 mieli okazję zwiedzać Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Dużą atrakcją dla najmłodszych było dostąpienie zaszczytu pasowania na rycerza z rąk samego króla Eryka. Emocje wzbudziła również morska wyprawa statkiem Król Eryk I. W trakcie wyjazdu uczniowie zwiedzali również latarnię morską oraz nowo powstałe Muzeum Morskie w Darłówku, spacerowali brzegiem morza, brali udział w corocznym biegu terenowym. Uczniowie klas pierwszych tradycyjnie przeszli chrzest, po którym zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły. W takcie wyjazdu sprzyjała nam także pogoda. Nie mogło być inaczej, nad morze wybrała się przecież „Słoneczna” ;-)

15 września 2015r. byliśmy na wycieczce połączonej z warsztatami na temat „Zwierzęta w lesie”.

Na miejscu czekała na nas pani Iza, która posługując się licznymi eksponatami i tablicami informacyjnymi poprowadziła zajęcia przyrodnicze.

Dzieci podczas warsztatów miały okazję wzbogacić wiadomości na temat niektórych leśnych zwierząt i środowiska, w którym one żyją.

Na zakończenie dzieci obejrzały  pouczającą bajkę pt „Dzik i przyjaciele”.

Była to bardzo ciekawa wycieczka dydaktyczna, dzięki której dzieci wzbogaciły swoją wiedzę przyrodniczą.

„GDZIE WODA I WIATR KSZTAŁTUJĄ ŚWIAT” - warsztaty prowadzone przez Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach

16 września klasa 2b miała okazję brać udział w warsztatach prowadzonych w Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Stacja Morska zlokalizowana jest przy plaży w Międzyzdrojach. Zajęcia prowadził Pan dr Tomasz Olechwir Kierownik Stacji. Mięliśmy okazję obejrzeć wyposażenie stacji, m.in. urządzenia badawcze pozwalające na gromadzenie informacji na temat strefy brzegowej Bałtyku. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat naturalnych procesów kształtujących brzeg morski oraz czynników decydujących o  wzajemnym przenikaniu się sfer: lądu, wody i powietrza. Pan Tomasz w ciekawy sposób opowiadał nam o plaży i jej mieszkańcach. W trakcie zajęć w terenie przyglądaliśmy się bliżej znalezionym na plaży przedstawicielom fauny i flory. Uczyliśmy się również rozpoznawać różne gatunki mew. Swoje obserwacje mieliśmy okazję wykorzystać w trakcie wykonywania rysunków obrazujących życie plaży. Pan Tomasz pokazał nam również swoją kolekcję skał i skamieniałości. Składanie wiatraków zakończyło tą miłą wizytę. Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się tu powrócić na zajęcia poświęcone obserwacji i rozpoznawaniu ptaków strefy brzegowej Bałtyku.

W drodze powrotnej zajrzeliśmy również do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego. Była to dla nas okazja poznania bliżej fauny i flory Bałtyku i przeszłości wyspy Wolin.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 01 września, równo o godzinie 12:00 rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystość odbywała się na świeżym powietrzu na dziedzińcu szkoły. Jednym z ważniejszych wydarzeń rozpoczęcia roku było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Nie zabrakło też wakacyjnych wspomnień i życzeń na kolejny rok wytężonej pracy. Uczniowie klasy piątej przygotowali krótki program artystyczny. Gdy skończył się apel, wszyscy poszliśmy do swoich klas, aby porozmawiać z wychowawcami i kolegami.