Informacje o naborze, kliknij

„Święto pieczonego ziemniaka”

W deszczowe sobotnie przedpołudnie 11 października nieliczna grupa odważnych piechurów zebrała się przy szkole, aby wspólnie obchodzić święto pieczonego ziemniaka.
Tym razem w rodzinnej grze terenowej dzieci wraz z rodzicami musiały przejść „szlak Kaszuba”. Informacje jak należy iść należało odczytać z wiersza, w którym ukryte były nazwy ulic.

Szlak Kaszuba

Szukał Kaszub skarbu
wziął szpadel-Rydel i w ziemi począł kopać…
Wykopał on Kostki,
posypały się one na pola Łubinem posiane.
Poszedł za nimi.
Przyglądał się Maciejkom rosnącym przy drodze
Pomyślał, że to ogród Botaniczny,
ale w oddali ujrzał Grykę bielą obsypaną.
Zdziwiony poszedł wśród bieluśkich kwiatuszków,
aż zobaczył swój skarb
W rajkach zakopany-Ziemniaki
Wybrał bulwy i na Handel się udał.
Idąc wśród łanów Pszenicy ujrzał polanę w lesie .
Usiadł tam zmęczony.
Pomyślał, ogień rozpalę, ziemniaki upiekę by Klęską wyprawa się nie skończyła.

Wielu piechurów pomocy szukało w mapach internetowych.
Pomimo siąpiącego deszczu wszyscy odnaleźli drogę na polanę w Klęskowie, gdzie czekało już na nich ognisko przygotowane przez pana Ostaszewskiego. Zapach pieczonych kiełbasek i ziemniaków zwabił uczniów klas starszych, którzy niebawem dołączyli do młodszych. Wspólne pląsy i biesiada sprawiły, że szary dzień nabrał kolorów.

29 września uczniowie klasy III SP zwiedzali Ekoport w Szczecinie.
Na tę wizytę zostali zaproszeni przez Prezydenta Szczecina pana Piotra Krzystka,
kiedy przedstawili swój projekt „Eko-śmietnika” w Urzędzie Miasta.
Trzecioklasiści w czasie wycieczki poznawali sposoby segregacji śmieci.
Mięli rzadką okazję zwiedzić podziemną trasę turystyczną i obserwować zlatujące się oraz już śpiące gacki. Pani prowadząca zajęcia była pod dużym wrażeniem wiedzy i umiejętności uczniów, uznała, że jedne zajęcia to za mało i wstępnie zaprosiła nas na kolejne na wiosnę. Tak o tej wizycie napisała :
„Bałam się deszczu i wiatru, a tu proszę – piękny, ciepły, cichy, pachnący liśćmi dzień -
dodatkowa nagroda dla dzieci, które w tym dniu gościły na naszych zajęciach. Mowa o
klasie trzeciej z Zespołu Szkół Prywatnych „Słoneczne”. Dzieci wesołe, chłonne wiedzy,
ciekawe miejsca - już po chwili wiedziałam, że to będzie udane spotkanie. W oprowadzaniu grupy po punkcie pomagał Pan Tomek - testowaliśmy wagę, dzieci ciekawe wszystkiego zaglądały wszędzie gdzie tylko było to możliwe. Zadawały trafne pytania, dzieliły się swoimi doświadczeniami, jednocześnie powtarzały z wychowawcą klasy Panią Agnieszką przerobiony wcześniej materiał z zakresu gospodarki odpadamy. Dzieci wielokrotnie nawiązywały do swojego autorskiego projektu inteligentnego kosza. Ku mojemu zaskoczeniu grupa na dłużej zatrzymała się przy dwóch tablicach – rośliny wskaźnikowe gleby i organizmy glebowe. Umówiliśmy się wiosną na zajęcia poświęcone dokładnie tej tematyce.
W trakcie omawiania tablic dzieci zerkały niecierpliwie na Panią Patrycję i rozłożone
na stole pod wiatą dydaktyczną materiały plastyczne. Wreszcie zabawa – hasło – robimy
nietoperze. Dla wszystkich było to oczywiste, skoro po warsztatach zaplanowaliśmy wizytę w CIT Szmaragdowe by odwiedzić salę edukacyjną (w której zrobimy zajęcia w przyszłości jeśli pogoda nie dopisze), pooglądać podziemną trasę turystyczną i zlatujące się oraz już śpiące gacki. Małe kosmate kulki uczepione ściany. Zaraz po tym jak wyszliśmy z podziemi jedna z dziewczynek powiedziała – ja bym takiego nawet pogłaskała – ja chyba też – pomyślałam.
Było bardzo fajnie.

Aleksandra Ciszewska – koordynator projektu

Autor: Wydział Utrzymania Czystości i Porządku

Więcej o naszej wyprawie można znaleźć na stronie:

https://pe.szczecin.pl/chapter_201199.asp?soid=07DFB554483243C4B770FEEFE2DC75F7

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bRlBUzicY1Y”
(film z wizyty)

Jeśli masz swoje ulubione zwierzę: psa, kota, myszkę, a może krokodyla…

1. Przedstaw go dowolną techniką plastyczną
     (Np. narysuj go kredkami lub namaluj farbami)
          A może masz jakiś inny pomysł? Każdy będzie dobry!
2. Swój rysunek wykonaj w fomacie A4
3. Koniecznie podpisz na odwrocie!
4. W terminie do 31 października br, dostarcz pani Annie Różyckiej

NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE!

                                                                    POWODZENIA! ANNA RÓŻYCKA

Wyjazd dydaktyczny do Mrzeżyna pod hasłem:
„Woda w chmurach, woda w ziemi”

Od 15-20 września uczniowie klas młodszych poznawali wyjątkową florę i faunę wybrzeża Mrzeżyna. Uczyli się rozpoznawać rodzaje chmur i tworzyć prognozę pogody na dzień następny. Zwiedzili port rybacki, gdzie kontroler ruchu portowego pan Zbigniew Tyluś oprowadził ich po porcie i opowiedział o trudnej pracy rybaka. Trzecioklasiści mięli okazję zwiedzić oczyszczalnię ścieków w Trzebiatowie i na własne oczy zobaczyć proces oczyszczania wody. Na wiele pytań, które nasunęły się w czasie wycieczki , odpowiedzi szukali w Urzędzie Miasta w Referacie Planowania i Ochrony Środowiska. Przeszli również tajemniczy „Szlak słonia” w Trzebiatowie i poznali wyjątkową historię tego miasteczka. W tym czasie pierwszaki starały się ujarzmić żywioł wiatru i z dużym zaangażowaniem wykonały latawce. Następnie poddały je próbie latania z różnym skutkiem (niektóre pikowały zaraz po wystartowaniu ). Dużo emocji wywołało puszczanie wieczorem na plaży lampionów. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili ich lot nad morzem. Każdy dzień niósł za sobą nowe doświadczenia naukowe, ale również pozwalał nawiązać nowe przyjaźnie. Wspólnie spędzany czas na placu zabaw, ognisko, bieg patrolowy, spacery sprawiło, że nawet najmłodsi rzadko tęsknili za domem. W czasie prezentacji, która odbyła się 30 września, rodzice mogli zobaczyć i usłyszeć jak wiele nauczyły się dzieci na wyjeździe.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły w ramach tzw.
Tygodnia Otwartego Szkoły” – od 13 do 17 października 2014 r.
Nie wskazujemy zajęć ani godzin, po prostu proszę wybrać choć jedną
godzinę w tygodniu i przyjść.
Państwa obecność podniesie rangę pracy Waszego dziecka, być może wzmocni jego motywację do nauki.
Będziecie mogli Państwo obejrzeć swoje dziecko w działaniu, na tle grupy rówieśniczej, zapoznać się z metodami, które stosują nasi pedagodzy w swej pracy.
Uczniowie naszego gimnazjum dzielili się wrażeniami z wyjazdu jesiennego pisząc listy. Oto fragmenty najciekawszych.

Droga Pani Aniu !
Właśnie wróciłam z jesiennego wyjazdu do Ystad. Było naprawdę super. Kto by pomyślał, że przez dwa dni można tyle przeżyć.
W piątek rano zebraliśmy się na dworcu kolejowym w Dąbiu. Na terminalu promowym było strasznie gorąco i tłoczno. Pani przewodnik powiedziała nam wszystko, co powinniśmy wtedy wiedzieć. Prom był ogromny, pierwszy raz płynęłam statkiem, więc miałam lekkie obawy co do rejsu. W kajucie mieszkałam razem z Patrycją i Olą. Po kolacji spotkaliśmy się i omówiliśmy sprawy organizacyjne. Rano wyruszyliśmy na zwiedzanie Ystad. Zobaczyliśmy kościół gotycki, który miał piękne wnętrze, budynek klasztoru, rynek główny i wiele budowli szachulcowych. Potem mieliśmy czas wolny. Gdy wróciliśmy na prom, zjedliśmy obiad i zajęliśmy się przeprowadzaniem ankiet. Następnie zwiedziliśmy mostek kapitański i maszynownię. Gdy skończyliśmy, obejrzeliśmy film w kinie. Po seansie zjedliśmy podwieczorek, podczas którego złożyliśmy przysięgę i otrzymaliśmy morskie imiona. Moje brzmiało ,,Rozgwiazda”.
Jestem bardzo zadowolona z mojego ostatniego wyjazdu jesiennego w tej szkole. Przywiozłam z niego wiele ciekawych zdjęć i wspomnień.
Matylda Rozpędek

Kilka dni temu wróciłam ze szkolnej wycieczki do Ystad. Wyjazd bardzo mi się podobał, a wspomnienia z nim związane na pewno na długo pozostaną w mojej pamięci.
Razem z uczniami z drugiej klasy pojechaliśmy pociągiem do Świnoujścia. Poszliśmy tam do wypożyczalni rowerów i udaliśmy się do Niemiec. Czas nas gonił, więc udało nam się dojechać tylko do Heringsdorfu. Pełni wrażeń wróciliśmy do Świnoujścia. Poszliśmy na plażę, gdzie robiliśmy sobie zdjęcia. Po całym dniu popędziliśmy na prom do Szwecji. Rejs trwał sześć godzin, a rano zbudziła nas relaksująca muzyka. Po obfitym śniadaniu zwiedziliśmy piękny, malowniczy Ystad. Parę godzin chodziliśmy po miasteczku i wróciliśmy na prom. Przeprowadzaliśmy tam wywiady z pracownikami statku. Po pysznym obiedzie poszliśmy do “morskiego kina”. Gdy seans się skończył, musieliśmy się pakować i opuścić nasze kajuty.
Wyjazd był naprawdę wyczerpujący. Jednak pomimo zmęczenia bardzo miło go wspominam.

Julia Sierant

Nasze Gimnazjum „ Słoneczne” jak co roku brało udział w popularnym wśród młodzieży Festiwalu Nauki. Tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach w Akademii Morskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Akademia przyjęła nas w Planetarium , gdzie były prowadzone zajęcia na temat „Co to jest astronawigacja?” Uczniowie dowiedzieli się o powstaniu nazw gwiazdozbiorów zaczerpniętych z mitów m.in. o Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy, Kasjopei, Jednorożcu, Małym i Wielkim Psie, Herkulesie. Mogli też zobaczyć obraz nieba na różnych szerokościach geograficznych, zapoznać się z dobowym ruchem ciał niebieskich. Wszystkie te informacje służyły poznaniu możliwości nawigacji w oparciu o widok nieba.

W Instytucie Fizyki w Uniwersytecie Technologicznym mieli okazję zwiedzić laboratoria z fizyki z zestawami do wykonywania doświadczeń przez studentów, obserwatorium astronomiczne na dachu budynku obsługiwane 50 letnim teleskopem, odnowionym przez Szczecińskie Towarzystwo Astronomiczne Najciekawsze jednak okazało się doświadczenie „Tuba Rubensa-zaklinanie ognia dźwiękiem” , z którego uczniowie mogli dowiedzieć się jak rozchodzi się fala akustyczna, a widok unoszącego się ognia nad tubą w takt muzyki robił wrażenie na wszystkich. Zajęcia prowadzone były przez pasjonatów fizyki dr hab. Tomasza Bodziony i astrofizyka Bogdana Turczoka.

Kiedel Marzena

„Ślubuję uroczyście (…)”

„Wy tu przyszliście
Pierwszy raz.
Pierwszaki.
Zupełnie nowi.
Niepewnie
Wchodzi każdy z was,
Przygląda się
sąsiadowi.”

Pierwszego września o godz. 12.00 na dziedzińcu szkoły odbył się apel inaugurujący Nowy Rok Szkolny 2014/15. Uczniowie klasy III przywitali wszystkich przybyłych na uroczystość oraz zaprezentowali krótką część artystyczną. Nie zabrało motta na każdy miesiąc oraz nowego słownika terminów szkolnych.
Najważniejszymi bohaterami tego dnia byli nowo przybyli uczniowie klas pierwszych. W tym roku, aż dwudziestu dwóch pierwszaków złożyło przysięgę i zostało przyjętych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej „Słoneczna”.
Apel zakończyły swoim przemówieniem Panie dyrektor: p. Marzena Kiedel i Małgorzata Kurpiewska.

JĘZYK POLSKI

LISTA LEKTUR NA ROK SZKOLNY 2014/2015

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA IV

J. Brzechwa – „Akademia pana Kleksa”
C. Collodi – „Pinokio”
C.S. Lewis – „Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa”
R. Gościnny, J.J. Sempe – „Mikołajek”
D. Stenka – „Masło przygodowe”
R. Dahl – „Charlie i fabryka czekolady”

L .J. Kern – „ Ferdynand Wspaniały”
H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”
J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”
T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

KLASA V

F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
B. Prus – „Katarynka”
H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”
F. Burnett – „Tajemniczy ogród”
M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

C.S. Lewis – „Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja”
J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”
S. Szmaglewska – „Czarne Stopy”
J. Chmielewska – „2/3 sukcesu”

KLASA VI

L. Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
K. Dickens – „Opowieść wigilijna”
J. R. R. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
M. Musierowicz – „Opium w rosole”
S. Lem – „Bajki robotów”
M. Szczygielski – „Arka czasu”

M. Musierowicz – „Szósta klepka”, „Imieniny”
W. Gomulicki – „Wspomnienia niebieskiego mundurka”
E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”

GIMNAZJUM

KLASA II

W. Szekspir – “Romeo i Julia”
A. Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragmenty);
A. Fredro – „Zemsta”
Molier – „Skąpiec”
D. Terakowska – „Władca Lewawu”
S. Żeromski – „Syzyfowe prace”
H. Sienkiewicz – „Latarnik”

„Pieśń o Rolandzie”
J. Chmielewska – „Zwyczajne życie”
+ lektura zaproponowana przez uczniów

KLASA III

Sofokles – „Antygona”
S. Żeromski – „Syzyfowe prace”
B. Prus – „Kamizelka”
E. Hemingway – „Stary człowiek i morze”
Z. Nałkowska – „Medaliony”
S. Mrożek – „Słoń”
H. Sienkiewicz – „Krzyżacy”

Jerome D. Salinger – „Buszujący w zbożu”
T. Tryzna – „Panna Nikt”
J. I. Kraszewski – „Stara baśń”
+ lektura zaproponowana przez uczniów

Cały rok ciężkiej pracy na pływalni został uwieńczony zawodami pływackimi. Wszyscy uczniowie brali w nich udział. Każda klasa pływała najlepiej przez siebie opanowanym stylem, a niektóre nawet trzema i czterema !!

Klasyfikacja:
klasa “0″ I Michał, II Tomek, III Mateusz
klasa 2 I Bartek, II Julia, III Livia
klasa 3 I Kuba T., II Maja, III Julita
klasa 4 I Maja, II Kuba, III Gabriel
klasa 5 I Dominika, II Krzesimir, III Mikołaj
klasa 6 I Dawid Ko., II Karolina, III Natalia,
klasa 1 gimnazjum I Dawid, II Mateusz C., III Artur,
klasa 2 gimnazjum I Julia, II Matylda, III Jaś

Na koniec trzy mieszane drużyny uczniów, rodziców i nauczycieli zmierzyły się ze sobą w wyścigach sztafetowych.
Przy gorącym dopingu kibiców do brzegu dzielnie płynęły PIRANIE, DELFINY I REKINY !! I choć każda z nich przypłynęła w inny czasie i co za tym idzie uplasowała się na trzech różnych miejscach, to KAŻDA WYGRAŁA !! Liczyła się przecież dobra zabawa, a tej nam nie brakowało !!

Opracowała Joanna Sierant
Zdjęcia Marzena Misiorek

Jak co roku w czerwcu spotkaliśmy się na Szkolnym Dniu Sportu. Zawody zaczęły się od pokazu gimnastycznego
uczniów z kółka akrobatycznego. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała…byliśmy zmuszeni przeprowadzić konkurencje indywidualne w salach. Tutaj nieocenioną pomoc nieśli uczniowie gimnazjum, którzy dzielnie liczyli ilość skoków na skakance, celnych rzutów do kosza czy strzałów na bramkę. W końcu słońce nieco wyjrzało zza chmur i mogliśmy rozegrać MECZ GWIAZD - czyli nasz SZKOLNY MUNDIAL PIŁKARSKI. Do rozgrywek zgłoszonych było 6 drużyn. Z czego III miejsce zajęła drużyna Polski !!!( tylko u nas !! ), II miejsce Brazylia i I miejsce Meksyk. Zwycięzcom gratulujemy !! W konkurencjach indywidualnych w klasie 0 poszczególne osoby zajęły miejsca: I Hania, II Krzyś, III Michał, klasa 2: I Tomek K., II Tomek S., III Julia, klasa 3: I Angelika, II Kajtek, III Julita, klasa 4: I Stefan, II Kuba, III Michał, klasa 5: I Jaś, II Dominika, III Nikola, klasa 6: I Dawid Ka., II Natalia, III Ewa. Na koniec Panie Dyrektor zrobiły wszystkim uczestnikom niespodziankę i zorganizowały mecz “pseudosiatkówki” z ręcznikami i balonami napełnionymi wodą. Zabawa była przednia !! I chyba jak co roku tradycji stało się zadość i zwyciężyli uczniowie:) Wszystkim uczestnikom gratulujemy dobrej zabawy, zwycięzcom rewelacyjnych wyników i pomocnikom jeszcze raz dziękujemy za wsparcie:)

Opracowała Joanna Sierant
Zdjęcia Weronika i Julia z klasy II gimnazjum”

W związku ze zbliżającymi się wakacjami 17 czerwca 2014r. przed zebraniami z rodzicami odbyło się spotkanie rodziców z przedstawicielem Policji – Marzeną Maćkowiak – Pluta. Mając na uwadze dużą ilość wolnego czasu i to że nie wszyscy uczniowie mają ten czas zorganizowany, ponieważ część uczniów po prostu zostaje w domu, tematem spotkania było bezpieczeństwo i zagrożenia związane z Internetem. Rodzice z zaciekawieniem, a czasem i z przerażeniem słuchali o czym mówiła pani Maćkowiak. My dorośli nie zawsze mamy czas i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robią nasze dzieci w sieci. A uczniowie są bardzo pomysłowi i kreatywni w tej dziedzinie, często w złym tego słowa znaczeniu. Trzeba cały czas być na bieżąco z nowościami i z tym, co dzieje się w Internecie, a przede wszystkim rozmawiać ze swoim dzieckiem i poświęcać mu dużo czasu. Nie można też negatywnie podchodzić do Internetu i całkowicie go zakazywać. Niesie on ze sobą tyle samo dobrego, co złego. Trzeba tylko kontrolować, czy nasze dzieci mądrze z niego korzystają.

Na stronie Internetowej: www.szczecin.kwp.gov.pl można znaleźć pozycję w .pdf pt. „Cyberniebezpieczeństwa – poradnik dla rodziców. Serdecznie zachęcam do przeczytania informacji w niej zawartych.

Edyta Lewicka
nauczycielka matematyki i informatyki

18 czerwca 2014r. po raz drugi uczniowie gimnazjum uczestniczyli w lekcji matematyki na Akademii Morskiej. Pan Lech Kasyk przeprowadził tym razem lekcję na temat: Równania w geometrii. Przypomniał co to jest układ współrzędnych i jak się zaznacza i odczytuje w nim punkty. Następnie uczniowie zaznaczali punkty spełniające podany warunek, a na końcu każdy uczeń narysował funkcję liniową. Uczniom bardzo podobała się lekcja, bo oprócz tego, że powtórzyli wiadomości o układzie współrzędnych, to nauczyli się czegoś nowego, co będą mogli wykorzystać w przyszłym roku szkolnym zarówno na matematyce, jak i fizyce.
Edyta Lewicka
nauczycielka matematyki