Wizyta Małgorzaty Frymus w naszej szkole

Spotkanie z wyjątkową szczecinianką – Małgorzatą Frymus, wykładowczynią Uniwersytetu Szczecińskiego, dziennikarką i publicystką Polskiego Radia Szczecin, zajmującą się głównie kulturą.

Współpracowała z Telewizją Polską (oddział w Szczecinie). Zrealizowała kilkanaście programów i reportaży telewizyjnych. Od lat związana ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej. Odwiedziła naszą szkołę 9.04 jako reżyserka filmu „Wielka Zielona Ściana  –Afryka Afryce” wraz z Łukaszem Nyksem – operatorem. To film opisujący trwający od 10 lat w Afryce projekt zalesiania terenów w regionie Sahelu i Sahary (północna część Afryki). To wielka bitwa z pustynnieniem, a co za tym idzie z ubóstwem i degradacją gleby. Z Dakaru do Dżibuti, na pasie ziemi 15 km szerokości i 7100 km długości sadzone są drzewa tworząc na nowo zielone lasy Afryki. Do projektu przystąpiło 11 krajów, w każdym z nich jest on realizowany autonomicznie. Po 10 latach i posadzeniu milionów drzew widać zmiany. Hodowcy nie muszą już wędrować wiele kilometrów ze swoim bydłem, by je nakarmić, rolnicy mogą obsiewać swoje pola i potem zbierać obfite plony. Gospodynie domowe mogą sprzedawać innym nadwyżki warzyw i owoców z ogrodów wielofunkcyjnych.

W roku 2013 Małgorzata Frymus – reżyserka filmu, wraz z operatorem Łukaszem Nyksem, pojechali z młodzieżą z Afryki, aby uczestniczyć w sadzeniu drzew. Przez 4 dni młodzi ludzie zalesili blisko 300 hektarów pustynnego terenu. Do sfilmowania projektu twórców namówił jeżdżący do Afryki od kilku lat profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Pasquale Policastro. Film „Wielka Zielona Ściana Afryka- Afryce” miał prapremierowy pokaz na festiwalu European Film Szczecin 2015, światowa premiera odbyła się na ANGEL FILM AWARDS – Monaco International Film Festival, na którym zdobył nagrodę. Dla uczniów było to spotkanie z niezwykłymi osobami a także zapoznania się działaniem wolontariatu w skali międzynarodowej. Nauką, że każdy może pomagać, trzeba tylko chcieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *